W Rudzie Śląskiej, przy Stacji Biblioteka, pojawiła się nowa, wyjątkowa ozdoba – kopalniany wagonik upamiętniający Kopalnię "Paweł". Ten industrialny element doskonale wpisał się w przestrzeń Bibliogrodu, przypominając o silnym dziedzictwie przemysłowym regionu.
Kopalniany wagonik nową ozdobą Bibliogrodu
Wagonik stał się nie tylko atrakcyjnym dodatkiem, ale także symbolicznym połączeniem z historią miejscowej kopalni oraz jej właścicielem, Karolem Godulą, znanym jako "Król Cynku".
- Przy naszym bibliogrodzie pojawiła się wyjątkowa ozdoba! Kopalniany wagonik idealnie wpasował się w naszą przestrzeń, podkreślając jej industrialność. Górniczy element znakomicie nawiązuje do naszej "Galerii Fermata Godula", której patronem jest Król Cynku - Karol Godula - właściciel kopalni węgla kamiennego "Paweł" - czytamy na stronie MBP Ruda Śląska.
Jutro, 21 sierpnia, o godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie wagonika.
Kopalnia "Paweł"
Kopalnia "Paulus" (Paweł) nadana została Karolowi Goduli w 1842 roku. Jej eksploatacja nastąpiła od roku 1847. Jej główne szyby wydobywcze to: "Godulla" (późniejszy "Paweł I"), "Schaffgotsch" ("Paweł II") oraz "Zofia" (położona na terenie zwanym potocznie „Stara Maszyna"). W pobliżu kopalni w latach 1890-1900 oraz 1910-1920 wybudowano domy przeznaczone dla jej pracowników.
Była głównym zakładem pracy, który w 1971 roku połączono z kopalnią "Wawel". W latach 90. XX wieku większość obiektów kopalni zlikwidowano. W budynku pozostałym po dawnej hali maszyny wyciągowej urządzono salę do gry w tenisa i trenują tu zawodnicy rudzkiego Tenisowego Klubu Sportowego "Slavia".
Do dziś przy skrzyżowaniu ulic Pawła i Starej możemy zobaczyć niewielki jednokondygnacyjny budynek z cegły. To dawna brama do kopalni. Po drugiej stronie ulicy stoi z kolei nieduży cylindryczny obiekt - jest to mini bunkier, przewidziany najprawdopodobniej dla obrońców zakładu. Można przypuszczać, że został wybudowany tuż przed lub w trakcie II wojny światowej. Po obu stronach ulicy Pawła znajdują się zabudowania należące kiedyś do kopalni. Niektóre zachowały swoja historyczną formę, inne przerobiono, otynkowano lub zupełnie zatracono ich pierwotny charakter.