Podstawą szczęśliwego życia jest poczucie stabilności oraz świadomość, że spokojnie można powitać kolejny dzień. Dlatego właśnie często odsuwamy od siebie wizje nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą nam tę harmonię nieodwracalnie zburzyć. Choć mamy świadomość, że wypadki i choroby przytrafiają się ludziom każdego dnia, nie wierzymy, że mogą one dotknąć także nas. Nierzadko przekonujemy się o tym, kiedy jest już za późno.
Za powyższymi słowami przemawiają twarde dowody. Wystarczy spojrzeć na najnowsze statystyki. Choć wśród naszych największych lęków najczęściej wymieniamy ciężką chorobę lub wypadek, nadal tylko 26 procent z nas decyduje się na wykupienie polisy na życie. Dla porównania, ubezpieczenie komunikacyjne AC posiada blisko połowa Polaków. Ten fakt skłania do poważnego zastanowienia się nad naszymi priorytetami.
Rola realisty nigdy nie jest wdzięczna – takie osoby często spotykają się z oskarżeniami o czarnowidztwo. Warto jednak przypominać, że życie nie stroni od serwowania nam gwałtownych zmian, na które zawczasu – na tyle, na ile tylko się da – warto być odpowiednio przygotowanym. Ubezpieczenie na życie nie zwróci nam osoby, którą straciliśmy, jednak pozwoli nam na ustabilizowanie sytuacji materialnej i zabezpieczenie przyszłości materialnej naszej i naszych bliskich. szybsze
Zgodnie z twoimi potrzebami
Pamiętaj, że w przypadku polisy na życie nie istnieje uniwersalny wzorzec, który sprawdzi się zawsze i u każdego. Ubezpieczenie tego typu powinno być ściśle dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że im wyższa wskazana suma ubezpieczenia w polisie, tym wyższe świadczenie otrzymasz – nie wybieraj najtańszego ubezpieczenia. Dlatego warto poważnie zastanowić się, jak chcesz zabezpieczyć finansowo siebie i swoich bliskich. Nie obędzie się bez solidnej analizy interesujących cię produktów – tylko ona pozwoli ci porównać zarówno ich ceny, jak i zakres.
Choć może to nie być łatwe, wynik wart będzie wysiłku. Rynek ma do zaoferowania szeroki wachlarz polis. Nietrudno poczuć się w tym urodzaju zagubionym i zrezygnować z dalszych poszukiwań. Warto jednak zadać sobie trud, który w przyszłości może zapewnić stabilność twojej rodzinie. Wiele osób wybierając konkretną polisę, kieruje się reklamami w mediach, opiniami znajomych lub internautów. Przede wszystkim jednak czynnikiem decydującym jest wysokość miesięcznej składki. Ci, którzy gotowi są na większy wydatek, mają do dyspozycji ubezpieczenia rozszerzone o całą gamę pakietów medycznych i usług assistance, a dodatkowo mogą liczyć na zniżki . Suma takiej składki przekraczać może kilkaset złotych miesięcznie, dlatego decydują się na nią raczej ci, którzy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Specjaliści podkreślają często, że opcja podstawowa, czyli ta najbardziej ekonomiczna, powinna wystarczyć w zupełności. Jest to polisa zapewniająca podstawową ochronę ubezpieczeniową, jednak często idealnie dostosowaną do naszych rzeczywistych potrzeb oraz – co najważniejsze – nieobciążająca nadto naszego portfela.
Zastanów się nad zakupem ubezpieczenia w formie rodzinnej, które pod względem ekonomicznym może okazać się o wiele korzystniejsze niż zakup oddzielnych polis. W ramach jednej składki jego zakres obejmuje również twoich najbliższych.
Ubezpieczenie na każdą okoliczność
Polisa na życie powinna być dopasowana nie tylko do potrzeb wykupującej ją osoby, ale przede wszystkim do oczekiwań rodziny i osób jej najbliższych. W końcu – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – to oni będą beneficjentami pochodzących z niej środków. Analizując wszystkie najważniejsze elementy wchodzące w zakres takiego ubezpieczenia, powinieneś zwrócić uwagę na wymienione w nim świadczenia – musi ono brać pod uwagę wszelkie okoliczności, które mogą cię dotyczyć. Zapalony sportowiec sprawdzi zatem, czy polisa gwarantuje wypłacenie pieniędzy w przypadku śmierci będącej następstwem nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania aktywności fizycznej. Osoba pracująca w zawodzie podwyższonego ryzyka rozejrzy się natomiast za ofertą, która będzie brała pod uwagę związane z nim zagrożenia. W tej perspektywie okoliczności takie jak na przykład choroby krążenia, czy nowotwory wydają się oczywistością.
Kiedy nie otrzymasz świadczenia?
Konieczne jest zapoznanie się z wyłączeniami i ograniczeniami odpowiedzialności, które zdejmują z ubezpieczyciela obowiązek wypłaty pieniędzy lub świadczenia usługi. W tym celu niezbędne będzie poświęcenie kilku chwil na przestudiowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Jest to dokument zgodny z ustawą ubezpieczeniową i przepisami kodeksu cywilnego. Wyłączenia, które wchodzą w jego zakres, najczęściej dotyczą śmierci z powodu:
- zażywania narkotyków, alkoholu bądź leków nieprzepisanych przez lekarza,
- samobójstwa lub samookaleczenia
- wypadków podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka,
- wojny lub innego konfliktu zbrojnego,
- skażenia chemicznego lub radioaktywnego na masową skalę,
- poddania się nielegalnym zabiegom medycznym,
- wypadku podczas prowadzenia samochodu bez posiadania odpowiednich uprawnień,
- wypadku podczas korzystania z usług nielicencjonowanych linii lotniczych.
Pamiętaj, żeby zapoznać się również z katalogiem poważnych zachorowań oraz operacji. Sprawdź, czy zawiera wszystkie interesujące cię ewentualności.
Oszczędzaj z umiarem
W razie wypadków i chorób nieocenione mogą okazać się świadczenia assistance. W ich zakres wchodzą zazwyczaj m.in. opieka medyczna, opieka nad dziećmi i znajdującymi się pod naszą kuratelą osobami o ograniczonej samodzielności, hospitalizacja i rehabilitacja po niefortunnym zdarzeniu.
Nie jest wstydem przyznać się, że wszyscy chcemy oszczędzić jak najwięcej. Z tego powodu szukamy opcji możliwie najbardziej ekonomicznych. Jest to uzasadnione, o ile zachowujemy umiar/ zdrowy rozsądek. Warto pamiętać, że jeżeli chodzi o tak poważne zdarzenia, jak śmierć, ciężka choroba lub wypadek, nie warto oszczędzać za wszelką cenę. Miej świadomość, że im suma ubezpieczenia będzie większa, tym wyższe świadczenie otrzymasz ty lub twoi bliscy. Nie decyduj się zatem na najtańsze ubezpieczenie. Przecież chodzi tu o zabezpieczenie ciebie i twojej rodziny na wypadek najcięższych i najbardziej dotkliwych zdarzeń, jakie mogą nas spotkać.