Wiadomości z Rudy Śląskiej

Górnictwo: Pracownicy kopalń otrzymali gwarancje zatrudnienia do emerytury

  • Dodano: 2020-09-25 17:15

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego podpisał z delegacją rządową 25 września porozumienie dotyczące zasad i tempa transformacji sektora górniczego. Ostatnia kopalnia węgla energetycznego ma zakończyć wydobycie w 2049 roku. Pracownicy kopalń otrzymali gwarancje zatrudnienia do emerytury. 

– Mimo że to porozumienie jest dobre, to tak do końca nie ma się z czego cieszyć, ponieważ podpisaliśmy likwidację. Długofalową, dobrą dla ludzi, ale jednak likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej. Osiągnęliśmy maksymalne warunki bezpieczeństwa dla pracowników kopalń. Osiągnęliśmy maksymalne możliwości funkcjonowania tych kopalń – powiedział po podpisaniu porozumienia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Dominik Kolorz podziękował górnikom prowadzącym od poniedziałku 21 września protest pod ziemią. Podkreślił, że to ich determinacja w obronie miejsc pracy pozwoliła wynegocjować porozumienie ze stroną rządową.

– Dla nas najważniejszym elementem, i to pragnę bardzo mocno podkreślić, jest to, że nikt kto jest zatrudniony na kopalniach produkujących węgiel energetyczny, nie straci pracy i to z podniesionym czołem możemy wszystkim ludziom powiedzieć – wskazał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.

Podpisane w piątek porozumienie zakończyło podziemną akcję protestacyjną.

Uczciwa droga do transformacji

Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych, dziękując stronie społecznej za zakończone porozumieniem negocjacje, podkreślił, że dokument podpisany w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wyznacza właściwy kierunek uczciwej drogi do transformacji sektora wydobywczego.

- Polska idzie własną drogą, uwzględniając własną specyfikę, ale nie zawracamy kijem Wisły. Tzn. idziemy zgodnie z polityką, którą dzisiaj mamy w UE, ale ten czas niezbędny do tego, aby ostatnia tona węgla wyjechała z polskiej kopalni, jest po to, aby dokonać tej właśnie uczciwej, sprawiedliwej transformacji – powiedział Artur Soboń.

Harmonogram transformacji

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, ostatnia kopalnia węgla energetycznego zakończy wydobycie w 2049 roku. Według przyjętego harmonogramu w roku 2021 produkcję zakończy kopalnia Pokój, której złoże jest już niemal całkowicie sczerpane. W tym samym roku nastąpi połączenie kopalni Murcki-Staszic z kopalnią Wujek. W roku 2023 połączone zostaną kopalnie Halemba i Bielszowice, które następnie zakończą eksploatację w 2034 roku.

Kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych zakończy pracę w roku 2028, rok później zamknięta zostanie kopalnia Sośnica w Gliwicach. Data zakończenia wydobycia w kopalni Piast to 2035 rok, a w kopalni Ziemowit 2037 roku. Kopalnia Murcki-Staszic przestanie fedrować w roku 2039 roku, KWK Bobrek w 2040, a Mysłowice-Wesoła w 2041 roku. Najdłużej działać będą kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Produkcja węgla w kopalni Rydułtowy będzie prowadzona do 2043 roku, kopalni Marcel do 2046 roku, a kopalni Chwałowice i Jankowice do 2049 roku.

Gwarancje pracy

Zgodnie z zapisami porozumienia pracownicy kopalń otrzymali gwarancję pracy do emerytury. W przypadku jeśli alokacja do innych kopalń nie będzie możliwa, zostaną objęci systemem osłon socjalnych.

Szczegóły dotyczące dalszego funkcjonowania kopalń, mechanizmy finansowania ich działalności oraz m.in. inwestycji w niskoemisyjne i zeroemisyjne technologie produkcji energii z węgla czy reguły transformacji terenów pogórniczych zostaną uzgodnione w porozumieniu społecznym, które ma zostać przygotowane do połowy grudnia, a następnie przedstawione do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Pełna treść porozumienia znajduje się TUTAJ.

