Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak jakość powietrza wpływa na nasze płuca?

  • Dodano: 2020-03-24 06:30, aktualizacja: 2020-03-24 14:40

W ostatnich latach wiele mówi się o zanieczyszczeniu powietrza: paleniu plastiku, emisji spalin samochodowych czy smogu. Pomimo nagłaśniania tego tematu w mediach i zaostrzania odgórnych regulacji, wciąż – zwłaszcza zimą – słyszymy, że mierniki jakości powietrza wskazują kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń. Dzieje się to codziennie w różnych częściach naszego kraju i świata. Nie pozostaje też obojętne dla naszego zdrowia.

Choroby układu oddechowego wywołane złą jakością powietrza

Zanieczyszczenie powietrza może wywołać wiele niekorzystnych zmian w naszym ciele. Wpływa na wygląd skóry, trawienie, a także ogólne samopoczucie. Ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia układu oddechowego. Niektóre problemy zdrowotne wywołane smogiem czy paleniem tytoniu są stosunkowo niegroźne (np. zanieczyszczenie zatok). Z wieloma jednak należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację lekarską.

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem pacjenta, a u palaczy także z liczbą przeżytych paczkolat (1 paczkorok = jedna paczka papierosów dziennie przez 365 dni). Rak płuc ma duży potencjał do dawania przerzutów. Najczęstsze objawy jego występowania to:

  • kaszel,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • odkrztuszanie śluzu zmieszanego z krwią,
  • chrypa,
  • uczucie zmęczenia,
  • utrata wagi,
  • ból w klatce piersiowej i barkach.

Sarkoidoza to choroba atakująca głównie płuca i węzły chłonne znajdujące się w obrębie klatki piersiowej. Niekiedy nie daje żadnych objawów lub wiąże się z objawami ogólnymi, takimi jak zmęczenie, osłabienie czy utrata apetytu. W przypadku, gdy choroba zajęła płuca, czasem występuje też kaszel lub ból w klatce piersiowej (ucisk w mostku). Zaostrzenie stanu może prowadzić do upośledzenia czynności płuc i niewydolności oddechowej, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Zazwyczaj jednak sarkoidoza wykazuje dobre rokowania. W większości przypadków remisja następuje w ciągu dwóch lat od diagnozy i podjęcia leczenia.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to zaburzenie przepływu powietrza w oskrzelach. Obturacja, czyli zwężenie dróg oddechowych, sprawia, że oddychanie stanowi dla chorego coraz większą trudność. Proces ten postępuje, jest przewlekły i nieuleczalny. Rozpoczyna się od zapalenia płuc wywołanego długotrwałym wdychaniem zanieczyszczeń (także paleniem tytoniu). Następnym etapem rozwoju choroby jest rozedma płuc, która może prowadzić do konieczności usunięcia części narządu, przeszczepu płuca, a nawet śmierci. Pacjenci cierpiący na obturacyjną chorobę płuc skarżą się na następujące dolegliwości:

  • duszności, 
  • częsty kaszel,
  • odkrztuszanie gęstego śluzu,
  • świszczący oddech,
  • niezdolność do podejmowania wysiłku fizycznego.

Diagnozowanie większości chorób płuc odbywa się na podstawie określonych badań. Do podstawowych należą spirometria, gazometria, pulsoksymetria oraz RTG płuc.

Leczenie chorób układu oddechowego – POChP

Niezależnie od rodzaju i nasilenia obserwowanych objawów, należy pamiętać, że każda anomalia w funkcjonowaniu układu oddechowego powinna zostać niezwłocznie skonsultowana z lekarzem. 

W Centrum Medycznym Synexus prowadzi się badania kliniczne nad nowymi lekami w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Obecnie w Centrum Medycznym Synexus prowadzimy bezpłatne konsultacje lekarskie dla osób zmagających się z POChP, które poszukują nowych możliwości terapeutycznych. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.