Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kierowco! Trzymaj się prawego pasa

 • Dodano: 2021-08-23 08:15, aktualizacja: 2021-08-23 08:36

Korzystanie za lewego pasa przez kierujących, gdy prawy pas jest wolny to nie rzadki widok na drodze. Kierowcy często też tamują i utrudniają ruch, poruszając się zbyt wolno pasem lewym. Tego typu sytuacje sprawiają, że ruch nie odbywa się płynnie.

Kierowco pamiętaj, że masz obowiązek trzymać się prawego pasa!

Tamowanie i utrudnianie ruchu przez kierowców poruszających się lewym pasem pomimo tego, że prawy pas jest wolny może ich kosztować od 20 do 500 złotych i 2 punkty karne. Niestety pomimo obowiązującego w naszym kraju ruchu prawostronnego nie rzadko można na drodze dostrzec pojazdy poruszające się w nieprawidłowy sposób. Nadmierne wykorzystywanie przez kierowców pasa lewego, na jezdniach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku jest niebezpiecznym zjawiskiem. Sytuacje, w których kierujący pomimo wolnego prawego pasa porusza się pasem lewym, są nagminne. Bardzo często pojazdy poruszają się bardzo wolno pasem lewym lub środkowym w przypadku dróg trzypasmowych, tamując i utrudniając ruch innym uczestnikom. Takie zachowania mogą być bardzo niebezpieczne i w wielu przypadkach zmuszają pozostałych kierujących do wykonywania manewru wyprzedzania z prawej strony. To w konsekwencji może doprowadzić do powstania nieprzewidywalnych w skutkach zdarzeń drogowych. W celu ograniczenia takich niepożądanych zachowań kierujących i poprawy tym samym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci rudzkiej drogówki zwracają uwagę na właściwy sposób poruszania się pojazdów zgodny z przepisami.

Dużą uwagę na obowiązek poruszania się pojazdem blisko prawej krawędzi jezdni, zwracają policjanci grupy SPEED. Przypominają oni o tej zasadzie i egzekwują zachowania zgodne z prawem, a osoby, które nie stosują się i nie przestrzegają jej, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zapowiadają, że w związku z prowadzonymi w naszym regionie działaniami „Trzymaj się prawego pasa”, w najbliższym czasie, będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy poruszają się niewłaściwym pasem ruchu.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • ta z zielonym listkiem

  strzelać do tych co jadą złym pasem, mam nadzieję że od grudnia gdy bedą wieksze mandaty polepszy sie na drogach

  • ta z zielonym listkiem
   2021-08-25 21:21
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • fajerberga

  Tak, tak... tak sobie to tłumacz :-) nadzieja umiera ostatnia, a kara może być nawet 5x większa, niż proponowana. Problem w tym, że na drogach nie ma praktycznie nadzoru i prawdopodobieństwo spotkania patrolu jest znikomo małe. Nawet po zgłoszeniu podejrzenia pijanej kierującej (widziała znaki, których nie było i nie ma do dzisiaj) czekałem na patrol 15 minut. Mogą nawet strzelać, jak proponujesz, ale najpierw muszą gliniarze wyjść z krzaków przy rudzkiej gazowni, żeby widzieć cokolwiek innego, niż to, że ktoś na dwupasmowej drodze pojedzie więcej, niż thebillne "50"...

 • max

  I drodzy kierowcy światła załączamy rano (godz.6) i podczas deszczu, mgły a nie do jazdy dziennej !!!

 • Alojz

  a czemu mam załączać światła o 6 jak auto stoi w garażu?a jak masz kłopoty ze wzrokiem to do okulisty

 • Pan Japa

  W tym procederze przodują kobiety

 • Rudzianka

  Tylko,ze ostatnio cos grupy speed wcale nie widac no,na A4

 • nowak

  A kiedy akcja pt. Wyłącz silnik jeśli nie poruszasz sie po drogach przez okres dłuższy niż 1 minuta?

 • fajerberga

  Na drogach? Pewnie nigdy, bo jak doskonale wiesz, ten przepis dotyczy postoju na obszarze zabudowanym, a postój to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę. Więc czekając na zielone światło lub przed przejazdem kolejowym na Halembskiej mogę legalnie stać z włączonym silnikiem :-) choćby to trwało pół dnia.

 • observer

  Więcej lotnych patroli, większe kary dla tych którzy są "przyspawani" do lewego pasa, lub środkowego w przypadku jezdni trzypasmowych.

 • Emka

  I bardzo dobrze!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.