RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Halemba i jej drogowe problemy. Już po spotkaniu władz miasta z mieszkańcami!

 • Dodano: 2022-05-10 10:00, aktualizacja: 2022-05-10 13:52

Korki samochodowe, brak miejsc postojowych, nieprawidłowe parkowanie i problemy z garażami - to najczęściej zgłaszane sprawy podczas spotkań władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami tej dzielnicy. Tematy te zostały poruszone również w trakcie wczorajszego spotkania dzielnicowego, z czego najwięcej emocji budziły zatory drogowe.

- Pracujemy nad tym i mamy już przygotowane dwie wstępne koncepcje poprowadzenia dodatkowych dróg. Uczciwie muszę jednak powiedzieć, że rozwiązanie tej kwestii nie zajmie roku ani dwóch lat. Najpierw trzeba będzie je zaprojektować, a potem znaleźć pieniądze na jej wykonanie - tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer

Budowa kanalizacji

Życie osobom zmotoryzowanym mogą też skomplikować roboty, które będą prowadzone przy budowie kanalizacji deszczowej w Halembie. Inwestycja już wkrótce będzie realizowana na osiedlu w rejonie ulic Solidarności, Miodowej, Racławickiej, Kosynierów, Zamenhofa, OlszynowejMiędzyblokowej.

- Tak duży zakres prac oznacza niestety utrudnienia dla kierowców. Będziemy kłaść bardzo duży nacisk na przygotowanie odpowiedniego harmonogramu robót, by były one rozłożone na odpowiednie etapy, oraz odpowiedniego projektu zmiany organizacji ruchu, żeby prace były jak najmniej uciążliwe. O wszystkim będziemy oczywiście wcześniej informować. – mówił wiceprezydent Mejer.

Inwestycja została podzielona na dwa zadania

Pierwsze dotyczy zlewni „Miodowa” i ma się zakończyć w czasie 14 miesięcy, nie licząc okresu zimowego. Drugie obejmuje obręb zlewni „Międzyblokowa” i ma się zakończyć w ciągu 7 miesięcy. Całość kosztować będzie ponad 20,5 mln zł, z czego prawie 14,2 ml zostanie pokryte z unijnej dotacji w ramach NFOŚiGW. Warto przypomnieć, że ta inwestycja jest częścią szerszego projektu pod nazwą „Chronimy Krople Deszczu”. Warto dodać, że po wybudowaniu kanalizacji deszczowej nastąpi odtworzenie nawierzchni dróg, chodników i parkingów. Przy okazji poprawi się więc ich jakość i estetyka, zwłaszcza w miejscach, w których utworzyły się nierówności związane ze złym stanem obecnej kanalizacji.

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

W ostatnim czasie utrudnienia w ruchu w Halembie spowodowane były też m.in. przebudową połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej. Inwestycja rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku i jest już na ukończeniu. Dotyczy miejsca, gdzie ul. Halembska przeplata się z ul. Nowy Świat na odcinku ok. 170 metrów (formalnie jest to część ul. Nowy Świat). Wykonano tam ciąg pieszo-rowerowy od strony południowej, ścieżkę rowerową od strony północnej oraz ścieżkę i chodnik na zmianę z ciągiem pieszo-rowerowym po jednej stronie ul. Halembskiej w kierunku autostrady A-4. W zakres prac weszła też budowa i przebudowa odwodnienia oraz modernizacja oświetlenia, które zostało zastąpione ledowym na słupach aluminiowych. W ostatnich dniach został przebudowany przejazd kolejowy i wykonano nową nawierzchnię.

- Na kilka dni musieliśmy zamknąć ruch przez ten przejazd, stąd te korki na ulicy 1 Maja – tłumaczył wiceprezydent Mejer.

- W najbliższym czasie zostanie tam wymalowane oznakowanie poziome oraz dokończone zostaną roboty brukarskie. Powstanie także miejsce obsługi rowerzystów - dodał.

Inwestycja warta jest 2,8 mln zł. Na to zadanie miasto otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 1 mln zł. 

Warto również wspomnieć, że kolejne prace drogowe w tej dzielnicy toczą się przy ulicy Podlaskiej, która dotychczas miała status drogi gruntowej. To z kolei długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Po modernizacji powstanie tam nie tylko nowa nawierzchnia, ale też kanalizacja, oświetlenie i chodnik. Budowa ponad 600 m odcinka drogi będzie kosztowała 3,8 mln zł i zostanie ukończona w październiku br.

Brak miejsc parkingowych

Po raz kolejny na spotkaniu w tej dzielnicy poruszono sprawę parkingów. Brak miejsc postojowych i utrudnienia, związane z nieprawidłowym parkowaniem, to nieustający problem halembian.

- Miasto nie będzie budować parkingów na osiedlach mieszkaniowych, to leży w gestii spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych – tłumaczył wiceprezydent Michał Pierończyk.

