Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejni rudzianie stracili oszczędności! Oszuści wciąż aktywni na portalach ogłoszeniowych

 • Dodano: 2021-02-16 15:30, aktualizacja: 2021-02-16 17:04

Do rudzkich komisariatów zgłosiły się wczoraj trzy kolejne oszukane osoby, które chciały sprzedać niepotrzebne rzeczy na popularnym portalu ogłoszeniowym. Internetowi oszuści posłużyli się nową metodą, wysyłając wiadomości w imieniu portalu.

Kolejne mieszkanki Rudy Śląskiej utraciły oszczędności

Dwie rudzianki, przez kliknięcie w link i wykonywanie wszystkich poleceń oszustów, straciły łącznie 3100 złotych. Policja apeluje o rozwagę podczas finalizowania internetowych transakcji. 

Oszustwa na portalach ogłoszeniowych

Jak wygląda schemat działania?

 • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator np. WhatsApp
 • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji.
 • Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Jak uniknąć oszustwa?

 • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
 • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać:

"OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp"

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze

Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Ruda

  U mnie lampka się zapaliła. Żekomo piękna dziewczyna kupuje produkt do włosów numer tel pocz 518.... koncówka nr ...275 I tak tak właśnie to wygląda. Nie skusiłam się gdyż już widziałam że moja strona z produktem już pod spodem ma w linku biz i różnił się od mojej strony. W tym momencie prosisz klienta Oszusta o info tylko portal OLX uwierzcie ani jednej prosby ani próby kupna i wiadomosci... Znikł.. I już na Watchsapie cisza!!!

 • Edyta

  Czy można gdzieś zgłosić taką nieudaną transakcję??? Ktoś powinien za to odpowiedzieć....Dostalam właśnie taka naiwną informację o przekazaniu płatności

 • Inez

  Nie, ponieważ to sa rosyjskie i ukrainskie kliki liczace ponad 150 wspolnikow, na zagranicznych serwerach. Praktycznie nie do wykrycia

 • Adam.

  Sam miałem niedawno taka sytuację .. ale chwila zastanowienia mnie ustrzegła przed podaniem nr konta i nr karty. Zawsze warto zadzwonić do osoby która do nas pisze i unikać kontaktu przez komunikator y a bardziej przez telefon lub SMS . Tylko czujność i nie klikanie w linki nas może uchronić... Pozdrawiam i ostrzegam z własnego złego doświadczenia

 • Rudzianka

  Mnie też tak próbowali dwa razy oszukać, dla mnie było to bardzo dziwne, że odezwali się zaraz po wystawieniu aukcji, nie pytając nawet o szczegóły... wkleili przerobione zdjęcie (niby z olx) z informacją jak mam postępować... zgłosiłam to do olx, ale powiedzieli, że nie odpowiadają za prywatne rozmowy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.