Badania profilaktyczne to bardzo ważny element troski o zdrowie. Jednym z podstawowych badań, które warto uwzględnić w regularnej profilaktyce, jest lipidogram. W artykule dowiesz się, czym jest i na czym polega lipidogram oraz jakich informacji dostarcza. Poznasz także zalecaną częstotliwość wykonywania tego badania oraz sprawdzisz, gdzie możesz wykonać lipidogram.
Lipidogram – co to za badanie?
Lipidogram jest badaniem laboratoryjny, podczas którego oceniana jest gospodarka tłuszczowa (lipidowa) organizmu. W czasie badania dokonuje się oceny poziomu:
- cholesterolu całkowitego;
- triglicerydów;
- cholesterolu HDL;
- cholesterolu nie-HDL;
- cholesterolu LDL.
Wyniki umożliwiają wykrycie ewentualnych zaburzeń lipidowych. Lipidogram warto uzupełnić o badania apolipoprotein A i B oraz kwasu moczowego w surowicy. Dzięki nim lekarz jest w stanie precyzyjniej oszacować ewentualne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Kiedy wykonać lipidogram? Jakie są wskazania?
Lipidogram jest badaniem, którego wykonywanie zaleca się każdej dorosłej osobie w ramach profilaktyki zdrowia. W przypadku osób zdrowych po 20. roku życia zalecana częstotliwość wykonywania lipidogram to nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Osoby z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych powinny rozważyć częstsze wykonywanie tego badania. W ich przypadku lipidogram rekomendowany jest co roku. Zalecenia te dotyczą:
- osób otyłych;
- osób z nadciśnieniem tętniczym;
- pacjentów chorych na cukrzycę typu 2.;
- osób obciążonych genetycznie, których krewni chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Inną grupą są pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami sercowo-naczyniowymi. W ich przypadku zalecenia dotyczące wykonywania lipidogram wydaje lekarz. Aby mógł on właściwie monitorować postępy leczenia, należy stosować się do jego rekomendacji.
Lipidogram u osób młodych
Ryzyka zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego nie powinny bagatelizować osoby młode. Podwyższony poziom cholesterolu występuje już u co trzeciej osoby w wieku 18–34 lata. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli wdrożyć kroki profilaktyczne lub metody leczenia, które umożliwią redukcję cholesterolu i pozwolą uniknąć ewentualnych komplikacji zdrowotnych.
Gdzie możesz wykonać lipidogram?
Lipidogram jest badaniem łatwo dostępnym. Jeśli chcesz zbadać gospodarkę lipidową swojego organizmu, możesz wykonać to badanie w ALAB laboratoria – dostępny w ofercie pakiet badań obejmuje nie tylko podstawowe badania wchodzące w skład lipidogramu, ale też oznaczenie poziomu kwasu moczowego w surowicy, czyli markeru zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ten unikalny pakiet umożliwi dokonanie kompleksowej oceny gospodarki tłuszczowej organizmu. