Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Krew pilnie potrzebna! Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Rudzie Śląskiej!

  • Dodano: 2020-03-24 12:00

Z całego kraju docierają głosy o zapotrzebowaniu na krew. Aktualna sytuacja epidemiologiczna spowodowała duży spadek dawców, w niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. W wielu szpitalach z tego powodu odwoływane są planowe operacje. Dlatego stacje krwiodawcze organizują zbiórki krwi i proszą o jej oddawanie. Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Rudzie Śląskiej.

- Stacje krwiodawcze organizują zbiórki krwi i proszą o jej oddawanie. Ja również chciałabym o to zaapelować, tym bardziej że w najbliższych dniach w Rudzie Śląskiej będziemy mieli do tego okazję - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Krew pilnie potrzebna!

Już jutro, czyli w środę, specjalny ambulans do zbiórki krwi stanie na pl. Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Krew będzie można oddać w godz. od 8:00 do 14:30.

Natomiast w sobotę 28 marca ambulans stacjonować będzie przy hali MOSiR i Aquadromie w Halembie. Swoją krew będzie można tam oddać w godz. od 8:00 do 12:00.

Podczas zbiórki krwi zastosowane zostaną szczególne środki bezpieczeństwa. Dawcom przy wejściu do ambulansu będzie mierzona temperatura, dodatkowo przeprowadzone zostaną z nimi wywiady na temat stanu ich zdrowia.

- Gorąco zachęcam do włączenia się do akcji krwiodawstwa! Pamiętajmy, że nasza krew ratuje życie! - apeluje Grażyna Dziedzic.

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wzrosła do 774. Zmarła dziewiąta zakażona osoba - to 68-letni mężczyzna, który był hospitalizowany w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące – poinformował we wtorek resort zdrowia. Równocześnie ministerstwo Zdrowia podało, że 8 nowych potwierdzonych przypadków dotyczy: 7 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego.

Kto może oddać krew?

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka krwi może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Rudzie Śląskiej?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
Plac Jana Pawła II 5 25 marca 8:00-14:30
ul. Kłodnicka 95, Hala Sportowa 28 marca 8:00-12:00
Plac Jana Pawła II 5 1 kwietnia 8:00-14:30
ul. Górnośląska 31 Parafia św. Barbary 5 kwietnia 9:00-13:00
Plac Jana Pawła II 5 8 kwietnia 8:00-14:30
Plac Jana Pawła II 5 15 kwietnia 8:00-14:30
ul. Krasińskiego 1 Rest. "Violinowa Gospoda" 18 kwietnia 8:00-11:00
ul. Kokota 179, Dom Kultury 19 kwietnia 8:00-11:00
Plac Jana Pawła II 5 22 kwietnia 8:00-14:30
Plac Jana Pawła II 5 29 kwietnia 8:00-14:30

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • śmiechu warte

    Tym co oddają krew nie robi się testu na Covid-19 tylko przeprowadza się z nimi wywiad. Mam tylko nadzieję, że ta pobrana krew jest później szczegółowo badana.

  • Ywald

    Ludzie bojom sie wyłazić z doma żeby łoddać blambura po dzisiejszym wystompiyniu prymiera.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.