Wiadomości z Rudy Śląskiej

HALLOWEEN: Skąd pochodzi i jak obchodzone jest w Polsce i na świecie?

 • Dodano: 2021-10-31 08:15, aktualizacja: 2021-10-29 12:12

Halloween to zwyczaj obchodzony 31 października, który przywędrował do Polski w latach 90-tych. Skąd pochodzi i jaka jest jego historia? W których krajach i jak się go obchodzi?

Halloween to święto obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada. W USA jest to drugie – po Bożym Narodzeniu – najpopularniejsze święto. W Polsce jest stosunkową nowością, bo przywędrowało do nas po zmianach ustrojowych w 1989 r. Z roku na rok Polacy coraz chętniej kultywują ten zwyczaj. W sklepach halloweenowe gadżety pojawiają się już na początku października, a tematycznych imprez stale przybywa.

Jaka jest historia Halloween? Z czego wywodzi się ten popularny dziś zwyczaj? W których krajach najchętniej obchodzi się Halloween? Czym różni się Halloween od słowiańskich Dziadów?

Historia Halloween

Halloween pochodzi ze Stanów Zjednoczonych? Można by tak pomyśleć – w końcu to właśnie tam tak hucznie się je obchodzi. Jednak nic bardziej mylnego. Halloween przywędrowało do USA za sprawą irlandzkich imigrantów, którzy sprowadzili ten zwyczaj do Ameryki północnej w latach 40 XIX w.

Samhain

Korzenie Halloween najprawdopodobniej sięgają celtyckich wierzeń i zwyczajów, a konkretnie święta Samhain, które – według kulturoznawców – obchodzone było 2 tys. lat temu na terenach Anglii, Szkocji, Francji, Irlandii i Walii. Samhain było świętem celebrującym zakończeniem żniw i roku, obchodzonym w nocy z 31 października na 1 listopada, podczas którego czczono dusze przodków.

Celtowie wierzyli, że w tę noc zaciera się granica między światami żywych i umarłych. Dusze osób zmarłych w minionym roku miały przedostawać się do świata żywych, aby odpokutować grzechy. W związku z tym wykonywano różne rytuały, będące najpewniej pierwowzorem znanych nam dzisiaj halloweenowych obrzędów. Możliwe, że zwyczaj przebierania się w ten dzień i zakładania strasznych masek miało odstraszać bądź udobruchać złe duchy, które zstępowały wtedy na ziemię.

Halloween (fot. unsplash.com)

Od Samhain do Halloween

Obchody Samhain zaczęły zanikać pod wpływem chrześcijaństwa – zwłaszcza, gdy w 835 roku przeniesiono Wszystkich Świętych z maja na 1 listopada. Wprowadzenie Dnia Zadusznego w 998 roku przez św. Odylona (francuskiego benedyktyna) w jeszcze większym stopniu wyparło Samhain. Dzień poprzedzający Wszystkich Świętych został wprowadzony do liturgii rzymskiej i jednocześnie upowszechniony w całym Kościele oraz nazwany „All Hallows’ Eve”, czyli Wigilią Wszystkich Świętych. Nazwa ta na przestrzeni wieków przekształciła się w „Halloween”.

Hallowen w USA

Choć niewątpliwie korzenie Halloween nie są amerykańskie, to USA bardzo hucznie i chętnie obchodzi to święto. Halloween do Stanów Zjednoczonych sprowadzili irlandzcy imigranci w latach 40-tych XIX wieku. Pierwsza parada z okazji Halloween odbyła się 31 października 1920 roku w stanie Minnesota. Z roku na rok zwyczaj zyskiwał coraz większą popularność. W drugiej połowie XX wieku o Halloween usłyszała zachodnia Europa, z kolei cała reszta doświadczyła halloweenowego szaleństwa pod koniec XX wieku.

Halloween (fot. unsplash.com)

Hallowen dziś

Jak wygląda świętowanie Halloween dziś? Przede wszystkim, święto nie ma zbyt wiele wspólnego z pierwotnym Samhain – jest w dużej mierze skomercjalizowane. Na halloweenowych imprezach królują straszne przebrania, maski, pomalowane twarze, lampiony z wydrążonych dyni i maratony horrorów. Dziś to święto jest okazją do wspólnej zabawy, przebrania się, a dla dzieci – stawiania sąsiadom kultowego już dla tego dnia dylematu pod tytułem „Cukierek albo psikus!”.

Hallowen na świecie

Halloween obchodzone jest w wielu krajach na świecie, pod różnymi nazwami. Oczywiście hucznie to święto obchodzą Amerykanie, ale również Irlandczycy. Meksykanie mają swoje własne święto – El Dia los Muertos – będące połączeniem stylu latynoamerykańskiego z chrześcijaństwem. W Chinach 31 października obchodzone jest Ten Chieh, podczas którego Chińczycy przygotowują tradycyjne jedzenie i poświęcają je swoim przodkom, a także puszczają płonące lampiony i papierowe łódeczki, które mają za zadanie torowanie drogi zbłąkanym duszom. Niemcy również są coraz bardziej otwarci na Halloween – zwyczaj ten zyskuje tam coraz większą popularność i wygląda podobnie, jak w Stanach i Irlandii, czyli polega głównie na dobrej zabawie i przebieraniu się w przerażające potwory. W Austrii obchodzi się tygodniowe święto zwane Seleenwoche (trwające od 30 października do 8 listopada), podczas którego ludzie modlą się do swoich bliskich zmarłych.