"Najważniejszy jest człowiek"

Strony uzgodniły też, że niebawem rozpoczną się rozmowy na temat transformacji gospodarczej województwa śląskiego w kontekście zastępowania miejsc pracy likwidowanych w górnictwie nowymi miejscami pracy w innych branżach.

– Teraz przed nami kolosalna, bardzo ciężka praca. Dla nas najważniejszy w tym modelu porozumienia jest człowiek. Żeby, te pieniądze, które idą na odbudowę gospodarki UE na transformacje regionów górniczych były dla Polski jak największe, ale żeby to nie były pieniądze na ścieżki rowerowe, na budowę parków wodnych. Muszą to być pieniądze, które będą tutaj zainwestowane, które spowodują że nie będziemy regionem, z którego będą wyjeżdżać młodzi ludzie – podkreślił Dominik Kolorz.

Wiceminister Artur Soboń poinformował, że z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego niebawem zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że dotychczasowe przykłady transformacji terenów pogóniczych były nie do końca udane. Wyzwanie jest bardzo duże. Chcemy w szczególny sposób skierować wszystkie środki, aby te obszary mogły się rozwijać już po górnictwie – dodał wiceszef resortu aktywów państwowych.

Negocjacje, które ostatecznie doprowadziły do podpisania porozumienia, rozpoczęły się we wtorek 22 września. Dzień wcześniej największe centrale związkowe działające na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim reaktywowały działalność MKPS i ogłosiły pogotowie strajkowe w całym regionie. W poniedziałek 22 września w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej rozpoczął się podziemny protest. Akcję rozpoczęła się w poniedziałek w trzech rudzkich kopalniach: Halemba, Pokój i Bielszowice oraz w katowickim Wujku. We wtorek dołączyli do akcji górnicy z Piasta i Ziemowita. W środę protest rozpoczęto w kopalniach: Bolesław Śmiały, Sośnica, Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. W czwartek dołączyły rybnickie Chwałowice i Jankowiceoraz Rydułtowy. W kulminacyjnym momencie w podziemnym proteście uczestniczyło przeszło 400 górników.

Komentarze (59)    dodaj »

  • Ziom

    Robią was w h..a jak małe dzieci, daliście się kupić za ochłapy, co wam rzucili, żebyscie byli cicho. Robią was tak samo, jak resztę w sprawie pseudo pandemii, gdzie ilość zgonów od lutego no tego wirusa to tyle, ile umiera w polsce średnio co 3 dni...

  • Andrzej Rosa

    Trudno powiedzieć, czy związkowcy i przedstawiciele rządu podpisali ten dokument w dobrej wierze. Ale jeśli są jeszcze jacyś górnicy, którzy wierzą związkowym działaczom, to rychło dołączą do tych, którzy już wierzyć przestali.

  • lollipop

    Thatcher wiedziała jak negocjować z górnikami. Nie można by tak u nas?

  • edi

    Tu nie ma na wypłaty,ale gwarancja do emerytury dają .Łukaszenko,castro ani pinoczet nie byli takimi wizjonerami a co tam wszystko łykaja pelikany to karawana jedzie dali

  • kwiatowe

    Wegiel odchodzi do muzeum. Niedlugo jedyna koplania na Slasku bedzie Guido:) Swoja droga nawet Ruda Slaska nie bedzie ogrzewana juz weglem. Weglokoks modernizuje elektrocieplownie Mikolaj na paliwo wylacznie gazowe. Wszystko zwiazane z weglem idzie do wyburzenia. Firma ktora jest wlascicielem kopalni nie chce palic weglem.

  • fajerberga

    Prędzej Guido zlikwidują, niż "podniosą rękę" na kopalnię-pomnik, czyli Wujek... :-)

  • Elo

    Kolejny absurd... Gwarancja pracy do emerytury gdy na całym świecie odchodzi się od węgla.. Czyli cooo, górnictwo dalej będzie funcjonowac wbrew ekonomi.. Czyli znowu Naród będzie dołączać bo sami na swoje wypłaty nie zarobią... By było weso proponuję z uwagi na gwarancję pracy, dać chłopakom po premiii... A co... Niech mają.. Że. Iema kasy to nie ważne... Kogo to obchodzi... Nie ogarniam jak w 2020r dany przemysl nieopłacalny i nierentowny gwarantuje ludziom pracę na 30l...to jest absurd... Pgg tonie a lanie kolejnych mld i zapewnienia ich że jest dobrze to kpina z narodu i każdego płacącego podatki...

