Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jesteśmy jednym z najstarszych ośrodków szkolenia w mieście – Piotr Jakubowski

  • Dodano: 2014-11-19 08:00, aktualizacja: 2014-11-20 08:41

Rozmawiamy z Piotrem Jakubowskim - właścicielem, instruktorem nauki jazdy  i doskonalenia techniki jazdy w Ośrodku Szkolenia Kierowców w Rudzie Śląskiej – Dobra Szkoła LOK.

Od kiedy działacie w Rudzie Śląskiej?

Jesteśmy jednym z najstarszych ośrodków szkolenia kierowców w mieście. Nasza siedziba mieści się w Rudzie Śląskiej - Goduli przy ulicy Starej. Oferujemy naukę jazdy w różnych kategoriach, zarówno w kategoriach samochodowych, motocyklowych jak i ciężarowych. Jesteśmy  kojarzeni w mieście głównie ze szkolenia na motocyklach i samochodach ciężarowych. LOK prowadzi kursy na kategorie prawa jazdy od motorowerów po kategorie ciężkie, jak również organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, tj. szkolenia okresowe i kwalifikacje do przewozu rzeczy i osób. Wkrótce planujemy rozpocząć szkolenie w zakresie kategorii E-C, czyli przygotowanie do zdobycia uprawnień do jazdy samochodami ciężarowymi z przyczepą lub naczepą. Mamy już wielu chętnych na taki kurs.

Motocykle to teraz popularny temat. Zmieniły się przepisy, dzięki którym  na mniejszych motocyklach o pojemności do 125cm3 mogą jeździć kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B. Uważa Pan, że to dobry pomysł?

Z jednej strony jest to dobre posunięcie, ma to jednak swoje minusy. Na „125-tce” można sobie fajnie pojeździć, ale można też zrobić krzywdę zarówno sobie jak i innym. Wiele osób chcących skorzystać ze wprowadzonych przepisów wykupiło u nas jazdy doszkalające, które przygotują ich do bezpiecznej jazdy. Poprzez możliwość jeżdżenia mniejszym motocyklem istnieje większe prawdopodobieństwo, że użytkownik chwyci „bakcyla” motocyklowego i będzie chciał w przyszłym sezonie spróbować jazdy na większym motorze. To skłoni ją do odbycia kursu na prawo jazdy kategorii A, ale też spowoduje, że nie stworzy od razu tak dużego zagrożenia, jakie mógłby spowodować, wsiadając bez przygotowania na duży motor.

Myśli Pan, że zwiększenie liczby użytkowników motocykli o pojemności 125cm3 zwiększy wypadkowość na naszych drogach?

Nie sądzę, że będzie to przyczynek do zwiększenia liczby wypadków. Choć wszystko zależy od sposobu myślenia takiego kierowcy. Trzeba być bardzo rozważnym podczas jazdy na motorze, nawet tym o małej pojemności. Bywa tak, że trzeba kierowcom uświadomić potencjalne zagrożenia czyhające na drodze. My właśnie także od tego jesteśmy. To robimy na kursach teoretycznych, a także podczas jazdy. Instruktor jeździ na swoim motocyklu za kursantem, jeździmy na długich trasach, nie ograniczamy się do jazdy po placu manewrowym. Posiadamy duży plac manewrowy w Rudzie Śląskiej oraz Zabrzu, na którym można z kolei nauczyć się precyzyjnych manewrów.

Jak udaje się firmie być ciągle tak atrakcyjną, kiedy na rynku pojawia się coraz więcej szkół nauki jazdy?

