Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jesteśmy szkołą z tradycjami - Jolanta Szcześniak, dyrektor ZSP nr 6 im. M. Kopernika

  • Dodano: 2013-11-27 21:45, aktualizacja: 2015-10-01 14:08
Rozmawiamy z Jolantą Szcześniak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. M. Kopernika w Rudzie Śląskiej.
 
 
Zespół Szkół w tym roku obchodzi swoje 50 urodziny. To powód do dumy? 
Oczywiście, to ogromny powód do dumy. Placówka, która ma za sobą 50 lat istnienia, liczy się na rynku. Cały czas pracujemy na swoją opinię. Osobiście jestem dumna z faktu, że nasz jubileusz przypadł w czasie, gdy pełnię obowiązki dyrektora szkoły, a tę funkcję pełnię siódmy rok. 
 
 
Na przestrzeni lat jakie najważniejsze zmiany zaszły w szkole? 
Zmian było dużo – zaczynaliśmy jako szkoła zawodowa, przyzakładowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych w Rudzie Śląskiej. Obecnie kształcimy przede wszystkim technikum, jest to oczywiście bezpośrednio związane z zainteresowaniami uczniów. W naszej historii "przygoda” z technikum rozpoczęła się w 1973 roku od utworzenia Technikum Budowlanego dla Pracujących. 13 lat później powstało Technikum Budowlane, a w 1991 Technikum Elektryczno-Elektroniczne. W tej chwili w Technikum nr 6 kształcimy w zawodach: budownictwo, drogownictwo, elektronik, informatyk i od września tego roku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Aby poszerzyć naszą ofertę edukacyjną współpracujemy nie tylko z innymi szkołami kształcącymi w tych samych zawodach, ale przede wszystkim firmami, dążąc do tego, aby objęły one patronatem nasze klasy. I tak na przykład technik drogownictwa od sześciu lat objęty jest patronatem firmy "Skanska”. Firma nie tylko zapewnia uczniom świetną praktykę zawodową, ale również przyjmuje do pracy wielu absolwentów naszej szkoły, dbając o dalszy rozwój naszych absolwentów a swoich nowych pracowników. W założeniach nowej podstawy programowej istnieje zapis o tym, by szkoły związać bliżej z zakładami pracy – nam się to udaje.   
 
 
Od czerwca mamy nowy zawód, z którego jesteśmy dumni, do którego zachęcamy. Jest to technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. To zawód lekko kontrowersyjny na rynku Rudy Śląskiej z powodu silnych tradycji górniczych, ale bardzo przyszłościowy. W czerwcu została otwarta nowoczesna pracownia. Mam nadzieję, że ten kierunek będzie nam się rozwijał i w przyszłości staniemy się centrum kształcenia w tym zawodzie. Dlatego podejmujemy współpracę z różnymi firmami budowlanymi, specjalizującymi się w produkcji i montażu tych urządzeń. Energetyka odnawialna jest przyszłością świata, specjaliści w tym zawodzie będą mogli liczyć na dobre zatrudnienie. A ponieważ klasa objęta jest patronatem merytorycznym Politechniki Śląskiej, również drzwi tej szacownej instytucji otwarte będą dla naszych absolwentów.  
W naszej pracowni posiadamy solar słoneczny z całą więźbą dachową, dar firmy Fakro. Nie jest to jednak eksponat. Mamy wykonaną mini instalację – zbiornik wyrównawczy, panel sterujący. Kiedy jest słonecznie, mamy ciepłą wodę. Uczeń widzi procedurę montażu, chcemy pokazać stronę praktyczną i możliwości zastosowania tych urządzeń. Pracownia wyposażona jest także w ogniwa fotowoltaiczne, modele wiatraków i wiele innych urządzeń. 

 
Ilu uczniów uczy się obecnie w szkole? 
Obecnie jest to blisko 400 osób. Są to dwie klasy szkoły zawodowej oraz 16 klas technikum ( po 4 oddziały w każdym roczniku). 
 

Jakie działania obecnie są prowadzone? 
Realizujemy projekt współfinansowany z Kapitału Ludzkiego w ramach którego prowadzone są w szkole zajęcia pozalekcyjne, wyrównawcze i przygotowujące do egzaminów zewnętrznych. W ramach tego projektu tworzymy nową pracownię informatyczną. Będzie ona dostosowana do wymagań Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jej wartość to 80 tysięcy złotych. 
 

