Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejni oszukani rudzianie! Oszuści podszywają się pod znajomych i proszą o kod BLIK

 • Dodano: 2021-11-09 11:00

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych BLIK. W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły rudzkich śledczych o przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę.

Okradli konta za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej

W ostatnich dniach policjanci z Rudy Śląskiej po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

W ostatnich dniach ofiarą oszustów padła mieszkanka Rudy Śląskiej, tracąc w sumie 1000 złotych.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Retro

  Najbezpieczniej.. Wylogować się z E ŚWIATA... bo to zrobiło z nas @ w cyrku... Tylko... Kto jest właścicielem?

 • Karolcia

  Ale [...]y. A co z koniecznością potwierdzenia w aplikacji użycia pliku. Wtedy też widać kwotę np. podczas wypłat z bankomatu.... W ogóle nie rozumie tego, że ktoś się na to nabiera..

 • Xxxx

  Odzust włamuje się na mesendzer, pisze z tobą podszywając się pod znajomego. Myślisz że to znajomy, bo wcześniej czytał cała konwersacje, jak piszecie jakich słów używacie. Potem prosi cię o kasę że nie ma blika i zaraz ci odda przelewem. Tak to działa. Podajesz blik i potwierdzasz. Potem jeszcze ci pisze dalej z tobą. Jakby to był twój przyjaciel. Rozumiesz

 • kasjereczka

  pomysłowi złodzieje szybko wyłapią naiwniaków i dzięki temu nauczą ich by nigdy wiecej nie podawali kodu, raz sie sparzą naiwniacy i będą czujni

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.