Wiadomości z Rudy Śląskiej

Gospodarka leśna w Rudzie Śląskiej - znamy już plany odnowień i cięć

  • Dodano: 2023-03-28 08:15, aktualizacja: 2023-03-28 08:55

Podczas ostatniej sesji rudzcy radni dyskutowali z zastępcą nadleśniczego Grzegorzem Skurczakiem o gospodarce leśnej - wycince drzew i nowych nasadzeniach. Rada Miasta zapoznała się z planami dotyczącymi prac na terenie lasów w  Rudzie Śląskiej i innych gmin, które wchodzą w skład Nadleśnictwa Katowice. Poruszono także problem zaśmiecania lasów, a także rozważano możliwości ich sprzątania.

Lasy Rudy Śląskiej - od początków do dziś

- Zrównoważona gospodarka leśna umożliwia równocześnie spełnienie wszystkich funkcji lasu, czyli ochronnych, gospodarczych i socjalnych. Kształtuje ona strukturę lasu, a także wykorzystuje zasoby w tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produktywności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności bez szkody dla innych ekosystemów – zaznaczył w prezentacji Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice.

W prezentacji przedstawiona została m.in. mapa ukazująca fragmenty lasów, gdzie będą wykonywane cięcia rębne i odnowienia, które zrealizowane zostaną na obszarze Nadleśnictwa Katowice do 2029.

- Zakres prowadzonych prac pielęgnacyjnych oraz wykonywanych cięć w drzewostanach wynika ze stanu lasu, wieku i kondycji zdrowotnej rosnących tam drzew oraz stanu rozwoju młodego pokolenia lasu – podkreślił Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice.

- Jeśli gdzieś zaplanowane są rębnie zupełne, wynika to z żyzności siedlisk leśnych (gleby) oraz faktu, że sosna jest gatunkiem potrzebującym światła i musi być odnowiona na otwartej przestrzeni, jest gatunkiem światłożądnym ponieważ pod osłoną się nie odnowi – dodał.

Warto dodać, że na terenie Nadleśnictwa Katowice powierzchnia objęta pokoleniową przebudową drzewostanów w latach 2010–2019 wyniosła 2,59 tys. ha. Z kolei w latach 2020–2029 planowany zakres wynosi 3,32 tys. ha. Łącznie jest to 5,91 tys. ha z 14,5 tys. ha terenu całego Nadleśnictwa Katowice. Świadczy to o skali zadań prowadzonych przez leśników w utrzymaniu ciągłości tych lasów. Rębnie zupełne na dziesięciolecie 2020-2029 przewidziane są na 667 ha, natomiast rębnie złożone na 2653 ha. Wielkość wykonanych odnowień za lata 2010 – 2019 wyniosła 777 ha, a planowane odnowienia na lata 2020 – 2029 szacowane są na 1838 ha.

Natomiast w  Rudzie Śląskiej drzewostany rozciągają się na powierzchni prawie 1446 ha. W latach 2020–2029 drzewostany zakwalifikowane do trzebieży wczesnej i późnej, tj. zabiegów rozluźniających zagęszczenie drzew każdego roku rozbudowujących korony i przyrastających na wysokość, będą obejmowały powierzchnię prawie 949 ha. Z czego jeśli chodzi o trzebież wczesną (43 ha) będą to zabiegi w drzewostanach 20-40 letnich, a jeśli chodzi o trzebież późną (905 ha) będą to zabiegi w drzewostanach ponad 40-letnich. Do przebudowy pokoleniowej przewidzianych jest 295 ha terenów, z czego na powierzchni 195 ha przewiduje się wprowadzenie młodego pokolenia lasu.

Popularne gatunki drzew iglastych i liściastych w lasach Rudy Śląskiej

Najbardziej popularnymi drzewami iglastymi, które można spotkać w lasach należących do Nadleśnictwa Katowice, w tym także w lasach rudzkich są: sosny, modrzewie, świerki. Natomiast drzewa liściaste to: buki, dęby, brzozy, olchyosiki.

- Możemy zaobserwować, że od 1945 roku, czyli od momentu powstania Nadleśnictwa Katowice, mamy mniej drzew takich, jak na przykład sosna, która kiedyś występowała w 70 procentach, a teraz jest jej niecałe 32 procent. Mniej jest też świerków, a trochę więcej modrzewi i jodeł. Za to więcej niż kiedyś rośnie drzew liściastych, takich jak dęby, buki czy brzozy, olchy i osiki – zaznaczył nadleśniczy.

Problem zaśmiecania lasów

Podczas sesji poruszony został także problem zaśmiecania lasów przez odwiedzających. Przy tej okazji przedstawiciel Nadleśnictwa zaapelował o utrzymywanie porządku w lasach oraz poinformował o różnych akcjach i kampaniach mających na celu edukację dzieci i dorosłych w zakresie czystości w lesie. Poinformował także, że każdy może włączyć się do sprzątania lasów po wcześniejszym porozumieniu z Nadleśnictwem.

