Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe - sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym

 • Dodano: 2019-10-17 09:30, aktualizacja: 2019-10-17 11:19

Sejm zdecydowaną większością głosów przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym - korytarz życia i jazda na suwak będą teraz obowiązkowe. Przepisy wejdą w życie za trzy tygodnie.

Nowe przepisy jednoznacznie regulują te dwie kwestie, a ich przegłosowanie było pewne, bo taką wolę zgłaszały praktycznie wszystkie ugrupowania w sejmie. Za ustawą zagłosowało 415 posłów, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się.

Do tej pory zarówno tworzenie korytarza życia jak i jazda na suwak nie były w naszym kraju obowiązkowe, próżno było też liczyć w tej sprawie na świadomość kierowców.

- Często widzimy kierowców, którzy w ostatniej chwili nerwowo szukają sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Byłoby to znacznie prostsze, gdybyśmy za każdym razem, gdy stajemy na światłach lub w korku, zatrzymywali się właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to mamy w zwyczaju – na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze – mówi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak jeździć na "suwak"?

Remonty, wypadki i inne utrudnienia w ruchu są szarą codziennością kierowców. Póki co wpuszczenie na przejezdny pas było tylko "miłym gestem" i nie było obowiązkowe. Wraz z wejściem w życie przepisów o jeździe na suwak będzie to już jedna z zasad ruchu drogowego. Pojazdy powinny teraz dojeżdżać do końca swojego pasa, następnie jazda po pasie przejezdnym powinna odbywać się naprzemiennie, zgodnie z powyższym obrazkiem.

Jak tworzyć "korytarz życia" na drogach?

Korytarz życia to obowiązek utworzenia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. W przypadku jezdni dwupasmowej kierowcy z lewej i prawej strony powinni zjechać jak najbliżej krawędzi. Na jezdni trzypasmowej w lewo zjeżdżają pojazdy na lewym pasie, na prawo zjeżdżają pojazdy na pasie prawym i środkowym. Gdy pasów jest więcej, kierowcy lewego zjeżdżają do krawędzi, kierowcy pozostałych pasów trzymają się prawej strony swojego pasa ruchu.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • No ja tez jestem

  Ja nie wiem, dla mnie to logiczne i nie musi być sankcjonowane przepisami. No ale polscy kierowcy...

 • Ginter

  W kraju gdzie obywatele to w większości potomkowie chłopów pańszczyźnianych wszystko musi być usankcjonowane. Logika od prawie 80 lat nie jest przedmiotem nauczania w tym kraju.

 • Tom

  Niestety w naszym kraju musi być sankcjonowane przepisami ponieważ do tych prostych dwóch zasad nie potrafią stosować się nawet kierowcy zawodowi

 • Tom

  Nareszcie!!!Na zachodzie od dawna już istnieją takie przepisy i kierowcy sobie nawzajem " łaski " nie robią tylko stosują się do obowiązujących przepisów.

 • Padre

  Co na to szeryfy? Może sie któryś wypowie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.