Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Piknik patriotyczny z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2019-08-17 22:30

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku i trwało do 24 sierpnia tego roku. Sto lat później, 17 sierpnia 2019 roku w Rudzie Śląskiej – Orzegowie zorganizowano uroczyste obchody, podczas których oddano cześć powstańcom.


Był piknik patriotyczny, podczas którego wystąpił wystąpi zespół Fanga oraz Grzegorz Poloczek, zorganizowano grę miejską, a godz. 18.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła odbyła się uroczysta msza święta, a po niej, o godz. 19.00, miał miejsce apel pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny przy ul. Hlonda. Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których przygotowano animacje oraz warsztaty, które poprowadzili pracownicy Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.


Warto dodać, że od kilku dni po Śląsku kursuje tramwaj powstańczy. Ruszył w trasę, w minioną środę, 14 sierpnia, z Mysłowic, ponieważ to tam, w KWK Mysłowice, doszło do pacyfikacji górników, a wydarzenie to miało bezpośredni wpływ na decyzję o wybuchu I Powstania Śląskiego. Wyjątkowy tramwaj będzie kursował do 24 sierpnia, kiedy to o godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach – Lipinach, w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego zwieńczy swą podróż. Rudzianie mogli przejechać się zabytkowym wagonem właśnie 17 sierpnia. Kolejna okazja pojawi się dopiero 24 sierpnia. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Piknik patriotyczny z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Erwin

    momy na Łorzegowie łosiedle 'Powstańców Śląskich", dobrzy by boło co by dlo uczczynio 100 rocznicy Powstanio załotali dziury wdrodze kiero prowadzi na te łosiedle. To by boło ze pożytkiym dlo ludzi, a niy ino jak za Nerona igrzyska , igrzyska

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.