Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kierowco, uważaj na pieszych w strefie zamieszkania!

  • Dodano: 2022-03-01 05:15, aktualizacja: 2022-03-01 05:22

Strefa zamieszkania to obszar służący przede wszystkim osobom w nim zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół itp.

Strefa zamieszkania - tu pieszy ma pierwszeństwo!

W tak oznaczonym terenie piesi i bawiące się dzieci mają prawnie zapewnione bezpieczeństwo. Jak uczy doświadczenie, wielu kierowców nie zna przepisów obowiązujących w strefie lub je lekceważy, stwarzając zagrożenie – przede wszystkim jeździ za szybko. Strefy, o których mowa, są oznaczone specjalnymi tablicami.

Wyznacza się je głównie na „blokowiskach”, osiedlach domków jednorodzinnych oraz w rejonach nasilonego ruchu pieszego. To rozwiązanie ma skutkować spowolnieniem ruchu pojazdów i w maksymalny sposób zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Niestety, wielu zmotoryzowanych nie posiada wiedzy na temat tych przepisów. Dochodzi do napaści i agresywnych zachowań w stosunku do pieszych, utarczek słownych, a nawet rękoczynów.

Strefa zamieszkania - przeczytaj zanim tam wjedziesz

Strefy zamieszkania to swoisty azyl dla pieszych i obszar, w którym mają oni czuć się bezpiecznie. Nie muszą być tu budowane chodniki, a mieszkańcy mogą korzystać dowolnie z całej szerokości jezdni. Przyporządkowanie ruchu pieszym w strefie znosi obowiązek zapewnienia opieki dzieciom do lat 7, co daje możliwość przebywania na drodze małoletniego, który nie do końca potrafi rozpoznać zagrożenie. Dlatego też kierowcy są zobowiązani do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Nie może on przekraczać prędkości 20 km/h! Piesi, których prawa zostały naruszone, mogą zawiadamiać o takich przypadkach policję.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Łuk

    Wyłączono komentarze? Bo jakoś nie publikujecie!

  • Ernest_Vitczok

    Szkoda, że Miasto nie reaguje na prośby ustanowienia takiej strefy np na ul. Warszawskiej. Były prośby lokatorów, pisemne. Zbiera się jakaś komisja ruchu drogowego i wie lepiej! Kpina z ludzi płacących podatki! Jak zdarzy się tragedią, być może się obudzą!!!

  • Kpina + ironia / szydera

    Ul. Warszawska w rudzie? A gdzie jest takie zadu...plecze? Aż musiałem zobaczyć na mapach... :-) orzegów i wszystko jasne. Sądzisz, że postawienie oznakowania da ci cokolwiek, poza złudnym poczuciem jakże modnego teraz bezpieczeństwa? To taka nowa religia, obok kowidozy. Postawić znak i po sprawie. Otóż można postawić jakikolwiek znak, tabliczkę, np. ZAKAZ WYSYPYWANIA ŚMIECI w lesie. I co? Tabliczka stoi... wśród śmieci. Każdy przepis, znak, zakaz, nakaz trzeba oprócz ustanowienia jeszcze wyegzekwować. Inaczej to strata materiału...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również