Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak co roku trzeba rozliczyć się z fiskusem. Zostaw 1% podatku w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-02-17 08:15, aktualizacja: 2020-02-17 06:47

Do 30 kwietnia br. (czwartek) trzeba złożyć roczne zeznanie podatkowe (PIT-28 należy rozliczyć do 2 marca).

Pamiętajmy, że przy tej okazji możemy przekazać „1 procent” podatku dla wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego – przypomina prezydent Grażyna Dziedzic.

Obecnie w Rudzie Śląskiej działają 32 takie organizacje, 11 terenowych jednostek ogólnopolskich OPP oraz 1 organizacja spoza miasta działająca na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej. Ich lista znajduje się tutaj: http://www.rudaslaska.pl/organizacje-pozarzadowe/jeden-procent/

Już od 15 lutego br. na rządowym Portalu Podatkowym (www.podatki.gov.pl) będzie udostępniony wstępnie przygotowany e-PIT. Po zalogowaniu podatnik może zaakceptować formularz przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową, a jeśli nie zrobi tego samodzielnie, zostanie on automatycznie wysłany 30 kwietnia o północy.

Od tego roku uproszczenia dotyczą również formularzy PIT-28, PIT-36 z wyjątkiem podatnika składającego zeznanie w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej oraz podatnika będącego przedsiębiorstwem w spadku.

W PIT-28 i PIT-36 podatnik otrzyma informacje o kwocie zaliczek wpłaconych na konto urzędu skarbowego – informuje Karina Bibrzycka Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej. - Podatnik uzupełnia zeznania o przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze, a także o nr KRS organizacji pożytku publicznego w celu przekazania 1 procenta ze swojego podatku – dodaje. - Zachęcam do korzystania z elektronicznej formy rozliczeń z fiskusem – apeluje Karina Bibrzycka. – Osobom, które mają problem z obsługą komputera i potrzebują pomocy przy wypełnieniu PIT-ów oferujemy wsparcie. W siedzibie Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej (ul. Kokotek 6) w godzinach pracy placówki do dyspozycji mieszkańców są 3 stanowiska komputerowe, a pracownicy pomagają w razie ewentualnych komplikacji – informuje.

Przy okazji rozliczenia z fiskusem wszyscy podatnicy rozliczający w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, mają prawo, by przekazać „1 procent” wybranej organizacji pożytku publicznego.

W formularzach przygotowanych przez KAS „1 procent” zostanie przepisany z formularzy PIT z roku poprzedniego. Jeśli wcześniej płatnik nie wskazał organizacji, której chce przekazać „1 procent”, może to uzupełnić składając wypełniony formularz PIT/OP. Służy on wyłącznie do wskazania organizacji, więc trzeba tam wpisać tylko swoje dane i KRS. Wysokość „1 procenta” zostanie wyliczona i przekazana przez urząd. Przekazanie „1 procenta” nic nas nie kosztuje.

Jeśli nie wskażemy konkretnej organizacji, kwota ta trafi na rzecz Skarbu Państwa

W ubiegłym roku odpisu na rzecz fundacji i stowarzyszeń dokonało ponad 57% podatników z Rudy Śląskiej. Dzięki temu na rzecz organizacji pożytku publicznego w całym kraju rudzianie dokonali odpisu blisko 2,9 mln zł. Rudzkie organizacje pożytku publicznego otrzymały z tytułu „1 procenta” za 2018 rok ponad 855 tys. zł. Najwięcej, bo blisko 400 tys. zł, otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. Z kolei Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza otrzymało ponad 105 tys. zł, a na konto Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej im. Jana Pawła II wpłynęło blisko 84 tys. zł. W dalszej kolejności podatnicy hojnie wsparli Stowarzyszenie „Ludzie serca”, które otrzymało prawie 73 tys. zł, a Fundacja Na Rzecz Programu Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet GODULA – HOPE została wsparta kwotą blisko 40 tys. zł. Rudzianie chętnie wybierali też do odpisu Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Gwiazda” Ruda Śląska (przekazano ponad 33 tys. zł) oraz Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI” (otrzymało ponad 21 tys. zł). Lista wszystkich organizacji, którym można przekazać swoje wsparcie znajduje się na stronie www.pozytek.ngo.pl.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

