Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ile kosztuje praca koronera w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2021-01-26 10:45

W Rudzie Śląskiej od pewnego czasu działa koroner. Pewne niuanse związane z jego pracą poznaliśmy dzięki radnej Katarzynie Irenie Korek, która w interpelacji dopytuje ile miasto kosztuje jego działalność. 


Odnosząc się do historii, warto wyjaśnić, że instytucja koronera w Anglii pojawiła się w XII wieku. Na przestrzeni lat zakres jego obowiązków ewoluował, a obecnie ograniczony został jedynie do dochodzenie w przypadkach zgonów, które mogły nie wynikać z przyczyn naturalnych. W Polsce funkcję tę pełni lekarz medycyny sądowej, a jako odrębny zawód powstał w 2002 roku. Do obowiązków miejskiego koronera pracującego na zlecenie władz miasta w Polsce należy m.in. stwierdzenie zgonu, ocena przyczyn śmierci, wystawienie odpowiednich dokumentów oraz prowadzenie ewidencji.

Jak informuje rudzki magistrat, zadanie obejmujące realizację usług polegających na stwierdzeniu zgonu w Rudzie Śląskiej prowadzone jest od 1 września 2019 roku.

Koszt działalności w 2019 roku (od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.) wyniósł 49 500,00 zł, a liczba interwencji 137, natomiast w 2020 roku koszt wyniósł 261 000,00 zł, a liczba interwencji 501 – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak wskazuje UM, usługa jest realizowana od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-6.00, całodobowo w soboty, niedziele i święta oraz w przypadkach, dla których nie można ustalić lekarza POZ.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Kupczyk

  Niema Polskiej nazwy tylko nawet stwierdzenie zgonu musi byc z Angielska.

 • Rudziol

  no ciężki szlag mnie trafi za chwilę. Pozorne oszczędności miasta, a tu kasa wydawana na lewo i prawo na durne widzimisie, miejmy nadzieję że już niedługo ex-prezydent, Dziedzicowej ? I ponad 21 tysiaków miesięcznie dla koronera ? To co on za tą kasę robi dla miasta poza dojazdem i stwierdzeniem zgonu + wystawieniem papierka ? Dojeżdża lektyką noszoną przez 20 chłopa, z orkiestrą, cateringiem, szampanem i Marylą Rodowicz śpiewającą na żywo pod domem zmarłego ? Ile do jasnej ch....y może kosztować taka przyjemność w realnym świecie, nie opłacanym dobrotliwą ręką urzędu z pieniędzy mieszkańców miasta ? PS: święta już dawno za nami, a badziewie na mieście nadal się świeci. Ale przecież z własnej kasy tego nie opłacają, ino z naszej.

 • Szpila

  W 2019 360zł/zgon a w 2020 już 520zł/zgon jak widać w wyżej opisanym artykule. Czyżły aż 260 zgonów rocznie z przyczyn poza naturalnych? Ciekawe skąd podwyżka usług o 45% względem roku.

 • Aga

  Ciekawe bo lampy miały nieswieci do grudnia a tu nowy rok styczen konczy sie a pani prezydent dalej oszczedza ciekawe czy przy domku tez oszczedza w halembie bo co wiem tam jasno jasniutko szlak mnie trafia te lampy to prosze sobie wsadzic

 • "EKO"

  Oszczędzamy na wyłączaniu latarni, a z drugiej strony wydajemy 261000zł roczne na usługi związane z stwierdzeniem zgonu?!261000 na rok, sporo?! ( to daje miesięcznie 21750zł!!) Ładna pensja

 • Bombon

  Lepsze to niż 9 ławek na Halembie za 610 tys zł

 • eses

  Lepsze to niż nowy "cmentarz żydowski" przed MCK na Frynie. A tak bardziej poważnie: nie tak wydaje pieniądze prawdziwy gospodarz.

 • rudzianin

  ciekawi mnie jak to było w latach ubiegłych... kto się zajmował taką kwestią i jakie koszty to generowało. W ubiegłym roku w całej Rudzie Śląskiej pogasiliśmy co "3" lampę żeby uzyskać oszczędność od 1 maja do końca rok rzędu 750 tys zł i tu negatywne skutki odczuwa cała populacja Rudy Śląskiej a tu nagle instytucja koronera kosztuje nas 261 tys zł..... trochę to daje do myślenia.....

 • lis

  KARTĘ ZGONU OD PN DO PT W GODZ. 8-18 WYDAJE LEKARZ POZ Z PRZYCHODNI. W POZOSTAŁYCH GODZINACH I DNIACH WOLNYCH NIE ROBI TEGO POGOTOWIE I DLATEGO POWOŁANO FUNKCJĘ KORONERA. KARTA ZGONU DO ZWŁOK BYĆ MUSI BO NIE PRZYJMIE ICH ŻADNA KOSTNICA I MOGĄ SOBIE LEŻEĆ OD PIĄTKOWEGO WIECZORA DO PONIEDZIAŁOKWEGO PORANKA I POGŁĘBIAĆ STAN ROZKŁADU.

 • Apsik

  No dobrze ale musimy utrzymywać swojego? Nie można takiej pracy zlecić komuś z ościennych miast, tylko w razie konieczności? Wtedy na pewno byłoby to tańsze.

 • #DziedzicRaus

  Kolejne 200 tys. zł lekką ręka wydane na świąteczne iluminacje, to są oszczędności z "ułańską fantazją"!

 • Cziko

  Zgasili światła to koroner Mo więcej roboty

 • Ziga z Wirku

  W poprzednich latach w zespołach pogotowia jeździli lekarze i to oni stwierdzali zgon. Czyli miasto nie miało takiego wydatku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.