Wiadomości z Rudy Śląskiej

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2023-11-30 07:45, aktualizacja: 2023-11-30 08:24

Władze Rudy Śląskiej zainicjowały powstanie klastra energii i wodoru. W przedsięwzięciu oprócz miasta weźmie udział pięć spółek działających na terenie miasta. Do głównych zadań klastra będzie należało wytwarzanie, dystrybucja i obrót energią, budowa instalacji odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej i wspieranie rozwiązań w zakresie zapobiegania lub ograniczania emisji zanieczyszczeń związanych z wytwarzaniem energii.

Współpraca Miasta i Spółek dla bezpieczeństwa energetycznego

Wczoraj w Urzędzie Miasta podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach klastra energii i wodoru. Sygnatariuszami porozumienia oprócz miasta było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Aquadrom Sp. z o.o., Weglokoks Energia Sp. z o.o. oraz PreZero Service Południe Sp. z o.o.

- Klaster przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, dając realną szansę na obniżenie kosztów związanych z zakupem energii. To niezwykle ważne w kontekście wysokich cen rynkowych, z którymi musimy się mierzyć, planując bieżące wydatki  – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

W  ramach programu dla Miast EUCF (Europejskiego Instrumentu Miejskiego) PWiK w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. w imieniu miasta pozyskało grant w wysokości 60 tys. euro na opracowanie koncepcji inwestycyjnej pozwalającej m.in. na wykorzystanie istniejącej infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowanie.

- Rozważamy możliwość magazynowania energii w postaci wodoru oraz przy wykorzystaniu magazynów grawitacyjnych energii. W pierwszej fazie projektu planuje się wykorzystanie zmagazynowanej energii do bilansowania zapotrzebowania na energię wśród członków klastra - dodaje Piotr Stangrett, dyrektor ekonomiczno-finansowy, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.

O kierunkach działań klastra decydować będzie Rada Klastra. W jej skład wejdą przedstawiciele poszczególnych podmiotów, a koordynatorem zadań będzie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Albert

  No to rudzkie PWiK ma okazję znów zdefraudować pieniądze. A pierwsza uchwała zgromadzenia to będzie przydzielenie sobie premii za zaangażowanie

 • boluś

  WAŁKI MIEJSKIE ECO ! z PREzero ! KOMPOSTOWNIA abo SPALARNIA?

 • Kocik

  Ależ się nasz poszukiwacz pieniędzy wypowiedział, jedynie co znalazł to dla siebie stołek za wielką kasę bo poza tym nie zrobił dla tego przedsiębiorstwa nic. Człowiek oderwany od rzeczywistości, ale jak łatwo przyszło mu wytypować niektórych z naszych zasłużonych tylko dlatego, że dwa razy miał okazję z nimi rozmawiać. Kolejni wybrańcy z przypadku - grunt, że z tego okazji 500 zł nagrody wskoczyło.

 • boluś

  Czyli kolejo GUPAWKA MIEJSKO z korytkami ! Zdo sie co wraco temat KOMPOSTOWNI I SPALARNI !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również