Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koronawirus na Śląsku. Abp Wiktor Skworc wprowadził dyspensę od niedzielnej Mszy Świętej

 • Dodano: 2020-03-13 14:15, aktualizacja: 2020-04-27 08:39

W całym kraju obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Kościół również postanowił zaangażować się w walkę z koronawirusem. Z tego powodu arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wprowadził dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wszystko po to, aby Polacy nie wychodzili z domów.

Od dzisiaj aż do 29 marca włącznie odprawianie wszystkich nabożeństw w kościołach, za wyjątkiem codziennej Mszy św. zostaje zawieszone.

- W podanych dniach należy zawiesić wszystkie spotkania grup formacyjnych i modlitewnych w parafiach i domach rekolekcyjnych, a także zaplanowane dni skupienia, rekolekcje wielkopostne, w tym szkolne oraz spotkania formacyjne duszpasterzy lub odwołać. Odwołuję także przewidziane wizytacje kanonicze w parafiach i udzielanie sakramentu bierzmowania - poinformował arcybiskup Wiktor Skworc.

Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, Metropolita Katowicki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji katowickiej:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - pisze arcubiskup Wiktor Skworc.

Duchowni zachęcają, żeby w niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji:

 • transmisje telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TV Polonia;
 • transmisje radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;
 • można też korzystać z transmisji internetowych Mszy św. proponowanych przez poszczególne parafie.

 W naszym mieście transmisję na żywo z mszy prowadzi parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej.

- Powierzając zaistniałą sytuację Bożej Opatrzności, polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji - apeluje Metropolita Katowicki.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, abp Wiktor Skworc zaleca również wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę; przypominam także o możliwości przyjęcia Komunii św. w sposób duchowy.

W komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że w czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

 • kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 • przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
 • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
 • na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski poinformowała także, że do 29 marca:

 • liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
 • zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.
 • sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Biskupi proszą wszystkich wiernych o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii - czytamy w komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Oswiecony

  Kiedy zaczną straszyć, ze to kara boska?

 • ateista

  chcialbym aby ci zadeklarowani katolicy i inni wierzacy w cokolwiek w obliczy zachorowania kozystali tylko z pomocy ksiedza i modlitwy NIECH NIE ZAJMUJA MIEJSCA W SZPITALU skoro wybrali zgromadzenia w kosciele zamiast rozsadku przebywania w domu TO NIECH LICZA NA SWOJEGO BOGA A NIE lekarzy farmaceutów szpitale aparatujre medyczna i farmaceutyki. ciekawe ile z was wyjdzie z choroby?

 • Z uniwerku

  Ciemna masa powinna milczeć.

 • Bluźniercy

  Jednak kościół dba o swoich wiernych. A tak tutaj na tym forum źle się wypowiadali o klerze, ci co chodzą na Msze Św. od święta lub są katolikami nie praktykującymi.

 • Krystyna

  Księża w szpitalach łażą od sali do sali za zgodą władz miasta,,i lekarzy,,.

 • W kosmos

  Dobrodzieje. A na tacę przelewem najlepiej.

 • Orbita

  Taca jest dobrowolna, nie chcesz to nie dawaj.

 • Mafia

  Kasa za pogrzeb wesele chrzciny tez? Otwórz oczy.

 • Olo

  Też... Generalnie cała przynależność do Kościoła Katolickiego jet dobrowolna. I szanujmy go, póki go mamy. Jak go zabraknie to nie pozostanie pustka. Islam ją wypełni. On nie będzie dobrowolny...

 • praktykująca

  Uważam ,że władze kościoła postawili takim zarządzeniem wiernych w bardzo niekomfortowej sytuacji .Niby nie trzeba ale już wyszczególniono , kto ewentualnie by nie musiał uczestniczyć we mszy św.Znając życie ,nawet tego jestem pewna to właśnie te starsze osoby głównie panie ,żeby farorzyczkowi nie było przykro jak będzie pusty kościół , przyjdą do kościoła.Myślę , choć sama jestem praktykującą katoliczką ,że w obliczu pandemii wszelkie działania mają sens wtedy gdy wszyscy się w nie włączą .Na ten czas modlić się można w domu .To jednak jest skupisko ludzi , po co się w ten sposób narażać niwecząc wysiłek wielu innych instytucji i środowisk , które do tego tematu podeszły ze zrozumieniem.Poza tym tego rodzaju oszołomy jak podpisany (w kosmos) będą się jeszcze bardziej wyżywać w momencie gdyby tak nie daj Bóg doszło do jakiegoś przeniesienia wirusa w kościele.Nie dawajmy im takiej szansy.

 • jo

  Sam proboszcz mógłby dać kartke na drzwi - nie ma mszy. Jeśli faktycznie mu zależy na wiernych.

 • Gw

  O tym samym pomyślałem. Taca musi być, ciekawe czy tacy chętni będą aby choremu na koronowirusa ostatniego namaszczenia udzielić (oby nie było takiej potrzeby)

 • takie powołanie

  A dlaczego nie? będą w ciuchach ochronnych więc nic nie stoi na przeszkodzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również