Wiadomości z Rudy Śląskiej

Konserwacja krzyżaków do wałków WOM. Jak powinna wyglądać ich eksploatacja?

  • Dodano: 2024-12-23 18:00

Krzyżaki wałka WOM odgrywają ważną rolę w procesie przekazywania mocy mechanicznej ciągnika do napędu podłączonej do niego maszyny. Choć układ ten jest właściwie niezbędny, to stwarza też duże zagrożenie, a związane z dysfunkcją wałka WOM wypadki bywają śmiertelne. Niezbędna jest więc prawidłowa i regularna konserwacja wału i wszystkich jego elementów, również krzyżaków. Znacznie zwiększy to bezpieczeństwo użytkowania maszyny. Oto więcej szczegółów na ten temat!

Znaczenie krzyżaków wałka WOM dla poprawnego działania maszyny

Poprawne funkcjonowanie wielu maszyn wykorzystywanych w rolnictwie jest uzależnione od kondycji i jakości  krzyżaków wałka przekaźnika mocy. Montowane na łączeniu wałów ciągnika oraz napędzanej przez niego maszyny umożliwiają sprawne i wydajne przenoszenie momentu obrotowego pomiędzy nimi. 

Największą zaletą, a jednocześnie głównym powodem ich powszechnego wykorzystania w konstrukcji maszyn, jest specyficzna budowa krzyżaków wałka WOM. To właśnie dzięki niej krzyżaki umożliwiają niewielkie zmiany odchylenia od osi połączenia, co w założeniu ma zwiększać mobilność zespołu maszynowego oraz bezpieczeństwo pracy. Jeśli komponent ten jest wysokiej jakości, tak jak krzyżak wałka WOM od Exparto, jego użytkowanie przynosi jeszcze więcej korzyści. Dzięki odpowiedniemu projektowi i gatunkowym materiałom krzyżak:

  • lepiej tłumi drgania, w ten sposób chroniąc maszyny przed szybszym zużyciem i minimalizując ryzyko awarii;
  • w bardziej efektywny sposób przenosi moment obrotowy, co ogranicza straty mocy i bezpośrednio przekłada się na wydajność maszyny.

Duże obciążenia, jakim poddawany jest krzyżak, sprawiają jednak, że stały nadzór techniczny jest konieczny, aby utrzymać go w dobrym stanie.

Właściwa konserwacja krzyżaka do wałka WOM

Regularne kontrola i konserwacja jest podstawą bezpiecznej, ekonomicznej, a przede wszystkim długotrwałej eksploatacji. 

Nie jest to zadanie ani czasochłonne, ani wymagające sporych nakładów środków technicznych czy finansowych. Właściwe, aby krzyżaki wałka WOM mogły pełnić swoje funkcje przez długi czas, trzeba pamiętać o trzech rzeczach:

  1. Czyszczenie. Zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud czy resztki oleju mogą negatywnie wpływać na działanie krzyżaków wałka WOM. Pamiętaj, jednak aby stosować środki przeznaczone do tego celu, z uwzględnieniem materiału wykonania komponentu. Zbyt agresywne substancje są niezalecane, ponieważ mogłyby uszkodzić powierzchnię krzyżaka lub osłabić ich wytrzymałość.
  2. Regularne smarowanie. Czynność ta powinna być dostosowana do zaleceń producenta i warunków pracy. Nałożenie specjalistycznego smaru zapobiega tarciu, a także chroni krzyżak przed korozją.
  3. Sprawdzanie luzu na połączeniach

Oczywiście, Twoją uwagę powinny zwrócić każda widoczne uszkodzenia krzyżaka, najczęściej pęknięcia lub odkształcenia. Niepokojącym sygnałem, który wskazuje na uszkodzenie krzyżaka, może być też utrata płynności pracy przez maszynę czy niestandardowe hałasy. W takiej sytuacji powinno się sprawdzić krzyżak, nawet jeśli od poprzedniego serwisowania minęło niewiele czasu.

Jak często należy serwisować krzyżak do wałka WOM?

Krzyżaki, podobnie jak cała konstrukcja wałka, powinny być oglądane i konserwowane z dość dużą częstotliwością, choć wiele zależy od sposobu użytkowania maszyny, warunków pracy czy stosowania specjalnych osłon, które chronią wał przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. 

Jak często należy zatem serwisować krzyżak? Standardowe zalecenia wskazują konieczność kontroli i smarowania co 8-10 godzin, jeśli maszyna pracuje w dużym zapyleniu, błocie czy niskiej temperaturze. Przykładowo, tak częsta konserwacja jest niezbędna przy kopaniu ziemniaków, natomiast przy zbiorze zbóż czas pomiędzy jednym a drugim serwisowaniem może się wydłużyć nawet kilkukrotnie.

Niemniej, niezależnie od typu robót, przed każdym użyciem maszyny warto wykonać podstawową kontrolę stanu krzyżaków do wałka przekaźnika mocy i w razie potrzeby uzupełnić smar oraz wizualnie ocenić ich stan. W przypadku intensywnego użytkowania codzienna kontrola powinna stać się rutyną. Nie warto oszczędzać ani na serwisowaniu, ani wymianie i zakupie wysokojakościowych części zamiennych. W dłużej perspektywie zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do znacznie większych problemów i kosztów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.