Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kłótnie o węgiel. Do dyskusji dołącza Donald Tusk

 • Dodano: 2022-10-27 12:45

Polacy opalający w swoich domach węglem mają powody do zmartwień – surowca brakuje, a gdy jest dostępny, jego ceny potrafią zwalać z nóg. Rząd próbuje załagodzić kryzys energetyczny, jednak zarówno wielu zwykłych Polaków, jak i polityków opozycji, nie widzi poprawy dramatycznej sytuacji. Głos w sprawie węgla zabrał przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk.

Kto jest winny?

Od początku kryzysu energetycznego, politycy i działacze przerzucają się winą za dostępność oraz ceny węgla. Związkowcy z Sierpnia '80 uważają, że odpowiedzialność za kryzys powinien wziąć premier Mateusz Morawiecki. Polski rząd obwinia także Łukasz Kohut, europoseł, który jest oburzony tym, że Ślązacy muszą zastanawiać się, jak przeżyją zimę. Strona rządząca zaś winą obarcza Unię Europejską! Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że winny jest Donald Tusk i brak interwencji z jego strony w sprawie polityki klimatycznej UE.

Po węgiel nad morze

Donald Tusk postanowił nie pozostawać dłużnym i odpowiedzieć na zarzuty stawiane mu przez prezesa PiS. Podczas spotkania w Ostrowie Wielkopolskim, Tusk w mocnych słowach skrytykował działania rządu, który jego zdaniem jest odpowiedzialny za brak węgla oraz jego wysokie ceny. Uważa za absurd to, że pierwszy raz w historii po węgiel jeździ się ze Śląska do Gdańska, a nie odwrotnie. Zaznaczył, że obecny rząd powinien zostać odsunięty od władzy, aby przywrócić dawny porządek.

Komentarze (32)    dodaj »

 • Hajer

  Tusk zawrzij sie,nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz zielonego pojęcia.

 • Ruda

  Przy tych sporach kto bardziej winny jest obecnej sytuacji z kopalniami Pis czy PO jakby wam gdzieś uciekło ,że to z UE wyszły żelazne dyrektywy, które nakazały likwidację kopalń węgla kamiennego.Po za tym ucieka wszystkim jeszcze jedna ważna rzecz.Zarzucamy rządowi,że sprowadza droższy od naszego węgiel zza granicy.Nikt jeszcze nie obliczył ile pieniędzy w Polsce wydało się i wciąż wydaje na szkody górnicze.To są sumy astronomiczne i nawet trudne do oszacowania.Zobaczcie ile u nas czy w Bytomiu nawet teraz gdy nie ma tu dawno kopalń jest walących się budynków,ile jest podpartych różnego rodzaju zastrzałami i podporami.Ile np.tańsze będą mieszkania w takich budynkach.Zobaczcie co się dzieje z budowaną szkołą w Bielszowicach.Pomijam już ile istnień ludzkich pochłonęły kopalnie na Śląsku.O tym wszystkim się w tych dyskusjach nie mówi.

 • Paweł

  Rudy hipokryta.I przypomnę komentującym tu hipokrytom że większość z was chciała , domagała się zamykania polskich kopalń bo tam nierobole robią, taniej można sprowadzić i takiej samej jakości itd. Teraz nie płakać tylko płacić grzecznie. Tak szybko zdanie zmieniacie jak PO wszystko zależne od sytuacji. Hipokryci.

 • bobik

  za każdej władzy zamykano kopalnie. Tylko że PiS robi to bez kartki i ołówka. Po prostu zauważyli że na tym można zarobić. Można było!

 • Ruda

  SIERPUCHY zapomnieli jak kazali pracownikom kopalni Ruda podpisywać aneksy do rezygnacji deputatu węglowego dla przyszłych emerytów Jak prosili załogę o rezygnacji z tak zwanej 14 To jest ZWIĄZEK ZADYMIARZY ostatni ludzie którzy powinien się wypowiadać Podpisywali wszystkie umowy z żaden jaki strona społeczna i sami zgadzali się na likwidacje kopalń

 • Andrzej Rosa

  Pieniadze z OFE ich część trafiła do państwowego ZUS i rewaloryzacja jest wyższa niż oprocentowanie mojej reszty w OFE. Mnie Tusk nie okradł. Która z kopalni zastała zlikwidowana gdy premierem był Tusk Wawel, Nowy Wirek, Slask, Pokój? Odpowiedzi tylko imienia i nazwiska?

