Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy powstanie parking między blokami przy Racławickiej i Kosynierów? [AKTUALIZACJA]

 • Dodano: 2023-11-29 14:15

Pomiędzy blokami na ul. Racławickiej i Kosynierów powstanie długo wyczekiwany przez mieszkańców parking. Na jakim etapie jest realizacja tej inwestycji? 

Halembskie problemy z parkowaniem

Halembianie często skarżą się na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych w dzielnicy. Z tego powodu na Halembie powstaje coraz więcej nowych parkingów – budowę jednego z nich zaplanowano między blokami przy ulicach Racławickiej i Kosynierów. W lipcu tego roku Miasto podpisało porozumienie z GSM „Nasz Dom” i Rudzką Spółdzielnią Mieszkaniową na wykonanie dokumentacji projektowej. Zbliża się koniec roku – na jakim etapie obecnie znajduje się realizacja inwestycji?

Kiedy powstanie?

O postęp w pracach nad parkingiem zapytał radny Łukasz Wodarski. Okazuje się, że na początku sierpnia obie spółdzielnie otrzymały do akceptacji opis inwestycji, który ma stanowić załącznik do wniosku o wszczęcie postępowania na udzielenie zamówienia publicznego. 

- Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nasz Dom" wniosła uwagi do przesłanego przedmiotu zamówienia, polegające na zwiększeniu powierzchni inwestycji do około 60-80 miejsc postojowych, poprzez przybliżenie się z budową do samej granicy działki nr 1255/15 oraz połączenie terenu dodatkowo z działką nr 1257/15 – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Realizacja poprawki zgłoszonej przez Spółdzielnię nie jest zgodna z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury – miasto mogłoby poprosić Ministra o udzielenie zgody na odstępstwo od warunków technicznych. Wiązałoby się to jednak z wydłużeniem terminu realizacji prac projektowych o minimum pół roku! Co ważne nie ma pewności, że Minister zgodziłby się na odstępstwo.

- Wobec powyższego, Miasto w dniu 22.09.2023 r. przekazało do Spółdzielni Mieszkaniowej,,Nasz Dom" prośbę o odstąpienie od wymagań zmiany opisu przedmiotu zamówienia, celem jak najszybszego wszczęcia postępowania na udzielenie zamówienia publicznego – pisze wiceprezydent Jacek Morek w odpowiedzi na interpelację.


AKTUALIZACJA:

GSM "Nasz Dom" już kilka dni później, 29 września odstąpiła od wcześniej postawionych wymagań. 24 listopada otrzymała wersję roboczą Specyfikację Warunków Zamówienia dla zadania "Opracowanie dokumentacji projektowej parkingu przy ul. Racławickiej - Kosynierów", nad którą obecnie trwają prace. 

- Mając na uwadze dobro mieszkańców robimy wszystko aby tak długo wyczekiwany i potrzebny parking powstał w szybkim czasie - przekazuje GSM "Nasz Dom".

Komentarze (12)    dodaj »

 • Ada

  Kiedyś tam było boisko, gdzie dzieci mogli grać w piłkę teraz kierowcy zrobili z tego miejsca bagno. Kierowcom jest mało to zaczęli rozjeżdzać zieleń wzdłuż ul. kosynierów aż do bloków przy solidarności. Wózkiem z dzieckiem po chodniku nie dojdziesz bo wszędzie samochodowa partyzantka.

 • Michał

  Jak było boisko, to ludzie się sapali, że jest głośno. Gdyby miasto robiło coś w kierunku parkingów, to nie byłoby sytuacji, że samochody stoją na chodnikach i innych miejscach do tego nie wyznaczonych. Co do zieleni, to Halemba jest nią otoczona z każdej strony, więc jak zniknie kilka trawników to nikomu nic się nie stanie. Zamiast sobie do gardeł skakać, powinniśmy wszyscy mówić w tej sprawie jednym głosem. Każdemu to wyjdzie na dobre

 • SZEF

  Ja tam dziadostwu żadnego parkingu bym nie robił, stać ich na samochody, to mogą sobie gdzieś kupić garaż.

 • Michał

  Sprzedaj mi, chętnie kupię. Tylko nie na Wirku

 • Kierowczyni

  Ciekawe na 60 miejsc i budzie miejsc do pseudo inwalidów no pewno 59 bo wszyscy pseudo inwalidzi. Zaczną walczyć o prywatne miejscówki

 • Ogrodnik

  Mom nadzieja że te wszystkie drzewa przy tych balkonach wytnom

 • Kpina + ironia / szydera

  Ciekawe, czy będzie taki sam thebillizm, jak na innych tego typu obiektach, a mianowicie 4 miejsca parkingowe, pasek trawy metrowej szerokości, 4 miejsca, trawa, 4 miejsca trawa i tak do usr.... śmierci, a nie - wróć: do końca parkingu :-) Najpierw tworzy się przepisy, które następnie są obchodzone tą sztuczką, bowiem nie będzie to w świetle prawa parking na 60 miejsc, tylko 15 parkingów po 4 miejsca każdy i tym sposobem będzie mógł być bliżej zabudowy wielorodzinnej. Tak jest marnowane miejsce w całym mieście...

 • Janusz

  Przejdź na drugą stronę ulicy i masz las.

 • XYZ

  Ostatni kawałek zieleni zniknie. Tragedia.

 • Joe

  Niestety w tym miejscu zieleni jest coraz mniej. Parkujący w tym miejscu rozjeżdżają ją.Poza tym kiedy powstanie parking to będą parkować w cywilizowany sposób, bo teraz jest albo błoto albo pył.

 • Michał

  Gdzie ty tam masz zieleń? Jesienią i wiosną to jedno wielkie bagno. Jak masz mało zieleni, to za główna droga jest las

 • Gość

  Narazie jest tam tylko piach , doły i błoto po deszczu. O zieleni nie słyszałam. Jest kilka drzew pod blokami i one zostają!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również