Gdy spadkobierca dowiaduje się o przysługującym mu spadku, ma trzy możliwości - przyjęcie spadku wprost, przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucenie spadku. Może się wydawać, że ostatnia opcja jest najmniej korzystna, jednak każdego roku decyduje się na nią wielu spadkobiorców. Kiedy wskazane jest odrzucenie spadku?
Nieznany majątek spadkodawcy
Adwokaci znają setki historii, w których po latach braku jakiegokolwiek kontaktu, dzieci dowiadywały się o śmierci rodziców oraz o pozostawionym przez nich spadku. Część dzieci decydowała się na przyjęcie spadku, jednak już po pewnym czasie otrzymywała informację o odziedziczeniu długów zmarłego. Spokojna egzystencja spadkodawcy zostaje wtedy zniszczona, a w jej miejsce pojawia się niepokój i niepewność, czy podoła się spłacie długów po rodzicach.
Jeżeli nie zna się majątku spadkodawcy, dobra kancelaria adwokacka z pewnością zaleci odrzucenie spadku. Ojciec, który porzucił rodzinę i wpadł w nałogi, może pozostawić po sobie „majątek” w postaci niespłaconych pożyczek chwilówek, a starsza, schorowana matka, która przez lata mieszkała sama - ogromną hipotekę lub wieloletnie długi w spółdzielni mieszkaniowej. Spadek warto przyjmować wyłącznie, gdy jest się przekonanym, co wchodzi w skład majątku i że nie jest on obciążony długami.
Długi przewyższające wartość majątku
Każdy renomowany adwokat zaleci odrzucenie spadku, gdy długi przewyższają wartość dziedziczonego majątku. Jeśli zmarły posiadał mienie o wartości 200 tysięcy złotych, lecz był zadłużony na 500 tysięcy złotych, spadkobierca będzie musiał pokryć różnicę wysokości pomiędzy długiem a wartością spadku z własnej kieszeni. Warto zaznaczyć, że dziedziczenie odrzuconego spadku przechodzi na kolejnych zstępnych, czyli zwykle na wnuki. Jeżeli wnuki odziedziczyłyby długi, rodzice mogą wystąpić w imieniu swoich dzieci o zrzeczenie się spadku. Jest to konieczne bez względu na wiek niepełnoletniego dziecka, gdyż nawet niemowlę może otrzymać po zmarłym wielomilionowe długi.
Kancelaria adwokacka może zaproponować przyjęcie spadku z długami, jeżeli długi są niewysokie, a wartość majątku o wiele wyższa. Jeśli na drogiej nieruchomości ciąży kilkutysięczny dług za spóźniony czynsz, często dobrze jest przyjąć spadek, a następnie zaspokoić roszczenia wierzycieli zmarłego. Zwykle wierzyciele są zadowoleni z takiego rozwiązania, gdyż zależy im na znalezieniu osoby, która zacznie regularnie spłacać długi.