Przede wszystkim stawiamy na jakość, niekoniecznie na cenę. Nie jesteśmy najtańsi, ale oferujemy w zamian wysoki standard szkolenia. Wykłady odbywają się w różnych formach - zarówno tradycyjnej jak i e-learningowej. Kursanci otrzymują materiały dydaktyczne, płyty CD, mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w egzaminach teoretycznych na naszym sprzęcie komputerowym w każdej chwili podczas godzin otwarcia ośrodka. Jazdy przeprowadzamy na nowych samochodach, z profesjonalnymi instruktorami, którzy próbują zarazić kursantów swoją pasją do motoryzacji. Szkolimy w tym kierunku, żeby kursanci nauczyli się dobrze jeździć, ale także, by jak najszybciej zdali egzamin. I tak też się dzieje. Polecenia naszej firmy mówią same za siebie – wielu z naszych kursantów zdaje egzamin za pierwszym bądź drugim razem.

Ile pojazdów do nauki jazdy posiadacie?
Obecnie mamy 4 samochody osobowe, 4 motocykle i 1 samochód ciężarowy. Wprowadziliśmy też rewolucyjny system szkolenia – uczymy jazdy na dużym samochodzie osobowym. Kursant oprócz podstawowej nauki na samochodzie mniejszym, w tym przypadku Toyocie Yaris, ma kilkugodzinną możliwość jazdy mocnym nowoczesnym samochodem, który daje inne wrażenia z jazdy i wymaga innego prowadzenia. Ważne jest dla nas, by osoby nie wychodziły od nas jedynie z umiejętnością obsługi małego auta, ale także poradzenia sobie z dużym samochodem.

W zimie widać tendencję spadkową w liczbie chętnych na kursy prawa jazdy?

Tak. Zbliża się czas, w którym chyba wszystkie szkoły jazdy odnotowują spadek zainteresowania kursami. Nie prowadzimy wtedy szkoleń na motocyklach. Wiele osób także czeka do wiosny, by rozpocząć jazdę samochodem w lepszych warunkach atmosferycznych. Poprzednia zima była ciężka z powodu zmian w przepisach, których kursanci się bali i postanowili przeczekać ten okres. Na dzień dzisiejszy jednak, porównując z innymi ośrodkami LOK w kraju, jesteśmy w dobrej sytuacji.

Jak Pan ocenia rudzkich kierowców?

W moim odczuciu wszędzie są tacy sami. W każdym mieście są i dobrzy i źli, nerwowi i spokojni. Dzisiejsza sytuacja w kraju powoduje, że każdy jest nieco zestresowany. Wiele osób odreagowuje nerwy właśnie za kółkiem. Uczymy kultury jazdy na kursach, jednak życie czasem pokazuje inne oblicze kierowcy.

Przewidywana jest kolejna zmiana przepisów w zasadach zdawania prawa jazdy – jest to nieobowiązkowa teoria na egzaminie. Jak Pan się do tego odniesie?

To dla nas nie ma znaczenia. U nas każdy kursant będzie zdawał egzamin teoretyczny, gdyż bez tego nie jest możliwe przystąpienie do praktycznej nauki jazdy. My będziemy dawać teorię gratis. Uważam, że tym torem należy iść w nauce jazdy. Trzeba mieć podstawy w teorii, by móc iść dalej, do praktyki.

Osoby w jakim wieku przychodzą na kurs prawa jazdy do Państwa firmy?

Jest to pełna gama wiekowa, bez wyjątku. Jest wiele młodych osób, zaraz po ukończeniu 18 roku życia, są też osoby starsze. Jeśli ktoś chce, zda egzamin bez problemu. Wiek nie ma tutaj znaczenia. Dziś człowiek bez prawa jazdy jest jak bez ręki. To bardzo przydatna umiejętność, coraz częściej wymagana w pracy. Polecam więc, by jak najwcześniej zdecydować się na przyjście na kurs.

Czego życzyć Państwa firmie?

Przede wszystkim klientów. Życzylibyśmy sobie też przepisów łatwiejszych do przebrnięcia. Dziś wiele z nich utrudnia funkcjonowanie firmom w tej branży.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i zapraszam do firmy „Dobra Szkoła LOK”.

O FIRMIE:

Dobra Szkoła LOK

Ul. Stara 15

41-703 Ruda Śląska

Tel: (32) / 248 17 34