Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jubileuszowy konkurs „Ślōnzoki niy gyńsi” w Rudzie Śląskiej: Młodzi pielęgnują śląską mowę

  • Dodano: 2025-04-30 14:30, aktualizacja: 2025-05-01 11:10

W Szkole Podstawowej nr 22 im. Jana S. Dworaka w Rudzie Śląskiej odbyła się wczoraj, 29 kwietnia, jubileuszowa, XX edycja Regionalnego Konkursu Ślōnskij Godki „Ślōnzoki niy gyńsi”. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że śląska mowa ma się dobrze i zyskuje młodych ambasadorów, którzy z dumą kultywują regionalne dziedzictwo.

Promocja śląskiej godki i tradycji

Głównym celem konkursu, organizowanego nieprzerwanie od dwudziestu lat, jest ukazanie piękna i bogactwa śląskiej mowy, jej popularyzacja, a także pielęgnowanie tradycji i obyczajów charakterystycznych dla Górnego Śląska. Inicjatywa skierowana jest do młodego pokolenia, które ma okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe i przywiązanie do regionalnej tożsamości.

Konkursowe szranki stanęły otworem dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (V-VIII) oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, reprezentujących Rudę Śląską i okoliczne miejscowości. Każda szkoła mogła wydelegować maksymalnie trzech uczestników, którzy mieli okazję zabłysnąć na scenie. Regulamin zapewniał dużą swobodę: prezentacje, indywidualne lub grupowe, mogły trwać do pięciu minut, a ich formę wzbogacać mogły rekwizyty. Młodzi artyści czerpali z bogactwa śląskich tematów – od scenek z życia codziennego i opisów regionalnych zwyczajów, przez wzruszające opowieści przekazywane w rodzinach, aż po historyczne narracje.

Prestiżowy patronat i znakomite jury

Rangę wydarzenia podkreślał honorowy patronat objęty przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Michała Pierończyka, oraz Koło Kochłowice Związku Górnośląskiego. W sumie wystąpiło 32 uczestników, których oceniało zacne jury w składzie: profesor Dorota Świtała-Trybek z Uniwersytetu Opolskiego, profesor Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego, Karolina Sosna, aktorka teatru Naumiony, zdobywczyni tegorocznej nagrody Złote Maski oraz Lucjan Noras, również aktor Teatru Naumiony.

Grand Prix zdobył Wojciech Miliczek z III LO w Kochłowicach. Otrzymał tym samym statuetkę świętej Barbary wykonanej z węgla oraz dodatkowo ufundowaną przez Biuro Poselskie Łukasza Kohuta nagrodę w postaci wyjazdu na wycieczkę do europarlamentu.

W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:

  • I miejsce zdobył Artur Kurka z IV LO,
  • II miejsce Paweł Zieliński z II LO,
  • III miejsce Patrycja Trubic z III LO im. Batorego z Chorzowa.

W kategorii szkół podstawowych:

  • I miejsce exequo Łukasz Michalski z SP 1 z Orzesza i Tomasz Finbeiner z MSP nr 1 z Piekar Śląskich,
  • II miejsce Ewelina Roczniok z SP 30 z Rudy Śląskiej,
  • III miejsce Wiktoria Cabała z SP 17 z Rudy Śląskiej.

- Jesteśmy szczęśliwi, bo wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom, co dobitnie stwierdziło jury. A zatem nie poprzestaniemy na tych 20 latach - nadal będziemy organizować ten konkurs. Aby tradycja naszej śląskiej mowy nie umarła, musi żyć w młodym pokoleniu.
- mówiła Janina Bienek, jedna z organizatorek konkursu.

Organizatorkami konkursu od początku jego istnienia były: Joanna Chawińska, Dobrochana Sztajerska, Katarzyna Pietrzak i Alicja Kiolbasa. Nagrody zasponsorowali: Biuro Poselskie Łukasza Kohuta, firma ZEKON, firma Butrago,  Piekarnia Poloczek i Qdizajn.  

Dwie dekady z mową śląską i plany na przyszłość

Dwudziestoletnia historia konkursu to powód do dumy dla organizatorów i dowód na niesłabnące zainteresowanie śląską mową. Jak podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22, Damian Pajonk:

- Po 20 latach cieszymy się z przetrwania naszej inicjatywy i liczymy na jej rozwój w kolejnych dekadach. Ranga mowy śląskiej rośnie, co stwarza nowe możliwości jej promowania. W konkursie obserwujemy zarówno stałych uczestników, jak i – co budujące – nowe twarze. To daje wiarę w rosnące grono entuzjastów. Potwierdzamy, że nie kończymy na 20. edycji i planujemy kontynuację.

Jubileuszowa edycja konkursu „Ślōnzoki niy gyńsi” pokazała, że troska o regionalne dziedzictwo jest wciąż żywa, a śląska godka ma przed sobą przyszłość dzięki zaangażowaniu młodego pokolenia i pasji organizatorów.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Sapieron

    Ślůnzoki to niy Poloki,nie gĘgajĄ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również