 • Rol_nick

  Przypomnij sobie ile funkcjonowało funduszy emerytalnych, potem jakie miały zyski z inwestowanych składek. Przez kilka lat WSZYSTKIE fundusze notowały zyski w granicach od 3-4% do 8-12% w tych najlepszych. A potem nagle jednocześnie zaczęły tracić na inwestycjach. Fakt, CZĘŚĆ tych pieniędzy została przekazana do ZUS-u, ale wypracowane zyski już nie. No serio, nie okradli Ciebie? Kopalnie zaczęto likwidować w roku 1993, i do grudnia roku 2015 padło ich 47 z 63 czynnych w 1993 roku. Doczytaj a potem zabieraj głos, bo na razie puszczasz brzydkie bąki.

 • Brzęczyszczykiewicz Hieronim

  Decyzja o likwidacji np Pokoju podjęta za czasów PO więc nie wprowadzaj w błąd. Pieniądze z ofe zapier dzielone aby sztucznie dziurę budżetową zaniżyć. A pieniądze w ofe są na prywatnych kontach z imienia i nazwiska tak jak ty o ile pracujesz dostajesz wypłatę więc jakim prawem donald sobie przelewa gdzie chce bo zgody właścicieli nie miał.

  • Brzęczyszczykiewicz Hieronim
   2022-10-28 15:51
  • odpowiedz
 • dobry komuch pisowski

  komentarze ciemnego ludu, który zapomniał, iż od 7 lat rządzi pis który zlikwidował 14 kopalń lub troli pisowskich dobrze opłacanych przez ludzkiego pana żoliborskiego

 • fajerberga

  Największym ciemnotą jesteś TY bo decyzje o likwidacji kopalń zapadły wcześniej bo za rządów PO więc nie kompromituj się komuchu.

 • Górnik

  ciemny jesteś, wcześniej, czyli od rządów AWS który przekszyałcił sie w pis

 • alojz

  jak sobie poszukasz to polityków PO znajdziesz też w aws

 • alojz

  twoje aws rządziło w latach 97-01 a decyzja o likwidacji ostatnich kopalni zapadła za rządów PO znafca od 7 boleści

 • Górnik

  7 lat rządzi pis, ale ciemny lud wierzy, że to wina PO. zreszta ciemny lud wierzy we wszystko, co usłyszy w tvpis, natomiast pisowsce dziennikarze na polecenie karła wciskaja ciemnemu ludowi ciemnote, ponieważ wiedzą, że ciemnych ludzi należe maksymalnie okłamywać, ponieważ ciemny/głupi we szystko uwierzy

 • alojz

  ostatnie kopalnie jakie zamknęli pokój śląsk itd to z decyzji PO więc albo się dowiedz albo celowo nie wprowadzaj w błąd ciemnoto

 • wyborca

  krytykujecie Tuska a kaczorek co powiedział ,,,,zakamuflowana opcja niemiecka,,, Morawiecki poseł ze Sląska co zrobił dla Śląska???za rządów PO PSL węgla nie brakowało inflacja mniejsza itd.....

 • Dno

  przypomnij też jak her tusk ludzi od bolszewików wyzywał

 • vice

  Po pierwsze pisze się "Herr" a po drugie piyrwy tukej wszyscy byli Herren.

 • Ober Mensch

  Ja tam go szanuje, mimo kilku uwag co do jego polityki. Pracował kiedyś fizycznie jak normalny człowiek, nie to co pewien kapelusznik z Żoliborza co nie ma pojęcia co to normalne życie a wszystkich ustawia naokoło

 • Stary mieszkaniec podlaskiej

  Hipokryta.

  • Stary mieszkaniec podlaskiej
   2022-10-28 06:17
  • odpowiedz

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również