Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kwalifikacja wojskowa w Rudzie Śląskiej rusza 15 marca

 • Dodano: 2019-01-28 11:00, aktualizacja: 2019-01-29 11:05

Do oceny Powiatowej Komisji Lekarskiej staną w tym roku poborowi urodzeni w 2000 roku. Kwalifikacja potrwa cały miesiąc.

Decyzję o przeprowadzeniu w województwie śląskim kwalifikacji wojskowej podjął Wojewoda Śląski w formie oficjalnego zarządzenia, wydanego 18 stycznia. Badania lekarskie będą trwać od 4 lutego do 26 kwietnia we wszystkich powiatach naszego regionu.

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla młodych rudzian ruszy 15 marca i zakończy się 17 kwietnia. Mężczyźni, którzy mają obowiązek uzyskać kategorię zdolności do służby wojskowej powinni pojawić się w tym czasie w siedzibie Straży Miejskiej i Wydziału Zarządzania Kryzysowego przy ul. Gen. Józefa Hallera 61 w godzinach: środa 07.30-14.30, pozostałe dni 11.30-18.30.

Kto podlega obowiązkowi kwalifikacji wojskowej?

Obowiązkowa rejestracja związana z otrzymaniem kategorii zdolności do służby wojskowej dotyczy w tym roku przede wszystkim mężczyzn z rocznika 2000. Przed PKL staną także mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej, a także osoby urodzone w roku 1998 i 1999, które wcześniej zostały uznane przez komisję za czasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej.

Rejestracja zostanie otwarta dla kobiet z roczników 1995-2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej i podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (przede wszystkim chodzi o studentki kończące naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych w roku akademickim 2018/2019).

Dokumenty niezbędne do rejestracji:

 • dowód osobisty lub dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport)
 • aktualna fotografia bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm
 • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie bądź pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe
 • dokumentacja medyczna wraz z wynikami specjalistycznych badań, ważnymi 12 miesięcy od ich wykonania

Rejestracja jest obowiązkowa!

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony RP, uniknięcie stawienia się przed Wojskową Komendą Uzupełnień bez podania przyczyn absencji, odmowa przeprowadzenia badania lekarskiego lub nieprzedłożenie właściwej dokumentacji medycznej jest karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności.


Parkowanie "NA JANUSZA" i mowa nienawiści level Śląsk! TOP 5 Silesia Flesz

Komentarze (9)    dodaj »

 • pawel

  i po co to komu, juz mamy amatorską armie

 • Monika

  John popieram w 100% teraz chłopaki upodabniają sie do dziewczyn.wojsko zrobiło by z nich mężczyzn.

 • Pracownik styczniowy

  Śmieszą mnie zawsze komentarze wszystkich "twardzieli", którzy uważają, że wojsko zrobi z chłopców mężczyzn. Od wychowania są rodzice, wojsko pogłębiło by tylko ich lęki, problem z tożsamością itp. Z drugiej strony, co komu przeszkadza, że facet chodzi w rurkach, w sukience lub nawet makijażu. Boicie, że się zarazicie? Łatwiej wam zaakceptować faceta w dresach pijanego i bijącego swoją kobietę? To ma być ideał mężczyzny? Śmieszne macie poglądy na świat.

 • Monika

  Twój ideał mężczyzny to facet w sukience z makijażem brawo:-)

 • pracownik styczniowy

  Jakbyś dobrze przeczytała, to zrozumiałabyś, że facet w sukience nie jest moim ideałem, a mi po prostu nie przeszkadza. Niech będzie kim chce, jeśli jest szczęśliwy i nie jest uciążliwy dla społeczeństwa. Lepiej jak facet pije i bije prawda? Prawdziwy macho :) Z drugiej strony jaki jest ideał kobiety? Na pewno nie zawistnej i pełnej rozgoryczenia. Pozdrawiam.

 • Monika

  Dziwne stwierdzenie że facet który bije to macho...skąd taki pomysł nie rozumiem? Dla mnie facet który bije to patologia.

 • pracownik styczniowy

  Widzę, że polemika z tobą jest tak samo skuteczna co rozmowa z politykiem; ty mówisz jedno a on gada bez sensu drugie w oderwaniu od tematu. Przy okazji uważanie, że wojsko zrobiłoby z "rurkowców" archetypicznych facetów jest tak samo naiwne jak twierdzenie, że siedzenie w kuchni, rodzenie i wychowanie dzieci, zmieni feministkę w "prawdziwą kobietę".

 • John

  Ps. Zróbcie cos z reklamami które piwoduje skakanie formularza po całym ekranie w trakcie wpisywania komentarza!!

 • John

  W pierwszej kolejności bym wysłał wszytkie "rurki" -pseudo mężczyzn.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również