Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne oszustwa na OLX i WhatsApp. Aż troje oszukanych rudzian w ciągu jednego weekendu!

 • Dodano: 2021-05-04 12:45, aktualizacja: 2021-05-05 09:08

Od kilku miesięcy Policja ostrzega przed oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Okazuje się, że są jeszcze osoby, które nie słyszały o tej metodzie kradzieży pieniędzy. W ciągu ostatniego weekendu, aż trzy osoby zawiadomiły rudzkich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wszyscy pokrzywdzeni dane autoryzujące do wykonania przelewów przekazali oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

Sprzedajesz rzeczy na OLX? Uważaj na oszustów

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie Policja informowała o tej metodzie. Przypomina i przestrzega na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta. Suma strat poniesionych przez oszukanych i okradzionych rudzian opiewa na ponad 7 tysięcy złotych.

Na czym to oszustwo polega?

 • cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
 • sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
 • oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu strony dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, przekazujemy dane umożliwiające na władanie naszym kontem bankowym, które przejmuje je grupa przestępcza, przelewając z niego różne sumy, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych z Rudy Śląskiej, z których kont przestępcy dokonali przelewu w sumie 7600 złotych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Chcesz sprzedać coś na OLX? – zapoznaj się z przestrogami zamieszczonymi na blogu tej platformy.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj »

 • Gubb

  Dzisiaj moja żonę oszukali ma olx i wyczyścili konto na 2200

 • kk

  A czy jest jakaś szansa na uzyskanie pomocy od Miasta? Na przykład polecenie dobrego prawnika? Skoro tylu Rudzian zostało oszukanych, może warto założyć zbiorową sprawę i podważyć zabezpieczenie pieniędzy w bankach? No chyba, że jest jakiś prostszy sposób na odzyskanie utraconych pieniędzy?

 • Adolf

  rozwiedź sie pukis mody - bo na starość bydziesz mieć z taką same problemy

 • prawnik.one

  Fałszywe maile, smsy , próby wyłudzenia danych i kradzieże z kont bankowych to ostatnio prawdziwa plaga w Polsce. W większości przypadków za każdą transakcję wykonaną bez naszej zgody odpowiada bank. W Prawnik.ONE pomagamy osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców odzyskać pieniądze. Współpracujący z nami specjaliście wygrali już nie jedną sprawę z bankami. Prawnik.One to jedyna kancelaria w Polsce specjalizująca się w tego typu sprawach.

 • ??

  "które przejmuje je grupa przestępcza"

 • Konrad

  Mnie też chcieli naciągnąć jeb.ne oszusty. Ale się nie dałem.

 • Padre

  Ja nie wchodze w żadne dyskusje z "kupującym" na whatsappie. Zaznaczyłem w opisie, że nie odpowiadam na whatsappie i wszelki próby odrazu blokuje

 • widzisz i nie grzmisz

  klikają we wszystkie linki co im przyjdą. głupota nie zna granic

  • widzisz i nie grzmisz
   2021-05-05 18:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • what

  Serio??

 • heh

  Ludzie po prostu nie myślą...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.