Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lekarz: upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia; należy unikać przebywania na słońcu

  • Dodano: 2021-06-22 08:00, aktualizacja: 2021-06-22 08:12

Upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu – wyjaśnia lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. Zaznacza jednocześnie, że po iniekcji należy m.in. wyeliminować przebywanie na słońcu.

Szczepienie a upał

Porozumienie Zielonogórskie podnosi w poniedziałkowej informacji prasowej, że weekendowe akcje szczepień, organizowane np. na stadionach większych miast, budzą wątpliwości części pacjentów, którzy chcą wiedzieć m.in. czy szczepienie się, gdy temperatura powietrza przekracza 33 st. C. jest bezpieczne.

"Sam upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu" – podkreśla lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki, zastrzegając, że nie odnosi się do kwestii organizacji takich wydarzeń, które powinny odbywać się w reżimie sanitarnym.

"Jednak już po zaszczepieniu należy przestrzegać kilku żelaznych zasad. Pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna intensywniej pracować, więc trzeba organizmowi dać czas na odpoczynek. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum, a przebywanie na słońcu w ogóle wyeliminować" - wskazał lekarz.

Dodał, że długotrwała ekspozycja na promienie UV i przegrzanie są generalnie szkodliwe, a po zaszczepieniu należy uważać na to szczególnie.

"Zatem nie traktujmy stadionowych akcji jako elementu rodzinnej rozrywki, po której udajemy się np. na plażę, basen" – zaakcentował.

Lekarz podkreśla, że zasada ta dotyczy wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Jednak - jak ocenił - to właśnie młodzi pacjenci są najbardziej aktywni i skłonni do lekceważenia zasad, dotyczących zdrowia. Stąd apel do rodziców, by zadbali o swoje starsze pociechy. (PAP)

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • RedPill

    Nie,nie,nic nie jest przeciwskazaniem do szczepienia. I nie istnieją żaden powikłania. Najlepiej jak najszybciej i jak najwięcej znaleźć jeleni. Monety,Money,Money...☺

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.