Wiadomości z Rudy Śląskiej

Górnicy rozpoczęli blokadę wysyłki węgla z kopalń PGG. Wspiera ich AGROunia

 • Dodano: 2022-01-04 11:45, aktualizacja: 2022-01-11 18:26

Protest górników trwa. We wtorek, 4 stycznia, o godzinie 7.00 rozpoczęła się akcja blokowania wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej do elektrowni. Przyczyną jest fiasko rozmów z zarządem PGG i wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem.

Blokada to jedynie początek strajku

Jak informował Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”, akcja ma być prowadzona we wszystkich kopalniach albo w formie blokady torów, albo blokady załadunku węgla. Zgodnie z planem taka sytuacja potrwa dwie doby.

Przypomnijmy, że pogotowie strajkowe zorganizowano w Polskiej Grupie Górniczej już 21 grudnia 2021 roku, a w dniach 21-23 grudnia prowadzona była ostrzegawcza akcja blokowania wysyłki węgla. O tym, że dziś związkowcy przystąpią do blokady, wiadomo było już od 29 grudnia. Wtedy to zapadła decyzja o działaniach, które zostaną podjęte w konsekwencji nieudanych pertraktacji z rządem i zarządem PGG.

Związkowcy deklarowali też wolę kontynuowania rozmów i gotowość do odwołania akcji protestacyjnej. Jak wskazują, nikt jednak nie podjął z nimi rozmów. Blokada ma być zaledwie preludium do strajku. W planach jest bowiem przeprowadzenie referendum strajkowego. 

Czego domagają się górnicy?

 • wypłaty rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi (wynagrodzenie za ponadnormatywną pracę),
 • średniego wynagrodzenia 8200 brutto w Polskiej Grupie Górniczej S.A. 

Rolnicy wspierają górników

Protestujących górników wsparła AGROunia. Jej przedstawiciele zapowiadali, że będą dostarczać strajkującym żywność. Tak też się stało. Dziś rolnicy dowożą m.in. kiełbasę i swojski chleb.

- Wspieramy rolników jak możemy. Musimy być solidarni bo ten rząd zniszczy ludzi ciężkiej pracy – czytamy na facebookowym profilu AGROunii.

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • Andrzej Rosa

  Czy politycy na których rudzka brać górnicza z rodzinami glosuje popierają ich żądania, czy nie? Pytam bo zawsze byli razem.

 • Johan

  Niech już zaleją te gruby mułem i pogonią tych pasożytów do pracy z zarobkami adekwatnymi do wykształcenia.

 • Strzelnica

  Brawo górnicy, już niebawem, dostaniemy to co chcemy, każda złotówka się przyda, życie jest coraz droższe i jak tu teraz tak skromnie żyć za te pare stowekBrawo górnicy, już niebawem dostaniemy to co chcemy, każda złotówka się przyda by tylko przeżyć, życie jest coraz droższe i proszę zrozumcie to.

 • Igot

  W święta nie strajkują. W dni czerwone też. Widać, że tylko o pieniądze im chodzi. Nie walczą o żadną sprawiedliwość społeczną. Przelicznik 1,8 emerytura po 25 latach pracy i nadal mało. Ludzie nie mają za co żyć a im mało. Sobota, niedziela w pracy za kasę i dalej mało.

 • Olo

  Jak ludzie ostrzegali brać górniczą przed rządami PiS to chętnie sięgali po ich bułki i około 3/4 zagłosowało na nich a teraz widzą co się dzieje.

 • Adolf

  a te nierobole maja jeszcze placono wyplata za te stonie przy grillu ?? Do zwolnienia jak sie nie podobo

 • pepe

  Rządzący dali sobie i politykom niższych szczebli kiladziesiąt % podwyżki a związkowcy żądają około 3 %. Te około 3 %, które nie pokryje nawet wzrostu inflacji, to obraz dla ciężko pracujących z narażeniem życia Górników. "Niezależne" związki na postronku ludzkiego pana żoliborskiego dbające przede wszystkim o swoje ciepłe, dobrze płatne stołki starają się zrobic wrażenie, że walczą o "godziwe" wypłaty dla ciężko pracujących.

 • wolna polska

  Kur!a Jestescie nie moralni powiniscie sie wstydzic za to co tu piszecie gornicy i rolnicy walcza o polske a wy polacki po ch!j oni stoja po ch!j walcza ja wam zapowiadam koniec wolnej polski obudzicie sie z reka w nocniku

 • JP3

  Poczytaj dzbanie o co walczą, tylko kasa ich interesuje, polskę mają głęboko w [...]

 • Dex

  Bogata Polska to bogate społeczeństwo, a nie tylko banda polityków i ich przydu… i na koniec zapamiętaj dzbanie JP3 - Polska pisze się zawsze z dużej litery.

 • Jan

  Po zamykać do końca te cholerne kopalnie bo są potrzebne jak zmarłemu gromnica ,nowa normalność zabije wszystko łącznie z obywatelami.

 • TLK

  Brawo górnicy, tak trzymać.

 • edi

  a pamiętocie jeszcze tyn smak kanapek coście brali pod grubom od Dudusia i usciski pani premier ,a teraz kto mo pynzyjo powyży 5 juz mo [...]zka bo mu urwiom .Ale premier sprzedoł działki mieszkania szef z Pcimia durś kupuje a reszta coś tam na maseczkach ,respiratorach uhandlowali [...]e i hipokryty z wos szachtiorki

 • Sumo

  Świeże żymły z bajlagomO 5 rano, smacznego wszystkim rylom

 • Einhorn

  Pochuczom, pobuczom i swoje dostanom, jak zawsze, a widać że jest ich masa

 • Pacuś

  Stary Krępy zbiero medale od Morawieckiego a mody lansuje się na torach 3 lata dołu reszta w zwiazkach

 • mieszkaniec

  8200 brutto .,do tego los kopalń już jest i tak przesądzony .Ryl pozostanie rylem do końca życia .Nie oczekujcie szacunku , bo sami nie szanujecie innych .

 • Jo

  8200 brutto chopie a jak za to żyć? My nie [...], my mamy inkszy standard życia niż na kafhauzie a to wszystko kosztuje

 • ddd

  Górnicy już jaj nie mają i zamiast protestować w pracy pod ziemią to spaceruja po torach. Kolejarze czy co?

 • konopielka

  Górnicy, podziękujcie związkowcom za przyszłe zamknięcie kopalń. Zobaczycie, że te strajki nie pozostaną bez echa a UE chętnie przyklaśnie pomysłowi zamknięcia kopalń w Polsce. Rządzący pokażą pustą kasę oraz wyciągi na dotację górnictwa przez ostatnie 20 lat i obudzicie się bez pracy, bez przyszłości i głodni... Tajfun dopiero przybiera na sile, będziecie gorzko żałowali styczniowych strajków. Do tego macie zerowe wsparcie społeczne i zerowe szanse na dogadanie się z rządem. Trzeba było prywatyzować kopalnie i wyrzucić związki na zbity pysk.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.