Wiadomości z Rudy Śląskiej

Groby Powstańców spoczywających na wireckim cmentarzu zostaną wyremontowane

  • Dodano: 2019-12-30 10:15, aktualizacja: 2019-12-30 14:08

W ramach uczczenia 100. rocznicy Powstań Śląskich Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach na wniosek Miasta Ruda Śląska remontuje groby Powstańców, spoczywających na wireckim cmentarzu parafialnym.

By godnie uczcić walczących patriotów, wiceprezydent Krzysztof Mejer zwrócił się do mieszkańców z prośbą o przekazanie do Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta posiadanych informacji, materiałów i pamiątek dotyczących następujących osób:

  • Franciszka Szmajducha,
  • Maksymiliana Tomasa,
  • Józefa Szczotki,
  • Edwarda Hermana,
  • Pawła Myszora,
  • Alojzego Brauma,
  • Augustyna Pietrońca,
  • Alfonsa Szymiczka
  • Brunona Szmatola.

- Niestety w archiwach nie zachowały się żadne informacje o ww. powstańcach. W przyszłym roku z okazji 100 rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego chcielibyśmy przybliżyć sylwetki tych rudzkich powstańców. Stąd apel o pomoc - napisał na Facebook'u Krzysztof Mejer.

W 2018 roku Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach wyremontowało siedem grobów powstańczych: pięć w Starym Chorzowie, dwa w Mysłowicach. W tym roku odnowiony został jeden w Starym Chorzowie. Groby otrzymują podobną stylistykę, granitową formę z krzyżem. Konieczny jest napis, kim była osoba spoczywająca w tym miejscu. Na płycie umieszczane są słowa "Bóg Honor Ojczyzna”. Ww. odznaczenie było przyznawane w celu upamiętnienia bohaterskich walk ludu śląskiego przeciwko niemieckiej przemocy między innymi uczestnikom Powstań Śląskich 1919-1921.

Ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia!

W ewidencji województwa śląskiego znajduje się około trzech tysięcy miejsc pamięci. Są to nie tylko miejsca pochówków, ale także pomniki, tablice. Grobów wojennych jest ponad 800, a więc nieszczególnie dużo.

Aktualnie na terenie województwa śląskiego, na szczeblu administracji samorządowej, zewidencjonowano zaledwie 147 grobów wojennych i grobów weteranów powstań śląskich.

Przywołana liczba jest rażąco niska – w zestawieniu z liczbą 2700 osób, które straciły życie w powstaniach śląskich, budzi smutek. Zwłaszcza że wśród tych 147 grobów są też groby osób, które przeżyły powstania - czytamy na stronie IPN.

28 października 2019 r. rozpoczęła się akcja Oddziału IPN w Katowicach pt. „Ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia!”. Została ona zaplanowana na lata 2019-2022 i będzie ona cyklicznie przeprowadzana na przełomie października i listopada. Wpisuje się ona w działania Instytutu Pamięci Narodowej upamiętniające 100. rocznicę Powstań Śląskich oraz powrotu Górnego Śląska do Macierzy.

W ramach akcji Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach podjęło staranie stworzenia bazy ewidencyjnej grobów, w których spoczywają Powstańcy Śląscy na terenie województwa śląskiego. Jej utworzenie pozwoli w przyszłości na opracowanie systemu opieki nad tymi grobami i zatrzyma proces likwidacji grobów naszych bohaterów.

- Akcja została zainspirowana analizą zewidencjonowanych na szczeblu administracji samorządowej grobów wojennych i grobów weteranów powstań śląskich. Wynika z niej, że znana jest lokalizacja 147 grobów. Przywołana liczba jest rażąco niska w zestawieniu z liczbą 2 700 osób, które straciły życie w powstaniach śląskich i ok. 60 000 osób, które wzięły w nich udział. Brak wiedzy o grobach powstańczych wynika z dwóch przyczyn: uległy one likwidacji lub są to groby, na których nie ma informacji o rodowodzie powstańczym. Zależy nam zwłaszcza na uzyskaniu wiedzy o tych, które wciąż egzystują w przestrzeni publicznej - czytamy na stronie IPN.

Zgłoszenia do bazy będą przyjmowane na podstawie formularzy przesłanych na adres grobypowstancowslaskich@ipn.gov.pl bądź adres korespondencyjny Oddziału IPN w Katowicach. Formularze zgłoszeniowe można pobrać ze strony katowickiego IPN.

Ponadto informacje o akcji będą udzielane pod nr. 32 207 08 00 i 32 207 08 03.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również