W Nowym Bytomiu i w Kochłowicach stoją specjalne kosze do zbioru plastikowych nakrętek. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej. Kosz w Kochłowicach w ciągu 4 miesięcy został opróżniony już 17 razy! O wielkiej chęci pomagania rudzian może także świadczyć fakt, że nowopowstały kosz na nowobytomskim rynku, zapełnił się w dwa dni! Niedługo podobne kosze pojawią się we wszystkich dzielnicach naszego miasta.
Serca na nakrętki w Kochłowicach
W marcu br. z inicjatywy radnego Rafała Wypiora i wsparciu lokalnych przedsiębiorców, na kochłowickim rynku stanęło serce na nakrętki. Zebrane tam nakrętki zostają odkupione przez firmy zajmujące się recyklingiem, a dochód zostaje przeznaczony na pomoc w leczeniu Fabianka Pogorzelca. Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej. Jak poinformował ostatnio radny kosz w ciągu czterech miesięcy został opróżniony już 17 razy!
- Kolejna porcja zakrętek dostarczona do skupu! Misja nr 17 zrealizowana. Średnio z jednego serducha wychodzi ok. 52 kg zakrętek. No, chyba że ktoś zostawi na górze kosza wieżę z zakrętek - wtedy waga rośnie. Odnośnie układania zakrętek na serduchu - bardzo proszę, nie róbcie tego. Różnie bywa, bywa też tak, że ktoś znajduje sobie zabawę w rozsypywanie ich w trawie. Ich wybieranie do przyjemnych nie należy. Wszystkie zebrane kilogramy nadal trafiają na konto dla Wojownika Fabianka Pogorzelca, podopiecznego Fundacja Aktywni My - napisał radny Wypior.
Drugie serce w Kochłowicach stanęło na początku maja na placu kościelnym pomiędzy domem parafialnym a probostwem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Dochód ze sprzedaży zebranych tam nakrętek przeznaczany jest na pomoc osobom potrzebującym oraz misjonarzom.
Ruda Śląska: Kosz na nakrętki w każdej dzielnicy
27 lipcu w Nowym Bytomiu stanął kosz na nakrętki w kształcie logo miasta. To pierwszy z 11 takich pojemników, które zamontowane będą w każdej z dzielnic Rudy Śląskiej.
Nowobytomski kosz jest bardzo popularny! Zaledwie dwa dni wystarczyły, żeby mieszkańcy go zapełnili. Zadowolenia z popularności akcji nie kryje Elżbieta Żurek - pomysłodawczyni tego projektu.
- Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali na nasz projekt i przyczynili się do tego, że dzięki tym koszom i zbiórce nakrętek będziemy mogli pomóc wielu potrzebujących - skomentowała Elżbieta Żurek, pomysłodawczyni projektu oraz administratorka grupy na Facebooku "Radzi Rudzie".
Przedsięwzięcie realizowane jest z inicjatywy mieszkańców w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Celem projektu jest zainstalowanie w każdej z 11 dzielnic miasta pojemników w kształcie logo naszego miasta do zbierania plastikowych nakrętek. Koszt realizacji całego projektu to ok. 49,4 tys. zł.
Docelowo kosze na nakrętki mają stanąć w:
- Bielszowicach - Park Strzelnica w pobliżu ul. Sportowców;
- Bykowinie - w pobliżu ul. Poloczka, naprzeciw placu zabaw i siłowni;
- Chebziu - przy Szkole Podstawowej nr 5;
- Czarnym Lesie - skrzyżowanie ul. 1 Maja i Kokota, przy Zespole Szkół nr 2;
- Goduli - Plac Niepodległości;
- Halembie - skwer przy skrzyżowaniu ul. Solidarności i Zamenhofa;
- Kochłowicach - przy Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes;
- Orzegowie - przy kościele pw. św. Michała Archanioła;
- Rudzie - przy przystanku autobusowym "Dworzec PKP";
- Wirku - przy skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Tuwima.
Zebrane nakrętki trafią do Fundacji Aktywni My
Zebrane nakrętki trafią do Fundacji Aktywni My. Hurtowe ilości zostaną oddane w punktach skupu, a uzyskane dzięki temu pieniądze będą przeznaczane na szczytne cele, takie jak m.in. zakup wózka inwalidzkiego, czy sfinansowanie leczenia lub rehabilitacji.
Obecnie dochód ze sprzedaży nakrętek zbieranych w koszach sfinansowanych z BO trafi na konto Julci Strączek. Dziewczynka urodziła się z wieloma poważnymi wadami. Jedną z najbardziej poważnych był brak przełyku. Mała rudzianka przeszła szereg zabiegów, które uratowały jej życie. Jednak dziewczynka nadal potrzebuje pomocy.
Do koszy można wrzucać wszystkie rodzaje plastikowych nakrętek
Do koszy można wrzucać wszystkie rodzaje plastikowych nakrętek, bez względu na ich kształt czy kolor. Mogą to więc być zakrętki po:
- napojach w butelkach i kartonach,
- płynach do mycia naczyń i innych detergentach,
- pastach do zębów, kremach do rąk i innych kosmetykach,
- syropach i lekach,
- keczupie, musztardzie, majonezie,
- kawie, mleku, czy jogurtach,
- płynach do spryskiwaczy,
- chemii gospodarczej,
- płynach do mycia podłóg,
- szamponach, płynach do płukania itd.