Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jaka przyszłość czeka Szyb Andrzej?

 • Dodano: 2016-03-16 17:00, aktualizacja: 2016-03-17 10:20

Po nieudanej akcji stworzenia w Szybie Andrzej restauracji i tarasu widokowego nie ma pieniędzy na jego adaptację. Co dalej z opustoszałym szybem?

Na efektowny wyłaniający się zza drzew Szyb Andrzej w Wirku obiekt było już wiele pomysłów. Fundacja opiekująca się obiektem próbowała pozyskać pieniądze od prywatnego przedsiębiorcy zainteresowanego inwestowaniem w szyb. Firma jednak upadła, a wraz z nią szansa na środki finansowe. Ostatnim z pomysłów, wydającym się mieć szansę na powodzenie, było zaaranżowanie tarasu widokowego, restauracji oraz sceny muzycznej. Projekt taki złożyła w ubiegłym roku Fundacja Szyb Andrzej we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta do budżetu obywatelskiego. 

Na dole planujemy stworzyć restaurację, na pierwszym piętrze salę koncertową, drugie piętro to sala wystawowa, która mogłaby być także wykorzystywana do zajęć ruchowych, artystycznych, a na trzecim piętrze zaistniałby punkt widokowy, punkt informacji o mieście i kawiarenka połączona z czytelnią. - tak o pomyśle wypowiadał się w ubiegłym roku jeden z członków fundacji tuż przed składaniem projektów do magistratu.

Miał tam zaistnieć "Muzyczny Andrzej Młodych". Byłoby to miejsce zrzeszające młode osoby z naszego miasta podczas koncertów i wydarzeń kulturalnych. Młodzież organizowała cykl występów ciekawych zespołów oraz akcję na Facebooku dla rozpropagowania inicjatywy. Niestety nie udało się. Projekt nie przeszedł pomyślnie procesu weryfikacji, w związku z tym nie został dopuszczony do głosowania. Z pomysłu, mimo ogromnego zaangażowania społecznego, nie wyszło nic.

Nadchodzi wiosna, wraz z nią wszystko budzi się do życia. Pomyśleliśmy, że może i Szyb Andrzej wreszcie obudzi się ze snu, a w tym miejscu powstanie coś ciekawego i atrakcyjnego dla okolicznych mieszkańców? Okoliczni mieszkańcy skarżą się na brak miejsc służących rozrywce, wypoczynkowi i kulturalnym wypadom. Miejsce to ma potencjał, by stać się dumą naszego miasta. Budynek jest jednym z najlepiej zachowanych wyłączonych z użytkowania obiektów poprzemysłowych usytuowanych na terenie Rudy Śląskiej.

O działaniach miasta dla utrzymania obiektu opowiedział nam krótko dr inż Łukasz Urbańczyk:

Dzięki przeprowadzonym remontom i zabezpieczeniom bryła budynku znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym. Szyb może bez problemu funkcjonować w tkance miejskiej oraz stanowić ciekawy element wireckiego krajobrazu. W 2014 roku obiekt został oznakowany poprzez specjalną tabliczkę informacyjną oraz naniesiony na szlak turystyczny po dzielnicy Wirek, którego przebieg wyrysowano na tablicach zamontowanych na budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. Dąbrowskiego, kamienicy przy ul. 1-go Maja 232 i 1-go Maja 289. - mówi Miejski Konserwator Zabytków.

Miasto chciałoby, aby budynek tętnił życiem. Nie ma jednak na to funduszy.

 
Dotychczas przedstawione koncepcje zagospodarowania obiektu w ramach budżetu obywatelskiego pn. Muzyczny Andrzej Młodych czy Zintegrowanego projektu przekształcania kluczowych przestrzeni publicznych obszaru funkcjonalnego Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic, które zakładają adaptację obiektu na funkcje kulturalne, usługowe, rekreacyjne czy sportowe zawierają ciekawe rozwiązania. Miasto chciałoby urzeczywistnić te plany. Niemniej z uwagi na wysokie koszty zamierzenia te powinny być zrealizowane  z wykorzystaniem dostępnych środków zewnętrznych. - słyszymy od Anny Stemplewskiej, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Ruda Śląska.
 
