Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak tragiczne skutki może mieć jazda nieodśnieżonym pojazdem? Policja opublikowała spot

 • Dodano: 2023-01-23 10:30

Katowiccy policjanci przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach oraz Stowarzyszeniem „Ratujemy +” nakręcili spot profilaktyczny obrazujący jak tragiczne skutki może mieć jazda nieodśnieżonym pojazdem. Mundurowi zapraszają do zapoznania się z filmem oraz kilkoma zasadami przydatnymi nie tylko zimą. Pamiętaj - odśnież samochód, nim będzie za późno.

Zima to czas, w którym na drogach niestety można spotkać pojazdy z oszronionymi szybami lub pokryte w całości śniegiem. Kierujący takimi samochodami pomimo obowiązku odśnieżenia pojazdu i zadbania o prawidłową widoczność, świadomie decydują się na jazdę pojazdem bez dostatecznej widoczności, co może prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

W związku z zimową aurą pamiętajmy, aby przed wyjazdem zadbać o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut, by odpowiednio przygotować pojazd do podróży, co z pewnością podniesie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a przede wszystkim pomoże uniknąć tragedii na drodze.

Pamiętajmy! Aby każda podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

 • Zadbaj o prawidłową widoczność.
 • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w szczególności w zakresie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
 • Kierując samochodem, podczas rozmowy telefonicznej korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
 • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
 • Zachowaj szczególną ostrożność przed przejściami dla pieszych, przejazdami dla rowerzystów, skrzyżowaniami.
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym ogumienie, oświetlenie i poziom płynów eksploatacyjnych.
 • Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.

Film stworzony przy współpracy z Zespołem Prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Adaś

  Wszyscy o tym wiedzą a policja ma i tak to w tyłku Nie raz widziałem takie auto z 20cm śniegu na dachu a jadący z przeciwka radiowóz nawet nie zareagował

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również