Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kierowco! Trzymaj się prawego pasa

 • Dodano: 2022-05-04 10:30

Korzystanie za lewego pasa przez kierujących, gdy prawy pas jest wolny to nie rzadki widok na drodze. Kierowcy często też tamują i utrudniają ruch, poruszając się zbyt wolno pasem lewym. Tego typu sytuacje sprawiają, że ruch nie odbywa się płynnie.

Kierowco pamiętaj, że masz obowiązek trzymać się prawego pasa!

Tamowanie i utrudnianie ruchu przez kierowców poruszających się lewym pasem pomimo tego, że prawy pas jest wolny może ich kosztować od 20 do 500 złotych i 2 punkty karne. Niestety pomimo obowiązującego w naszym kraju ruchu prawostronnego nie rzadko można na drodze dostrzec pojazdy poruszające się w nieprawidłowy sposób. Nadmierne wykorzystywanie przez kierowców pasa lewego, na jezdniach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku jest niebezpiecznym zjawiskiem. Sytuacje, w których kierujący pomimo wolnego prawego pasa porusza się pasem lewym, są nagminne. Bardzo często pojazdy poruszają się bardzo wolno pasem lewym lub środkowym w przypadku dróg trzypasmowych, tamując i utrudniając ruch innym uczestnikom. Takie zachowania mogą być bardzo niebezpieczne i w wielu przypadkach zmuszają pozostałych kierujących do wykonywania manewru wyprzedzania z prawej strony. To w konsekwencji może doprowadzić do powstania nieprzewidywalnych w skutkach zdarzeń drogowych. W celu ograniczenia takich niepożądanych zachowań kierujących i poprawy tym samym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci rudzkiej drogówki zwracają uwagę na właściwy sposób poruszania się pojazdów zgodny z przepisami.

Dużą uwagę na obowiązek poruszania się pojazdem blisko prawej krawędzi jezdni, zwracają policjanci grupy SPEED. Przypominają oni o tej zasadzie i egzekwują zachowania zgodne z prawem, a osoby, które nie stosują się i nie przestrzegają jej, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zapowiadają, że w związku z prowadzonymi w naszym regionie działaniami „Trzymaj się prawego pasa”, w najbliższym czasie, będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy poruszają się niewłaściwym pasem ruchu.

Komentarze (6)    dodaj »

 • n4u

  zróbcie coś z tymi co przy ograniczeniu do 80 hamują do 70 bo fotoradar ...

 • Kpina + ironia / szydera

  Nic z tym nie zrobisz. Po prostu ludzie nie wiedzą, ile w danym miejscu można jechać i widząc FR zwalniają tak na wszelki wypadek... To ci, którzy w tym momencie dostają paraliżu, saczki i padaczki jednocześnie... :-)

 • rado

  Ile razy jadąc prawym pasem na dtś ok. 90 km/h i tak wyprzedzam jadących środkowym... . Swoją drogą największym problemem to są ci włączający się do ruchu na dtś z oszałamiającą prędkością 30-40 km wymuszając hamowanie..., a już talent który między Rudą a Zabrzem zrobił wjazd i wyjazd żeby do Biedronki zajechać to w ogóle bez komentarza lepiej pozostawić.

 • Zonk

  A może tak najpierw guliki na prawym pasie wyremontować?

 • oburzony

  widziałeś guliki na trasie DTŚ ? Ja nie . Za to szeryfów środkowego pasa na pęczki.

 • Kierownik

  Jestem za bezwzględnym tępieniem tych co uparcie trzymają się lewego pasa, i zyczę udanych łowów policjantom. Będą mieli bardzo dużo roboty. Uważam że zrobienie porządku z blokujacymi lewy pas jest nawet wązniejsze od łatania budżetu tymi którzy jadą nieco za szybko

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również