Jak wygląda rekrutacja? Czy szkoła musi dbać o promocję? 
W naszym mieście mamy zdecydowanie więcej miejsc niż uczniów kończących gimnazjów – jest to wynik niżu demograficznego. Wszystko zaczyna się od giełdy szkół ponadgimnazjalnych, gdzie wszystkie szkoły mają okazję się zaprezentować. Tradycyjne sposoby działania to spotkania z uczniami i rodzicami w gimnazjach. Są to także prowadzone przez szkołę inne działania.
Od kilku lat prowadzimy akcję "Bezpieczna elektryczność”. Współpracujemy w zakresie jej prowadzenia z pomysłodawcą, czyli Stowarzyszeniem Elektryków Polskich. Patronat honorowy nad akcją obejmuje prezydent miasta. Prowadzimy zajęcia z korzystania z energii elektrycznej w sposób bezpieczny zarówno w przedszkolach ( "Pstryczek elektryczek”), jak i w gimnazjach. Finał akcji odbywa się w naszej placówce. 
Organizujemy warsztaty naukowe Kopernika, podczas których chcemy zainteresować nowinkami technologicznymi gimnazjalistów. W ramach działań o charakterze profilaktycznym organizujemy Szkolny Rajd Pieszy, w którym udział biorą także gimnazjaliści.
 
Jesteśmy szkołą z tradycjami, ze świetną kadrą pedagogiczną, staramy się pomagać uczniom w rozwoju wszechstronnym, zauważyć jego zainteresowania. Sprawnie działa system profilaktyczny. Organizujemy zajęcia dodatkowe z doradztwa zawodowego, umiejętności poruszania się po rynku pracy, umiejętności interpersonalnych. 
Współpracujemy z Wyższą Szkołą Bankową z Chorzowa, Biblioteką Śląską w Katowicach ( w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rudzka młodzież utworzyła gigantyczny napis "Żak”). 
Nasi uczniowie zdobywają cenne nagrody, w zeszłym roku prestiżową nagrodą został wyróżniony Piotr Hoszek. Mamy nadzieję, że takich uczniów, którzy chcą coś robić, zachęcimy do przyjścia do naszej szkoły.
 

Uczniowie biorą udział w praktykach poza granicami kraju. To dla gimazjalistów również może być ważnym kryterium wyboru. 
Kończymy realizację drugiego projektu "Leonardo da Vinci”. Dwie klasy technikum informatycznego uczestniczyły w praktykach w firmie pod Lipskiem oraz w Halle. Obie klasy były bardzo zadowolone. Uczą się tam takich rzeczy, których nigdy nie byliby w stanie poznać na standardowych zajęciach w szkole - zajęcia prowadzone w języku angielskim, z dostępem do większych możliwości technicznych, to dla młodych ludzi bardzo cenne doświadczenie – po powrocie są bardziej otwarci i pewni siebie, gotowi do planowania swojej przyszłości. 

 
Co jest jej najpilniejszą potrzebą placówki? Jakie cele na przyszłość?  
Cele są różne. Na pewno zależy nam na realizowaniu swojego podstawowego zadania dydaktycznego, więc zachęcamy gimnazjalistów do zapisania się do naszej szkoły. 
Druga rzecz - życzylibyśmy sobie wyższych budżetów. Stawiane są przed nami zadania przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, do których musimy szkoły dostosować. 
Trzecia rzecz to kwestia termomodernizacji budynku ( osuszenie budynku i plan termomodernizacji to rok 2014, a jej wykonanie to plan na rok 2015) oraz wymiany parkietu na sali gimnastycznej.
A poza tym kontynuować będziemy dotychczasowe działania, to znaczy, że każdego ucznia w szkole otoczymy taką opieka, jaka będzie mu potrzebna. Dalej składać będziemy wnioski i aplikować o fundusze unijne, ponieważ jest to nie tylko szansa rozwoju dla szkoły, ale przede wszystkim dla uczniów, którzy mogą dzięki dodatkowym zajęciom podnosić swoje kompetencje. 
 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (12)    dodaj »

  • Michał

    Chodziłem do tej szkoły w latach 1989-1994. Klasa 1-5b Drogi Mosty. Bardzo fajne czasy. Wychowawczyni Pani Janecka. Pozdrawiam!

