Wielu właścicieli domów i mieszkań nie zwraca uwagi na końcowe etapy remontu, którego głównym celem jest podkreślenie nowego wystroju pomieszczenia.
Listwy sufitowe - materiał wykonania
Głównym celem tego artykułu nie jest zwrócenie uwagi na określone towary, tylko obiektywne podejście do zalet i wad listew sufitowych oraz specyfiki ich mocowania. Wykańczanie wnętrz może być naprawdę ekscytujące!
Styropian
Jeśli dopiero decydujemy się na listwę sufitową, warto przyjrzeć się listwom wykonanym ze styropianu. Materiał ten jest dość tani i łatwy w obróbce. Do wad konwencjonalnych tego rozwiązania należą jednak:
- zagrożenie pożarowe,
- niska wytrzymałość mechaniczna.
Tworzywo sztuczne piankowe
Próbując odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać odpowiednią listwę sufitową, z pewnością wiele osób miało do czynienia z listwą poliuretanową (pianka poliuretanowa). Warto od razu wyjaśnić, że jest to najtwardszy materiał, będący odpowiednikiem styropianu. Materiał ten znajduje również zastosowanie w produkcji listwy sufitowej, którą można również nazwać bagietką - ekstrudowaną pianką polistyrenową.
Listwa sufitowa z polistyrenu
Oczywiście polistyren różni się od styropianu:
- nie podtrzymuje spalania - po krótkim czasie ogień zgaśnie. Tak czy inaczej, nie można go nazwać całkowicie bezpiecznym pod względem pożarowym, ponieważ nadal pali się w płomieniu;
- jest bardziej wytrzymały niż styropian. Można go również ciąć nożem, jednak przypadkowe uszkodzenie będzie bardzo problematyczne. W związku z tym polistyren jest często używany do produkcji bordiur;
- materiał ten ma wyższą cenę niż styropian, ale nie można go zaliczyć do drogich.
Drewno
W odpowiedzi na pytanie, jak wybrać listwę sufitową, nie należy odrzucać listew wykonanych z drewna. Podobnie jak w przypadku innych materiałów, właściwości drewnianych listew sufitowych nie są jednolite. Po pierwsze, drewno jest luksusowym materiałem, który nadaje pomieszczeniom klasy. Oczywiście dotyczy to w szczególności takich gatunków drewna jak jesion, mahoń i dąb. Warto wspomnieć, że:
- drewniane listwy sufitowe są najdroższe ze wszystkich. Ich koszt jest bardzo zróżnicowany. Rzeźbione listwy wykonane z mahoniu i proste listwy świerkowe kosztują kilkadziesiąt razy więcej niż te z tworzyw sztucznych i styropianu;
- listwy drewniane są najtrudniejsze w obróbce i montażu w porównaniu z ich konkurentami. Drobnozębna piła potrzebna jest do prostopadłych narożników na drewnianej listwie, a plik będzie konieczny do wykończenia połączeń;
- drewno jest podatne na gnicie, pleśń, inwazję owadów i odkształcenia spowodowane znacznymi wahaniami wilgotności.
Jednak staranna pielęgnacja antyseptyczna i kilka warstw starannie nałożonego lakieru sprawią, że wszystkie te problemy znikną.
Szerokość listwy sufitowej
W sklepach budowlanych dostępne są listwy sufitowe o różnych szerokościach, dlatego też pojawia się pytanie - jaką szerokość listwy wybrać? Warto przeanalizować czynniki, na które wpływa ta cecha.
- Najszersza listwa na suficie optycznie wygładza narożniki. Pomieszczenie nabiera pewnej krągłości, co daje spokój i wyciszenie.
- Szeroka listwa sufitowa w pewnym stopniu ukrywa nierówności i wady połączeń ścian i sufitów. Nierówność stropu jest również łatwa do zauważenia w rogach.
- Szeroka listwa z powodzeniem ukryje również łączenia między ścianami i sufitami podwieszanymi.
- Człowiek określa wielkość pomieszczenia na podstawie dwóch poziomych powierzchni — sufitu i podłogi. Jeśli listwa zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, będzie się ono wydawało się mniejsze.
- Szerokość listwy sufitowej zależy również od wysokości pomieszczenia. Przy niskich sufitach szeroka listwa nie jest odpowiednia, ponieważ będzie miała zbyt ciężki wygląd.