Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak ugryźć 100 mln Euro?

  • Dodano: 2008-03-31 09:06

Koncepcjom i sposobom finansowania rozwoju sieci oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu w naszym województwie poświęcona była konferencja w Rudzie Śląskiej. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości poszukiwali odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule konferencji. Przeanalizowano także przykłady wdrożeń oraz projektów upowszechniających dostęp do Internetu w województwie śląskim i innych regionach.

Konferencję otworzyła Anna Słupina – prezes Zarządu Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W imieniu samorządu miasta uczestników spotkania powitał Bartosz Satała – zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej, który następnie przedstawił projekt "SilesiaNet - budowa społeczeństwa informacyjnego w subregionie centralnym województwa śląskiego". Ruda Śląska jest liderem projektu.

Przedstawiciele kilkudziesięciu lokalnych i powiatowych samorządów wysłuchali prezentacji przygotowanych przez gości konferencji. Małgorzata Noga - zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawiła możliwości finansowania budowy infrastruktury teleinformatycznej w ramach Priorytetu II Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Kwota 150 mln euro (w tym 100 mln euro na samą infrastrukturę) przeznaczona na rozwój społeczeństwa informacyjnego dobitnie świadczy o wadze, jaką Województwo Śląskie przywiązuje do rozwoju sieci oraz upowszechniania szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Jarosław Kacprzak - specjalista ds. promocji Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego mówił o roli ŚCSI w stymulowaniu rozwoju na rzecz informatyzacji w naszym Regionie. ŚCSI koordynuje prace przy tworzeniu tzw. e-strategii rozwoju województwa. Wyzwania i możliwości jakie daje współczesna technologia skłaniają do podejmowania wszelkich działań poszerzających powszechny dostęp do informacji i wiedzy. W takiej strategii kryje się podstawa rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. Upowszechnianie Internetu i rozbudowa sieci to jednocześnie główne czynniki wzrostu gospodarczej konkurencyjności regionu.

Łukasz Małecki z Wydziału Kontraktów i Pomocy Publicznej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego omówił zagadnienia związane z udzielaniem pomocy publicznej oraz wytycznymi UE w zakresie inwestycji dedykowanych infrastrukturze teleinformatycznej.
Sławomir Kopeć - dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przedstawił modelowe rozwiązania oraz kolejne etapy rozbudowy sieci światłowodowej
i bezprzewodowej a także strategię rozwoju infrastruktury teleinformatycznej w Województwie Małopolskim. Skuteczny montaż finansowy wspierany środkami z UE oraz porozumienia zawarte pomiędzy samorządem województwa a komercyjnymi operatorami Internetu już wkrótce zaowocują dostępem do sieci także w tych częściach Małopolski, które na mapie regionu uchodziły dotąd za "internetowe białe plamy".
Marzena Śliz - doradca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiła koncepcję wykorzystania technologii WiMax oraz omówiła formy wsparcia i współpracy pomiędzy Urzędem a samorządami gmin i województw.
Danuta Pająk-Gruszczyńska - kierownik Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Sosnowiec zaprezentowała projekt "Rozwój społeczeństwa informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim".

Więcej przeczytaj na www.inkubatorrudzki.pl

Źródło: www.inkubatorrudzki.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również