Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak przełamać strach przed mówieniem po niemiecku?

  • Dodano: 2023-05-15 14:45

Czy uczestnictwo w kursie języka niemieckiego będzie wystarczające, aby podjąć pracę w charakterze opiekuna osoby starszej? Wiele zależy nie tylko od tego, jaki jest to kurs, ale również od tego, w jaki sposób przygotowuje do mówienia w tym języku. Jak więc pokonać barierę językową i nie bać się mówić po niemiecku nawet, jeśli nie da się uniknąć pewnych błędów?

Po pierwsze – zmieniaj wpadki językowe w prywatne sukcesy

Osoby, które mają na swoim koncie kurs niemieckiego przyznają, że lęk przed mówieniem przeważnie nie jest wcale podyktowany niedostateczną znajomością słownictwa. Tym, co przeraża bardziej jest perspektywa popełniają błędów językowych. Te mogą zarówno rozbawić, jak i zirytować rozmówcę, a obie reakcje wydają się niezbyt przyjemne. Jednym z najprostszych sposobów na uporanie się z tego rodzaju lękiem jest otwarte mówienie o swoich obawach. Jeśli my nie zadbamy o swój komfort, nikt nie zrobi tego za nas. Warto więc już na wstępie uprzedzić osobę, z którą się rozmawia, że nie mówi się najlepiej. Nawet w takiej sytuacji może dojść do poważnych potknięć w komunikacji, rozmówca będzie jednak wrażliwszy i z pewnością zrobi wszystko, aby pomóc w zrozumieniu informacji i przekazaniu odpowiedzi. Oczywiście, od każdej reguły istnieją wyjątki, w większości jednak ludzie doceniają to, że cudzoziemiec kończy kurs języka niemieckiego i chce się z nimi komunikować w tym języku.

Po drugie – szukaj okazji do mówienia jeszcze przed wyjazdem do Niemiec

Komunikacja z lektorem prowadzącym kurs niemieckiego online jest prowadzona w kontrolowanych warunkach. Często nie jest więc wystarczająca, aby pozwolić kandydatowi na opiekuna na uwierzenie w siebie. Pamiętajmy jednak, że mieszkamy w świecie coraz bardziej zglobalizowanym. Nie musimy więc wcale wyjeżdżać do Niemiec, aby regularnie komunikować się w tym języku z osobami, dla których jest on językiem ojczystym. Z pomocą przychodzą aplikacje mobilne, dzięki którym możliwa jest nauka niemieckiego z lektorami z tego kraju. Rozmówców można jednak szukać także w mediach społecznościowych. W ramach każdego takiego medium można znaleźć grupy, które zrzeszają osoby uczące się niemieckiego. Mogą być one świetnymi partnerami do rozmów na każdym poziomie.

Po trzecie – nie przejmuj się błędami

Nie myli się przede wszystkim ten, kto nic nie robi. Warto więc pamiętać o tym, że nauka języka niemieckiego to przede wszystkim nauka na błędach. Te związane z wymową i konstrukcjami gramatycznymi zwykle wcale nie uniemożliwiają komunikacji. Gdy zastanowimy się nad tym, z pewnością dojedziemy do wniosku, że popełniamy je także komunikując się w języku polskim. Skoro błędy popełniane w języku ojczystym nie spędzają nam snu z powiek, nie powinno martwić nas również to, że w języku obcym nie mówimy perfekcyjnie.

Po czwarte – pozwól, aby otaczał Cię niemiecki

Nauka niemieckiego nie może ograniczać się jedynie do uczęszczania na zajęcia. Jeśli ma być skuteczna, powinna uwzględniać również wprowadzenie tego języka do codziennego życia. Warto zmienić więc ustawienia telefonu i komputera, włączyć niemieckie radio i słuchać niemieckiej muzyki. Pozwoli to na szybkie przyswojenie nie tylko konkretnych sformułowań, ale i całych zdań. Te z pewnością przyjdą z pomocą podczas kolejnych rozmów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.