Halloween a słowiańskie Dziady

Dziady to przedchrześcijański, słowiański obrzęd odprawiany w nocy z 31 października na 1 listopada. Tak naprawdę ma wiele wspólnego z korzeniami obecnego Halloween. Istotą obrzędu również było obcowanie żywych z umarłymi i wiara w zacieranie się w tym czasie dwóch światów. Wierzono, że podczas dziadów nawiązywano kontakt z duszami przodków (dziadami – stąd nazwa), które powracają do miejsc, które zasiedlały za życia. Zmarli byli uważani za duchowych opiekunów płodności i urodzaju, a obrzędy zaduszne miały pomóc zyskać ich przychylność.

Dziady powszechne były wśród Słowian, Bałtów, ale również istniały w wielu kulturach europejskich i pozaeuropejskich. Podczas obrzędów dziadów należało ugościć przybywające do domów dusze przodków, aby zyskać ich przychylność i pomóc w osiągnięciu pozaziemskiego spokoju. W tym celu odprawiano uczty dla dusz zmarłych, należało również umożliwić im wykąpanie się i ogrzanie. Rozpalano ogniska na rozstajach dróg, by dusze nie zbłądziły w drodze do domu. Miało to za zadanie również odpędzić demony, którymi stawały się dusze samobójców czy topielców. Pozostałością po tym zwyczaju są znicze, które zapalamy na grobach.

Dziady dzisiaj

W niektórych regionach wschodniej Polski, na Ukrainie, Białorusi czy w niektórych częściach Rosji nadal kultywuje się niektóre z obrzędów. Przykładowo przynoszenie na grób zmarłego symbolicznego posiłku w dwojakach (naczyniu, w którym niegdyś donoszono jadło pracującym na pole). Dziady obecne są również w wielu słowiańskich ruchach pogańskich.


Źródło: TVS

Komentarze (16)    dodaj »

 • faroszek

  w warszawie co miesiąc 10-go jest Halloween, oni tam nie muszą się przebierać a wyglądają strasznie

 • Jezussek z Wirka

  Hallowen jest ważniejszy niz wielkanoc bo to dzień prawdziwy a tamte pozostałe to wymysły tych niby świetych, a Ci sa wybierani miedzy sobą w kosciołach, wmawiają ludziom ze dokonali cudu, a wiadomo że cudów nie ma, naiwnym można wszystko wmówić i naiwni jeszcze za to płacą dając na taca

 • wierząca w Lucyfera

  to najbardziej chrzescianskie świeto w polsce, wesołe, zyczliwe, dzieci mają radoche, wiekszą niż na religii , bo tam muszą uważac co facet w sukience robi

 • Padre

  Ogólnie celebrację takich dnia jak Halloween czy Walentynki uważam za niepoważne. Szczególnie irytuje mnie narzucanie innym osobom takiego dnia np puszczanie dzieciaki po cukierki, co to ma być? Żebranie? A takie akcje na domkach to już standard.

 • Marchandaiser

  Każdy wierzy i obchodzi co chce, jakoś nie widzę negatywnych treści w tym że w sklepach na pare dni pojawiają się dynie a dzieci przebierają się w straszydła. A jak ktoś słucha z otwartą buzia co mu jego purpurowy pasterz że śmieszna czapą prawi o prawdziwym życiu to też jego sprawa.

 • Gosia

  "Polacy nie gęsi swoj jezyk mają"... kulturę też

 • olo

  Tak, to prawda. Polacy są wyjątkowo zamknięci na innych. To chyba kwestia kompleksów.

 • Ziga z Wirku

  A ja proponuję pomału obchodzić święto Dziękczynienia i wcinać indyka , Walentynki i Halloween już celebrujemy.

 • olo

  Obchodzimy te święta które są wesołe, niekoniecznie wzniośle narodowe czy kościelne. Te zostawiamy wam.

 • Lol

  Czytałeś w ogóle ten artykuł? Znasz historie Polski ? Haloween to nasze polskie staroslowianskie Dziady. Walenty ki to dzień miłości. Dla zepsutych piosowcow przydalo by się święto pogardy i nienawiści

 • Binia

  Lol, oni już mają swoje święto nienawiści obchodzą je 10tego kwietnia

 • the truth

  dla pisowców nie ma nadzieje, najlepiej jakby to całe pokolenie zeszło z tego padło łez. Najsmutniejsze jest to ze nasza religia ma więcej naleciałości z pogańskich albo innych religii ze tak de facto sama nic nie wymyśliła a ludzie tego nie wiedzą

 • Super

  Zejdzie i to wkrótce

 • Andzia

  Oby

 • The truth.

  Andzia obyś miała racje. W naszym wydaniu Halloween nie nic wspólnego z religią , okultyzmem czymkolwiek. To tylko zabawa nic wiecej

 • ***** ***

  A pisowscy [...] i tak zakazują tej zabawy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również