  • Zdruzgotana

    I tak się kończy niepodległość Polski. Nie jestem za 13stkami, 14stkami itd ale za niezależnością energetyczna kraju! A ta się w tym momencie skończyła! :(((

  • fajerberga

    Niepodległość Polski? Nie ma czegoś takiego. Owszem, był krótki epizod pomiędzy uwolnieniem się spod wpływu wielkiego brata ze wschodu, a wstąpieniem do eurokołchozu. Rozkazy przychodzą z brukseli, ale rodacy sami tak wybrali... widziały gały, co brały.

  • prawak

    Podpisali cos co nie ma zadnej mocy prawnej i podanych zrodel finansowania. Gornicy, ja was szanuje, ale jak mozna byc tak slepym?

  • fajerberga

    KE musi wyrazić zgodę na pomoc publiczną dla sektora węglowego. Jeśli jej nie wyrazi, to całe to porozumienie będzie jednym wielkim nieporozumieniem, a wtedy koniec kopalń będzie bardzo szybki. Co do zgody KE - czy została ona już wyrażona odnośnie tarczy antykovidowej 3.0 ? Coś mi się zdaje, że nie bardzo...

  • Ziga z Wirku

    Proponuję wyplacić na tę okoliczność 15stkę,a co tam,na Tytanicu też orkiestra grała i pili jak tonął.

  • Pracownik wrześniowy

    Jak zamykają jakiś zakład to nie ma takich cyrków, jak w górnictwie. Jest próba restrukturyzacji, potem jak nie idzie wchodzi syndyk, a pracownicy mają wypłacane może jakieś odprawy itp. Potem pracownik zamkniętej firmy szuka nowej roboty i tak się toczy. Górnicy nie bójcie się zmiany pracy, to nie boli, ale chyba nie umiecie nic innego. Etos górniczej pracy już dziś nic nie znaczy, ludzie mają dość dopłacania do kopalń i prądu w rachunkach przez wysokie ceny polskiego węgla.

  • rudzianka

    Kupimy węgiel od Niemców, Rosji , Korei i będzie ok? Nie ważne ,że dopłacimy 3 razy tyle , byle wydymamy naszych górników , pozamykamy nasze kopalnie , które zostaną otwarte po 3 latach przez obcy kapitał , a ty pracowniku wrześniowy zapłacisz 5 razy więcej . Ciągle wierzycie TV, poczytaj trochę o co się dzieje w np. Holandii , gdzie wiatraki stają , inne żródła energii , które się nie sprawdziły . UE tylko czeka.

  • Pracownik wrześniowy

    No na pewno UE nic tylko czeka na przejęcie nierentownych kopalń ze słabej jakości węglem, na głębokich pokładach. Pewnie będą zamykać elektrownie atomowe i otwierać węglowe. Takie bzdury piszesz, że można się nieźle pośmiać :)

  • kwk

    Co mnie obchodzą inni ludzie.Górnicy wszędzie sobie poradzą,ale nie muszą,na kopalni jest największy przywilej,to jest 25 lat pracy,więc po co iść do innej roboty i pracować do 67.

  • Andrew 9

    I to dalej będzie dotowane przez państwo czyli przez podatników , to jest chore.

  • Tere

    Trzeba być niezłym niedorozwojem aby uwierzyć politykom w datę 2049 :). Sytuacja kopalń jest krytyczna i każdy kolejny rząd będzie chciał udopic ten nieopłacalny proceder.

  • kasjerka

    was czas sie skończył, kopalnie to przeżytek

  • fajerberga

    Kasjerki - wasz czas się skończył. Wolę kasy samoobsługowe :-)

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również