RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kobiety cienie-ocalić pamięć o więźniarkach obozu KL Ravensbrück

  • Dodano: 2012-02-28 12:15, aktualizacja: 2012-02-28 14:19

Dziś w siedzibie Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji odbyło się spotkanie poświęcone organizowanemu w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkursowi recytatorskiemu poezji i prozy tworzonej przez więźniarki obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.

 
 
Na spotkaniu obecna była pomysłodawczyni i organizatorka konkursu Pani Maria Lorens, Honorowy Obywatel Rudy Śląskiej, była więźniarka obozu KL Ravensbrück Pani Katarzyna Mateja oraz pani Bożena Łobzowska prezes Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji.
 
 
"Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła" - słowami poetki, które są mottem konkursu, otworzyła spotkanie wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych Pani Anna Krzysteczko
 
 
"Poezja, literatura oraz nauka uratowała życie wielu więźniarkom. To dzięki silnym, wykształconym kobietom, które w tych ciężkich chwilach cytowały dzieła największych polskich wieszczów, przeżyłyśmy" – mówi była więźniarka Pani Katarzyna Mateja
 
 
Poezja i literatura pozwoliły przeżyć wielu kobietom z obozu w Ravensbrück. Niektóre z nich zaczęły tworzyć własną poezję. Utwory te były pisane na wszystkim, co tylko wpadło więźniarkom w ręce, na papierze toaletowym, na skrawkach papieru. 
 
 
"Konkurs ten ma na celu ocalenie tej poezji. Chcemy, by młodzi ludzie pamiętali o swojej historii. By poznali wartość własnej wolności. By zwyciężyły wartości, bo da się zabić ciało, a nie można zabić ducha. Wierzę, w to, że takie słowa jak wolność i patriotyzm nie są jedynie wytartymi pojęciami" - mówi córka byłej więźniarki Maria Lorens.
 
 
Młodzież, biorąca udział w konkursie weźmie na warsztat poezję lagrowych poetek oraz fragmenty prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek. Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch etapach. Pierwszy, regionalny odbędzie się we wszystkich delegaturach Kuratorium Śląskiego do 23 marca, a finał 19 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. 
 
 
Finał odbędzie się w kwietniu w ramach ustanowionego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej miesiąca kwietnia, miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
 
 
Podczas II wojny światowej w obozie KL Ravensbrück było więzionych ponad 132 tysiące kobiet, Największą, 40 tysięczną grupę etniczną tworzyły Polki. Wyzwolenie obozu nastąpiło 30 kwietnia 1945 roku, od tamtego czasu więźniarki co roku udawały się do Częstochowy, by podziękować opatrzności za ocalone życie. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • asdfghj

    Musimy pamiętać o naszej historii. To ważne, zwłaszcza, że te pokolenia już odchodzą

  • warto

    Dobrze,że będzie taki konkurs.Warto pamiętać...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.