Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak wyglądały obietnice i programy wyborcze 89 lat temu?

  • Dodano: 2018-10-23 16:30, aktualizacja: 2018-10-24 15:38

Tegoroczne wybory samorządowe już co prawda za nami, ale wyborcze emocje nadal nie ostygły. Wygrani świętują, przegrani gratulują zwycięzcom, obywatele dyskutują, a media dostarczają coraz to nowszych informacji na temat wyborów, cieszących się najwyższą frekwencją w historii III RP. Jak informowaliśmy wczoraj, w Rudzie Śląskiej z prawa wyborczego skorzystało 46,31 % uprawnionych do głosowania mieszkańców. Tym razem,  chcemy jednak odejść na chwilę od tematu tegorocznych wyborów parlamentarnych, aby móc wyobrazić sobie jakie hasła i programy wyborcze pojawiały się na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej w 1929 roku. Wybory te były o tyle szczególe, iż następowały już po przewrocie majowym i na rok przed kontrowersyjnymi w opinii wielu historyków wyborami brzeskimi.

Ruda wybory 1929 1

Dokumentem, na którym chciałbym się skupić w niniejszym artykule jest „Odezwa do Obywatelstwa gmin GodulaChebzie” wystosowana Polską Listę Obywatelską w grudniu 1929 roku w związku ze zbliżającymi się wyborami do Rady gminnej. W skład ugrupowania wchodzili zamieszkali na terenie gmin przedstawiciele takich grup zawodowych jak: robotnicy, inwalidzi, górnicy, inżynierowie, kolejarze, urzędnicy celni, hutnicy, dozorcy maszyn, fabrykanci i oberżyści.

Obywatele! My mamy już pod same uszy tej haniebnej polityki partyjnej i uznajemy wszyscy, że na terenie gospodarki gminnej zamilknąć muszą wszelkie swary partyjne i polityczne – tu nie ma miejsca na jakieś rozgrywki polityczne, tu jest miejsce pracy realnej i twórczej dla dobra gminy i jej obywateli – apelowali kandydaci do mieszkańców Goduli i Chebzia.

Politycy z Polskiej Listy Obywatelskiej zapewniali, że w przeciwieństwie do swoich konkurentów, oni w swoich rządach będą kierować się uczciwością i dobrem mieszkańców gmin, których dobrobyt – jak zapewniali –  miał być celem ich pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż opowiadali się za współpracą z władzami polskimi, stwierdzając, iż „zejście” do opozycji wiązałoby się z dużymi stratami materialnymi dla Goduli i Chebzia, które najsilniej zostałyby odczute właśnie przez samych mieszkańców.

Obywatele! Złotych gór obiecywać Wam nie myślimy, gdyż byłoby to niedorzecznością, jedno Wam przyrzekamy, że chcemy rzeczowo i rozumnie pracować dla dobra Waszego, w szczególności zaś dla dobra tych mas pracujących i biednych – zapewniali politycy z Polskiej Listy Obywatelskiej.

Jeśli chodzi o postulaty wyborcze, kandydaci z Polskiej Listy Obywatelskiej ze szczególną zaciekłością skupiali się na kwestii likwidacji dawnego obszaru dworskiego na terenie Goduli i walkę ze Spółką Akcyjną „ Godula”, którą oskarżali o braki mieszkań dla robotników. Obiecywali również budowę wieży wodnej. Z dużą wrogością odnosili się do polityków „spoza” Rudy Śląskiej, przestrzegając wyborców przed oddawaniem swoich głosów na „prowodyrów politycznych z Katowic”.

Czy dostrzegacie jakieś podobieństwa pomiędzy postulatami wyborczymi z 1929 roku, a współczesnymi obietnicami polityków? Zapraszamy do dzielenia się uwagami oraz przywoływania własnych wspomnień i zasłyszanych opowieści na temat historii wyborów na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również