- Mieszkańcy mogą  zgłosić jednak taką inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego, z tym, że musi ona dotyczyć nieruchomości należących do miasta – dodał.

Podczas spotkania przedstawiciele Rady Rodziców przy SP 27 zgłosili wniosek o zainstalowanie kamer na terenie szkoły.

- Coraz częściej zdarzają się tutaj dewastacje, monitoring pozwoliłby na kontrolowanie tego miejsca, szczególnie boiska szkolnego – zgłaszali problem rodzice.

- Postaramy się zabezpieczyć środki w budżecie na ten cel, proszę tylko, żeby jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek – odpowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko

Problem dzików nie znika

Nieustającym problemem Halemby są grasujące przy posesjach dziki, bo prawie cała dzielnica jest otoczona lasem.

– Z dzikami walczymy od kilku lat. Miesiąc temu przystąpiliśmy ponownie do odstrzału, dlatego proszę zgłaszać do Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie pojawiają się te zwierzęta, a my skierujemy tam myśliwego – wyjaśniał wiceprezydent Mejer.

Tradycyjnie każde ze spotkań jest okazją do przybliżenia inwestycji, które realizowane są w poszczególnych dzielnicach.

Nowy plac zabaw

Obok wspomnianych inwestycji drogowych, w Halembie wybudowany zostanie plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 35. Zadanie to realizowane będzie w ramach budżetu obywatelskiego.

- Właśnie wystartowała dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego i rozpoczęliśmy nabór wniosków na 2023 rok. Czas na zgłoszenia w formie papierowej upłynie 20 maja, a za pośrednictwem platformy elektronicznej 27 maja. Środki do podziału to prawie 4,7 mln zł. Zachęcam do zgłaszania pomysłów, urzędnicy pomogą państwu w przygotowaniu koncepcji – zachęcał wiceprezydent Mejer

W tym tygodniu zaplanowano jeszcze jedno, ostatnie już spotkanie z mieszkańcami w wiosennej edycji. W czwartek 12 maja o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 8 będzie można porozmawiać o sprawach dzielnicy Wirek oraz Czarny Las.


Wiosenne spotkania z władzami miasta

Spotkania zaplanowano od 31 marca do 12 maja:

 • 31.03, godz. 17:00 - Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
 • 05.04, godz. 17:00 - Nowy BytomChebzieMiejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69,
 • 07.04, godz. 17:00 - Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
 • 21.04, godz. 17:00 - Bykowina - Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. 11 Listopada 15,
 • 26.04, godz. 17:00 - Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
 • 09.05, godz. 17:00 - Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
 • 12.05, godz. 17:00 - WirekCzarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1.

Zobacz także

Komentarze (25)    dodaj »

 • Joachim Gałązka

  Na ulicy Jaronia na Halembie proponuje postawić progi zwalniające i fotoradar

 • Rudzianka

  Prawda jest taka,ze po 1:Mamy za duzo samochodów,na1 rodzine przypadaja minimum 2Po 2: komunikacja miejska xa rzadko jezdzi,stad ludzie wola jedzic swoim samochodem,Po 3 bilety moglyby byc tanszePo 4 moze by tak linie tramwajawa do Nowego Bytomia z Halemby pociagnac przez Wirek Tramwaj jezdzi szybciej i nie czeka tyle w korku co samochod,conajwyzej na mijanke,ake to i tak szybciej niz autobus

 • Górnik

  Prezentacja slajdów, to jedyna rzecz jaką potrafi pyszałkowaty i zarozumiały wiceprezydent.

 • Górnik

  Władze miasta powinne być wysłane na kurs z asertywności, ponieważ podczas spotkania zamiast merytorycznie i uprzejmie odpowiadać na pytania wdają sie w pyskówkę z jednym z Panów z którego między innymi podatków pyszałkowaci i niekompetentni wiceprezydenci mogą się cieszyć wysokimi zarobkami. Co do Straży Miejskiej, to wiele miast zrezygnowało z tej instytucji i bardzo dobrze w kwestii bezpieczeństwa radzą sobie bez niej. Natomiast pieniądze przeznaczyć na budowę mieszkań komunalnych, których w mieście zdecydowanie brakuje.

 • Achim

  Proponuje wybudowanie podziemnego połączenia torowego dzielnic Halemba - Godula. Proste. Tyle w temacie.

 • luftowy

  Ato poco,przeca mo byc we Halembie male lotnisko sportowe,no icheja luftem gipko bedzie.

 • Godulok

  Dobrym rozwiązaniem na korki w Halembie, byliby kierujący ruchem przy obu rondach policjanci i policjantki.

