Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne oszustwa na OLX i WhatsApp. Aż troje oszukanych rudzian w ciągu jednego weekendu!

 • Dodano: 2021-05-04 12:45, aktualizacja: 2021-05-05 09:08

Od kilku miesięcy Policja ostrzega przed oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Okazuje się, że są jeszcze osoby, które nie słyszały o tej metodzie kradzieży pieniędzy. W ciągu ostatniego weekendu, aż trzy osoby zawiadomiły rudzkich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wszyscy pokrzywdzeni dane autoryzujące do wykonania przelewów przekazali oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

Sprzedajesz rzeczy na OLX? Uważaj na oszustów

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie Policja informowała o tej metodzie. Przypomina i przestrzega na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta. Suma strat poniesionych przez oszukanych i okradzionych rudzian opiewa na ponad 7 tysięcy złotych.

Na czym to oszustwo polega?

 • cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
 • sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
 • oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu strony dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, przekazujemy dane umożliwiające na władanie naszym kontem bankowym, które przejmuje je grupa przestępcza, przelewając z niego różne sumy, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych z Rudy Śląskiej, z których kont przestępcy dokonali przelewu w sumie 7600 złotych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Chcesz sprzedać coś na OLX? – zapoznaj się z przestrogami zamieszczonymi na blogu tej platformy.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Gubb

  Dzisiaj moja żonę oszukali ma olx i wyczyścili konto na 2200

 • kk

  A czy jest jakaś szansa na uzyskanie pomocy od Miasta? Na przykład polecenie dobrego prawnika? Skoro tylu Rudzian zostało oszukanych, może warto założyć zbiorową sprawę i podważyć zabezpieczenie pieniędzy w bankach? No chyba, że jest jakiś prostszy sposób na odzyskanie utraconych pieniędzy?

 • Adolf

  rozwiedź sie pukis mody - bo na starość bydziesz mieć z taką same problemy

 • prawnik.one

  Fałszywe maile, smsy , próby wyłudzenia danych i kradzieże z kont bankowych to ostatnio prawdziwa plaga w Polsce. W większości przypadków za każdą transakcję wykonaną bez naszej zgody odpowiada bank. W Prawnik.ONE pomagamy osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców odzyskać pieniądze. Współpracujący z nami specjaliście wygrali już nie jedną sprawę z bankami. Prawnik.One to jedyna kancelaria w Polsce specjalizująca się w tego typu sprawach.

 • ??

  "które przejmuje je grupa przestępcza"

 • Konrad

  Mnie też chcieli naciągnąć jeb.ne oszusty. Ale się nie dałem.

 • Padre

  Ja nie wchodze w żadne dyskusje z "kupującym" na whatsappie. Zaznaczyłem w opisie, że nie odpowiadam na whatsappie i wszelki próby odrazu blokuje

 • widzisz i nie grzmisz

  klikają we wszystkie linki co im przyjdą. głupota nie zna granic

  • widzisz i nie grzmisz
   2021-05-05 18:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • what

  Serio??

 • heh

  Ludzie po prostu nie myślą...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.