  • h.Bregulla@gmx.de,/Heinrich

    Bylem uczniem tej szkoly w latach szkolnych 1968 do1971 jako jeden z piewszych uczniow nowo otwartej szkoly i nowo otwartej kasy w Gewürze .Kierowca-mechanik pojazdow samochodowych ,choc mieszkam JUZ 33 lata zagranicom to bestem dumnym Ze chodzilem do tej szkoly i zdobyle dobre wyksztalcenie w ktorym pracowalem an do renty.Przykro tylko Ze Tak malo jest w historia szkoly o bylych czasach w Sozialismus ,na poczatku mozna bylo zobaczyc i wydrukowac se nawet swojom klasse i tych Co ja ukonczyli te czasy nie wrocom kiedys to kolezenstwo i przyjacielkie stosunki teraz ino gonitwa za forsom i kukanie w komurki i komputery.nie masz forsy to niemasz przyja[...] ,w naszych czasach sie dzielilo Co mialo z kolegami i przyja[...]mi,choc nie wszyscy nas hanysow nie lubili

    • h.Bregulla@gmx.de,/Heinrich
      2020-02-21 20:57
    • odpowiedz
  • Tiko  stolze Oberschlesier

    Ludzie chodziol do ty szkoly w 1968-1971 Jako uczen kierowca- Mechanik Fajne czasy . Szkoda ze sie nic nie Pisze na da stronie o uczniach Co du chodzili i kto tu chodziol na poczatku mozna bylo zobaczyl wszystkich absolwentow a teraz robiom z tego jakies ukrywanie,zamiast Byc dumnym.A Co do pisowni to teraz bajtel wie Ze Computer Mo swoja pisownia a ludzie Piszom nie ino tu z Polski i nie na polskiej klawiaturze.hab ma verstanden oder bist du stolze Pole in Schlesien.da bist du in falsche Region.Ok

  • uczen

    w tej szkole się nic nie dzieje umieralnia jedyno rzecz ktoro robia to marsz po rudzie dla gimnazjów

  • Łubudubu

    "...I tak na przykład technik dro[...]ictwa od sześciu lat objęty jest patronatem firmy "Skanska. Firma nie tylko zapewnia uczniom świetną praktykę zawodową, ale również przyjmuje do pracy wielu absolwentów naszej szkoły, dbając o dalszy rozwój naszych absolwentów a swoich nowych pracowników..."Z tym to bym dyskutował, bo to nijak się ma do rzeczywistości.

  • radny

    Ludzie się wszystkiego czepiają, a przecież się liczy to że ktoś kogoś mile wspomina i pozdrawia a nie że ktoś pisze z małej litery.Inteligentny człowiek nie zwraca komuś uwagi tylko zachowa to do siebie,dla mnie taki człowiek to zwykły debil.

  • Robert

    a moim Pani Jolanta (obecny Dyrektor), 1996-2001. Pozdrawiam

  • byly uczen

    chodzilem do tej szkoly 40 lat temu.dyrektorka byla pani termin.moja wychowawczynia byla pani urbanska.pozdrawiam ich wszystich a uczniom i nauczycielom wszystkiego naj,,,,,,,.

  • łojciec

    Te były uczeń, nie mosz sie czym pochwolić. Kto Cie uczoł polskiego? nazwisko swojej wychowawczyni z małej litery !!!!! no, no wysil sie trocha i poprow, bo robisz gańba i sobie i tym co Cie edukowali

  • KaRmanskie

    nowe zdanie takze zaczyna od duzej litery.kogos chcesz pouczac a sam zle piszesz. wstyd robisz twojej polonistce.

  • byly uczen

    bede sobie pisal tak jak chce i nie musze sie tlumaczyc takiej osobie ktora niema chyba nic do roboty jak tylko w nosie dlubac.nie odpisuj bo to jest bez sensu tumanie.

  • andrzej

    Moim wychowawcą był pan Trzewiczek rocznik od 1972-1975,pozdrowienia dla wszystkich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również