 • Jorg

  Ciekaw jestem którędy miałaby być poprowadzona ta obwodnica halembska jak miasto wszystkie działki sprzedaje deweloperom pod budowę "kurników"

 • krupniok

  Brak obwodnicy dzielnicy wraz z nowym mostem na rzece jest głównym problemem. Sądzę, że nie doczekamy się rozwiązania problemu i będzie przybierał na sile po wykonaniu połączenia N-S z A4 na Wirku. Halemba stanie się wąskim gardłem... Od paru lat przejechanie z wireckiego węzła na osiedle Halemby 2 w godzinach szczytu pochłania min. 20-30 min., a to raptem 4km.

 • Kpina + ironia / szydera

  "Będziemy kłaść bardzo duży nacisk na przygotowanie (...) odpowiedniego projektu zmiany organizacji ruchu," - i tego się najbardziej obawiam. A wystarczyło zrobić łącznik pomiędzy ulicami Grabową i Zamenhofa. Tak pewnie Miodowa stanie się dwukierunkową na jakieś kilkanaście miesięcy... Bo w otwarcie dla ruchu Morskiej nie uwierzę, dopóki nie zobaczę :-)

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-05-10 19:10
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Taki fakt

  Problem z korkami na drogach w Halembie niestety zostanie. Nowych dróg wyjazdowych z osiedli nie zrobią, bo raz że ogromne koszty a dwa infrstruktura na to nie pozwala.(gdzie np zrobić drugi most nad Kłodnicą.Kolejny problem to masa samochodów.Są rodziny w których każdy ma samochód a dojeżdża nim do pracy np w Wirku,Nowym Bytomiu czy Bielszowicach.Tym czasem komunikacja miejska trzeba uczciwie przyznać funkcjonuje b.dobrze.Autobusy np.155,255,146,230 jeżdżą często i nigdy nie są wypełnione w3/4 pojemności.Wiem bo od kilku lay dojeżdżam do pracy w N.Bytomiu z Halemby.Wierzcie mi czasowo wychodzi na to samo,a finansowo kosztuje mnie to 100 zl.na miesiąc.

 • Kajtek

  Władze miasto omijają szerokim łukiem tą największą dzielnicę miasta. W tej dzielnicy nie ma porządnego parku i ciekawych miejsc poza lasem, który nie jest zasługą miasta. Jedyne co tu istnieją to korki, których ta władza nie potrafi rozwiązać.

 • Kpina + ironia / szydera

  Program "Chronimy krople deszczu." Ciekawi mnie, jak ta ochrona jest realizowana, skoro wczoraj w artykule dot. podpisania umowy z wykonawcą remontu kanalizacji deszczowej można było przeczytać: "W ramach modernizacji powiększy się też średnica wylotów do Kłodnicy" Żeby się kropelki deszczu nie męczyły w drodze do rzeki... :-) Ciekawi mnie też, czy miasto płaci stosowną opłatę tak samo, jak właściciel prywatnej posesji, który nie retencjonuje wody deszczowej w zbiornikach pod bądź naziemnych?

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-05-10 16:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wodna

  Płaci płaci, nie bój nic, za każdy wylot do rzeki płaci i to nie mało... Inwestycja potrzebna ale mega uciążliwa w ciasnej Halembie. Dostaniemy w d... I to aż przez 2 lata.

 • Strażnik

  Kto w ogóle kupuje mieszkanie na Halembie 2?. Brak miejsc parkingowych i korki. Tragedia.

 • Kpina + ironia / szydera

  Niezmotoryzowani miłośnicy zbiorkomu?

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-05-10 18:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • egon

  Na temat alternatywnego wyjazdu z dwójki słyszymy od wielu lat. Teraz czarują nam oczy dwoma nikomu nieznanymi projektami i zbieraniem środków finansowych na studium wykonalności. Po prosty MYDLENIE OCZU mieszkańcom osiedla i przykrywanie nieudolności.

 • ruchem

  Już w zeszłym roku chwalili się projektem obwodnicy.

 • Kpina + ironia / szydera

  Przecież niejednokrotnie przy okazji jakichkolwiek inwestycji drogowych była wzmianka, że "budowa/remont/modernizacja ma m.in na celu USPOKOJENIE RUCHU" - no i to się na 1.Maja idealnie sprawdza... wszystko stoi, prędkość 0 = może nie 100, ale 99% bezpieczeństwa i o to chodzi :-) A gdyby tu w przyszłości było przedszkole, którego teraz jeszcze nie ma...

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-05-10 18:18
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Górnik

  Słaba ta :kampania wyborcza" władz miasta, ale w roku wyborczym popstawic grila na boisku i beczkę piwa, to frekwencja zdecydowanie podskoczy. Natomiast problemy porusznane podczas "kampani wyborczej" władz miasta powinny być rozwiązywane przez radnych reprezentujących poszczególne dzielnice, taniej wyjdzie a w obecnych czasach i zadłużeniu miasta każdy grosz się liczy.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.