Oni wiedzą jak można rozładować energię, robiąc sporo hałasu, na dodatek w szkolnych murach i nie w czasie przerwy. Tradycyjne szkolne pomoce naukowe niedługo mogą zostać zdeklasowane przez afrykańskie instrumenty. Wykorzystanie bębnów djembe, dundun czy cajón do zajęć edukacyjnych to autorski pomysł Andrzeja Żydka – nauczyciela języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 41 w Rudzie.
- Pomysł wziął się stąd, że gram na bębnach, lubię to robić i chcę się tą pasją dzielić z dzieciakami. Przy okazji jest to pomysł na kreatywne spędzenie wolnego czasu i rozładowanie energii – mówił Andrzej Żydek. – Spotykamy się w każdy poniedziałek w szkole i gramy. Najbardziej wyjątkowe dla mnie było to, że dzieci już po pierwszych zajęciach myślały o kolejnych. Jest to dla nich coś innego, nowego. Na zajęciach nigdy nie jest nudno, gramy i śpiewamy. Ostatnio wprowadziliśmy nawet nowe bębny. Poziom trudności gry również dostosowujemy do możliwości grupy, żby była to dla dzieci przyjemność, a nie obowiązek – dodał.
Zajęcia sekcji bębniarskiej rozwijają u uczniów np. umiejętność pracy w grupie, a rytmiczne bębnienie pochłania nadmiar młodzieńczej energii.
- Gram w zespole od dwóch lat. Najbardziej podoba mi się to, że mogę się wyładować. Czasami gdy mam gorszy humor to wystarczy, że trochę pogram i zaraz jest mi lepiej – mówiła Martyna, uczennica 5 klasy. – W domu nie mam bębna ale gdy najdzie mnie ochota na grę, to nawet stół albo garnek może go zastąpić – dodała.
Wspólne granie umożliwia pokonywanie barier wewnętrznych takich jak nieśmiałość, brak inicjatywy a sprzyja rozwojowi kreatywności. Uczniowie uczą się nie tylko grać, ale przede wszystkim słuchać siebie nawzajem.
- Obecnie w grupie jest 19 osób. Z tą grupą gram od dwóch lat i muszę przyznać, że są naprawdę dobrzy w tym co robią. W szkole mamy kilka sekcji muzycznych. Ściśle współpracujemy z chórem, który prowadzi pani Katarzyna Sroka. Dajemy też wspólne koncerty i wtedy na scenie jest ponad 50 osób - mówił Andrzej Żydek. - Jesteśmy jedyną taką szkolną grupą bębniarską w Rudzie Śląskiej ale znaleźliśmy przyjaciół w Szkole Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu. Tam również prowadzone są zajęcia gry na bębnach. Na początku tego roku spotkaliśmy się, by wspólnie zagrać i miło spędzić czas.
W najbliższym czasie zespół ma w planach kilka koncertów m.in.: udział w XXVIII Rudzkim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa w Rudzie oraz w Koncercie Laureatów Festiwalu Pieśni Tradycyjnej, który odbędzie się 19 maja w Katowicach.