„1 procent” podatku ze swojej rocznej deklaracji PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego podatnicy mogą przekazywać od 15 lat. W 2004 skorzystało z tej możliwości ok. 80 tys. podatników, dzięki czemu OPP zasiliło ponad 10 mln zł. Już rok później było to prawie 700 tys. osób i przekazanych ponad 40 mln zł, a po dwóch latach „1 procent” odpisało ponad 1 mln osób, dzięki czemu do organizacji trafiło ponad 60 mln zł. W 2018 roku, po 15 latach funkcjonowania, mechanizm przekazywania „1 procenta” zapewnił OPP rekordową kwotę ponad 760 mln zł. Z możliwości skorzystało 14 milionów Polek i Polaków, co stanowi połowę wszystkich uprawnionych do tego podatników. Przeciętnie podatnicy przekazywali wybranej organizacji 54 złote.

Jestem pewna, że w tym roku te liczby będą jeszcze wyższe, także wśród rudzian – mówi prezydent Dziedzic. – Pamiętajmy, że organizacje pożytku publicznego robią wiele dobrego, od dbania o nasze zdrowie i środowisko, poprzez aktywizację społeczną, inicjatywy kulturalne, aż po pomoc w krytycznych sytuacjach naszego życia – podkreśla.

Dane z grudnia 2018 roku wskazują, że w Polsce było zarejestrowanych około 26 tys. fundacji i 117 tys. stowarzyszeń, czyli w sumie 143 tys. organizacji społecznych. Jednak tylko ok. 92. tys. rzeczywiście prowadzi swoją działalność, a co dziesiąta posiada status organizacji pożytku publicznego. By go otrzymać organizacja musi najpierw spełnić wszystkie wymogi wynikające z ustawy, a następnie wystąpić do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) z wnioskiem o nadanie statusu OPP. Daje on możliwość otrzymywania „1 procenta”, ale nakłada również obowiązki m.in. kontroli działalności finansowej.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Warto wspierać

  Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.

 • Gizd

  Zdecydowanie Tak!!! Mają trzeci rok z rzędu mój 1% i wsad do puszki we Wszystkich Świętych. Powodzenia!

 • Aśka

  Dla fundacji ja ,,Aktywni My".

 • księgowa

  nie mają statusu organizacji pożytku publicznego więc nie możesz im przekazać 1%, nie wprowadzaj ludzi w błąd!

 • ehs

  Ja co roku daje 1% na schronisko Fauna, warto pomagać zwierzaczkom :)

 • Kocur

  Moje 1 % tez jak co roku na Faunę.

 • Bruce Lee

  Ja przekazałem na Rudzki Klub Kyokushin Karate prawie stówka tam trafi ,a synowie niech trenują dalej :)

 • zonk

  Zostawiajcie ten 1% w Rudzie Śląskiej. Ja co rok zostawiam zamiast dawać na Warszawkę czy partyjnych obiboków.

 • kwiatowe

  Oni juz nas tam dobrze skubaja w innych podatkach. Ostatnio cukier i malpki. Nie wiem kto jeszcze ich popiera.

 • zigfrid

  No właśnie wydali 2 mld (MILIARDY) na propagandę TVPis zamiast na leczenie onkologiczne a suwerenowi pokazali dosłownie środkowy palec. No ale znów będą mieli poparcie za kiełbasę bo polak nawet jak mu plują w twarz to udaje że deszcz leci.

 • Tola

  Napewno kazdy 1 % zeby długi nadrobic Dobre

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.