Kąpiel w miejskiej fontannie w upalne dni kusi wielu. Jednak warto pamiętać, że grozi za to nie tylko kara w postaci grzywny, ale i wielu chorób. Ostre zapalenie spojówek, zatrucie pokarmowe, schorzenia skóry, dróg moczowych, alergie, grzybica paznokci – to tylko część schorzeń, którymi grozi kąpiel w miejskiej fontannie.
Fontanna nie jest miejscem przeznaczonym do kąpieli
Fontanny i podobne urządzenia wodne instalowane w parkach i na ulicach powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia, podczas upałów nie brakuje jednak amatorów kąpieli korzystających z tej formy ochłody. Stanowi to duże zagrożenie dla zdrowia.
- W większości fontann obieg wody jest zamknięty. Nie są one w żaden sposób zabezpieczone przed dostępem zwierząt, stąd woda w nich może zawierać liczne drobnoustroje, mi.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie z grupy Escherichia coli - przekazała dr. o zdr. Renata Cieślik-Tarkole z PSSE Ruda Śląska.
Kąpiel w fontannach może doprowadzić do zatruć pokarmowych, schorzeń dróg oddechowych, stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherza, chorób pasożytniczych, alergii, grzybic i wielu innych dolegliwości.
Kąpanie w fontannie podlega karze grzywny do 250 zł
Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania i dezynfekowana jak w pływalniach a jej jakość nie jest systematycznie kontrolowana, gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.
- Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach, woda ta nie nadaje się do spożycia oraz nie jest przeznaczona do kąpieli - przekazała dr. o zdr. Renata Cieślik-Tarkole
Fontanny nie są miejscami przeznaczonymi do kąpieli, nie one są do tego przystosowane i stanowią jedynie ozdobne elementy architektury. Zakaz kąpieli w fontannach reguluje art. 55 Kodeksu Wykroczeń – kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.