Ból brzucha porównywany do bólu porodowego i nudności to objawy kolki nerkowej, która występuje w przebiegu kamicy nerkowej. Inne dolegliwości towarzyszące kamicy nerkowej to częste uczucie potrzeby oddania moczu, niemożność oddania moczu lub odczuwania przy tym bólu (pieczenia). Czy można ustrzec się przed tą bolesną dolegliwością? Jak wygląda leczenie kamicy nerkowej?
Kamica nerkowa (inaczej kamica moczowa) to schorzenie, w wyniku którego w układzie moczowym, czyli nerkach lub drogach moczowych, tworzą się złogi z piasku i kamieni, tzw. kamienie nerkowe. Kamica nerkowa występuje w różnych postaciach, które rozpoznaje się na podstawie składu chemicznego kamienia nerkowego. Do jej postaci należy kamica: szczawianowo-wapniowa, moczanowa, fosforanowo-wapniowa, cystynowa oraz struwitowa. Ponadto kamice różnicuje się na podstawie lokalizacji złogu, etiologii i cech fizycznych.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów kamicy nerkowej?
Jeżeli dolegliwości świadczące o wystąpieniu kamicy nerkowej są już znane choremu i pojawiły się w przeszłości, może on podjąć samodzielne leczenie za pomocą preparatów dostępnych bez recepty. Są to leki, które często zaleca się także przy stanach zapalnych układu moczowego lub zakażeniach układu moczowego, a także preparaty z substancjami moczopędnymi.
Ból można łagodzić ogólnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi i rozkurczowymi – paracetamolem lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak ibuprofen.
Ważnym elementem leczenia kamicy nerkowej jest odpowiednie nawadnianie organizmu, za które uważa się spożycie 3-4 litrów płynów dziennie.
Kiedy z kamicą nerkową zgłosić się do lekarza?
W przypadku pojawienia się objawów kamicy nerkowej (ostrego bólu w dolnej części brzucha promieniującego do pachwin, silnego i częstego parcia na mocz przy jednoczesnej trudności jego wydalenia) należy pilnie zasięgnąć konsultacji lekarskiej, jeżeli:
- objawom tym towarzyszą gorączka, dreszcze, obecność krwi w moczu (czerwone zabarwienie moczu);
- objawy nigdy wcześniej nie pojawiły się u danego pacjenta;
- objawy są inne lub bardziej nasilone niż w przeszłości;
- objawy pojawiły się u dzieci lub kobiety w ciąży.
Jak wygląda interwencja lekarska w przypadku kamicy nerkowej?
Gdy ból przy kolce nerkowej ma bardzo duże nasilenie, lekarz może zalecić mocniejsze leki przeciwbólowe (nawet opioidy). W poważnych przypadkach konieczna jest interwencja urologiczna, która polega na usunięciu kamienia. Rzadko jednak dochodzi do zabiegu chirurgicznego. Zwykle stosuje się metody, które nie uszkadzają tkanek lub czynią to w niewielkim stopniu.
Jak zapobiegać powstaniu kamicy nerkowej?
Podstawowa metoda zapobiegania kamicy nerkowej polega na spożywaniu zalecanej ilości płynów na dobę – co najmniej 2 litry wody. Zapotrzebowanie na płyny jest jeszcze większe w następujących przypadkach:
- wysoka temperatura otoczenia;
- trening lub intensywna praca fizyczna;
- gorączka.
Należy tez rozważyć ograniczenie w diecie składników takich jak:
- sól – sód zwiększa wydalanie z moczem wapnia, a ten sprzyja powstawaniu kamieni;
- mięso i ryby – zakwaszają mocz, co ułatwia powstawanie kamieni;
- produkty bogato szczawianowe: herbata, kawa orzechy, czekolada, buraki, truskawki.