Może ostatecznym pomysłem na jego rekultywację byłby wynajem bądź sprzedaż prywatnemu przedsiębiorcy, który przy utrzymaniu walorów obiektu i narzuceniu przez miasto możliwości działania nadałby mu drugą młodość?

Do tej pory Miasto nie próbowało sprzedać budynku Szybu Andrzej. Głównym argumentem przemawiającym przeciwko takiemu rozwiązaniu jest wynikający z tego brak możliwości wpływu na działania potencjalnego nabywcy. W kwestii sposobów na zagospodarowanie szybu – Miasto jest otwarte na propozycje. Należy pamiętać, że budynek jest w środku jest pusty i pozbawiony jakiegokolwiek wyposażenia, co pozwala na zorganizowanie w nim praktycznie dowolnej funkcji. Wiąże się to jednak z koniecznością odtworzenia stropów oraz wyposażenia wnętrza szybu w infrastrukturę techniczną i komunikacyjną, co stanowi duży koszt. - odpowiedział dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej

Jak dalej potoczą się losy szybu? Czy wreszcie doczeka się wykorzystania swoich możliwości? Czy Ruda Śląska pójdzie śladem ościennych miast pod względem zaadaptowania atrakcyjnych zabytków?

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • ela

  dajcie wielebnym. postawią krzyż i będzie jeden kościół więcej bo tego nam najbardziej potrzeba.

 • olo

  Najlepiej wyremontować za grube miliony i oddać kościołowi za darmo. Nie pierwszy raz takie "udane" interesy z kościołem robi nasze miasto.

 • Ada$

  A nie można komuś wydzierżawić/wynająć, zawierając w umowie co miało by tam powstać, jednocześnie gwarantując zwolnienie z opłat jeśli najemca/dzierżawca wywiąże się z tego? Zawrzeć też można punkt dający miastu możliwość natychmiastowego zerwania umowy w przypadku realizacji czegoś odbiegającego od umowy albo w przypadku zaniechania realizacji projektu.

 • Axel

  Jak by leżał na terenie Huty to pewnie pieniądze by się znalazły. Ale nie ma interesu w tym nikt, wiec biedny Andrzej będzie sobie tak stał sam.

 • mirob74

  Kupię za 1zł!

 • obserwator

  Jest kasa na kupowanie ruin po hucie, ale na szyb nie ma... Były kiedyś plany przeniesienia tam biblioteki z tej rudery na Dąbrowskiego. Można taką funkcję połączyć przecież z klubem, pubem, miejscem na imprezy? Najlepsze że plany przeniesienia tam biblioteki były już dawno, a to co jest masowo kupowane wygląda trochę na spontaniczne zakupy, takie znienacka. Podpowiem krok pierwszy do zrobienia czegoś sensownego z szybem: odwołać prezydent i jej otoczenie.

 • pracownik marcowy

  Dokładnie, zamiast po kolei zająć się adaptacją zabytków to robi się chaotyczne ruchy kupując za duże pieniądze, budynki na które nie ma planu zagospodarowania. Może zrobimy przedszkole, może pałac ślubów, a może [...]. Czytając wypowiedzi pani prezydent i jej otoczenia, mam wrażenie, że sami widzą wokół siebie beznadziejność, również własną, bo za każdym razem słyszymy te same odpowiedzi. Parafrazując niektóre: nie mamy pieniędzy, zróbcie to sami, nie wiemy, staramy się ale nam nie wychodzi, ktoś inny jest winny. Także Bareja miałby co robić w naszym "pięknym" mieście. Absurd goni absurd.

 • wiki

  no najlepiej sprzedać wszystko prywatne będzie

 • KOD

  Szyb Andrzej D:.: pa

 • pül

  kapa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.