Nadleśnictwo Katowice zarządza lasami w 14 gminach - Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Tychach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Mikołowie, Lędzinach, Imielinie, Chełmie Śląskim, Bieruniu i Gierałtowicach. W  Rudzie Śląskiej lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Katowice rozprzestrzeniają się na powierzchni 1573 ha. W południowej części miasta tereny leśne obejmują trzy leśnictwa: Makoszowy (346 ha na terenie miasta), Śmiłowice (776 ha) i Panewnik (445 ha). W sumie Nadleśnictwo Katowice obejmuje 14 533 ha, z czego 10 proc. znajduje się na terenie Rudy Śląskiej.

Komentarze (6)    dodaj »

  • andre

    To prawdziwe złodziejstwo lasów należących do narodu przez ekipę rządzących. Kończy się kasa i szukają możliwości wszelkiego zarobku. Hipokryzja w czystej postaci. Walka z "globalnym ociepleniem" przez wycinanie lasów, które są największym pochłaniaczem CO2. Wstyd. Jak władze naszego miasta mogą akceptować takie ściemy.

  • Rudzianin

    wyciąć wszytsko i będzie po temacie, drewno sie sprzeda do ikei i na wolnych połaciach postawi sie biedronkę i będzie GIT

  • Kieres

    W latach 2020-2029 do grabieży na terenie naszego miasta przeznaczone jest łącznie 1244 ha lasu spośród 1446 całkowitej ich powierzchni. Zostanie więc zdewastowane 86% powierzchni naszych lasów. Rząd, który idzie do wyborów z gębą pełną patriotycznych haseł ale niszczy, dewastuje i grabi własny kraj i jego największe dziedzictwo jakim są lasy, z których jeszcze parę lat temu mogliśmy być dumni w całej Europie. Dobrze, że na pocieszenie pozwolą nam te marne resztki posprzątać ze śmieci, ale oczywiście po uprzednim zgłoszeniu tego faktu. Dobrze, że nasi bezradni grzecznie i ze spuszczonymi głowami wysłuchali tak interesującej prezentacji. Drodzy mieszkańcy, róbcie zdjęcia naszych lasów by kiedyś pokazać naszym wnukom jak wyglądała Ruda Śląska gdy ich nie było jeszcze na świecie. Oni będą żyli w smrodzie i zaduchu wśród hal, magazynów i obskurnych szeregowców a żeby zobaczyć las, będą jeździli za naszą południową granicę.

  • Ślązak - wykształciuch

    Mieszkam w Rudzie od 20 lat, wybudowałem się przy rozległym kompleksie leśnym (rejon Skośnej/Zapolskiej/Orzeszkowej). Regularnie, kilka razy w miesiącu, korzystam z możliwości spaceru/biegu/jazdy na rowerze w pobliskim lesie. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że lasów ubywa - wycina się całe sektory, nie zawsze sadzi się nowe drzewa (które muszą rosnąć kilkadziesiąt lat, żeby zrekompensować wyręb). Las wykorzystuje się w sposób niezrównoważony, przy ścince pozostawia się mnóstwo "odpadów" które spokojnie mogłyby służyć jako biomasa dla energetyki lub opał do kominków. Ekipy ścinające drzewa i wywożące drewno zaznaczają swoją obecność szklanymi i plastikowymi butelkami, puszkami i tzw. jednorazówkami. Kilka lat temu przez las w okolicy ul. Panewnickiej wykonano drogę dojazdową do hałdy, wykorzystując najgorsze dla środowiska kruszywa, drogę niewspółmiernie do potrzeb szeroką, wzdłuż której kierowcy ciężarówek (sądząc po odpadach, np. opakowania po olejach o pojemności 20-30 litrów) urządzili sobie wysypisko. Podobnie w rejonie dojazdu do KWK Halemba przy ul. Skośnej - odpady, stare opony, izolacja zdjęta z ukradzionych z kopalni kabli. W lesie można znaleźć stare opony, deski rozdzielcze, gruz, porozbijaną ceramikę sanitarną. Obszary leśne zawsze sprawiały wrażenie bezpańskich, ale ostatnie lata, przez intensywną wycinkę, to jest skandal. Nic nie zostawimy przyszłym pokoleniom. Kiedyś uważałem, że prywatna własność jest największym zagrożeniem dla lasów, znam przypadki gdy właściciel skuszony pieniędzmi wszystko powycinał w pień i posprzedawał, nie dokonując nowych nasadzeń. Dzisiaj stwierdzam, że to własność skarbu państwa, czyli de facto Lasy Państwowe (oni i spółki grupy PKP powinny się nazywać "Państwo w państwie"), z całą rzeszą specjalistów i profesjonalistów w zakresie gospodarki leśnej są największym zagrożeniem dla lasów. Potulnie realizują polityczne zamówienie na drewno, bez patrzenia w przyszłość, bo sami mają w tym interes - posady, awanse i premie.

  • Emeryt

    Już wycięli drzewa przeznaczone na premię wielkanocną dla leśników?

  • lesniczy z piłą

    jakich odnowien, chyba samych ciec...wyciac wszystko

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również