Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kopalniany wagonik upamiętniający Kopalnię "Paweł" nową ozdobą Bibliogrodu 

  • Dodano: 2024-08-20 10:45

W Rudzie Śląskiej, przy Stacji Biblioteka, pojawiła się nowa, wyjątkowa ozdoba – kopalniany wagonik upamiętniający Kopalnię "Paweł". Ten industrialny element doskonale wpisał się w przestrzeń Bibliogrodu, przypominając o silnym dziedzictwie przemysłowym regionu. 

Kopalniany wagonik nową ozdobą Bibliogrodu

Wagonik stał się nie tylko atrakcyjnym dodatkiem, ale także symbolicznym połączeniem z historią miejscowej kopalni oraz jej właścicielem, Karolem Godulą, znanym jako "Król Cynku".

- Przy naszym bibliogrodzie pojawiła się wyjątkowa ozdoba! Kopalniany wagonik idealnie wpasował się w naszą przestrzeń, podkreślając jej industrialność. Górniczy element znakomicie nawiązuje do naszej "Galerii Fermata Godula", której patronem jest Król Cynku - Karol Godula - właściciel kopalni węgla kamiennego "Paweł" - czytamy na stronie MBP Ruda Śląska.

Jutro, 21 sierpnia, o godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie wagonika. 

Kopalnia "Paweł"

Kopalnia "Paulus" (Paweł) nadana została Karolowi Goduli w 1842 roku. Jej eksploatacja nastąpiła od roku 1847. Jej główne szyby wydobywcze to: "Godulla" (późniejszy "Paweł I"), "Schaffgotsch" ("Paweł II") oraz "Zofia" (położona na terenie zwanym potocznie „Stara Maszyna"). W pobliżu kopalni w latach 1890-1900 oraz 1910-1920 wybudowano domy przeznaczone dla jej pracowników. 

Była głównym zakładem pracy, który w 1971 roku połączono z kopalnią "Wawel". W latach 90. XX wieku większość obiektów kopalni zlikwidowano. W budynku pozostałym po dawnej hali maszyny wyciągowej urządzono salę do gry w tenisa i trenują tu zawodnicy rudzkiego Tenisowego Klubu Sportowego "Slavia". 

Do dziś przy skrzyżowaniu ulic Pawła i Starej możemy zobaczyć niewielki jednokondygnacyjny budynek z cegły. To dawna brama do kopalni. Po drugiej stronie ulicy stoi z kolei nieduży cylindryczny obiekt - jest to mini bunkier, przewidziany najprawdopodobniej dla obrońców zakładu. Można przypuszczać, że został wybudowany tuż przed lub w trakcie II wojny światowej. Po obu stronach ulicy Pawła znajdują się zabudowania należące kiedyś do kopalni. Niektóre zachowały swoja historyczną formę, inne przerobiono, otynkowano lub zupełnie zatracono ich pierwotny charakter. 

Kopalniany wagonik upamiętniający Kopalnię "Paweł" nową ozdobą Bibliogrodu 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Wesoły hanysek

    Za Bolka czy Balcerowicza to wszystko rozmontowano dziś Tusku i ekipa dobiją co zostało...

  • wiekowy emeryt pkp

    Zle wyszło,wuzek zwęglem pod kopalnie,akoło koleji mini lokomotywa parowa eksponat,PAROWOZOWNIA W CHEBZIU BYŁA LATAMI CZYNA IMIAŁA SPORO LOKOMOTYW CZYNYCH.

  • Paweł

    Wyśmienity pomysł, jak najbardziej popieram.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również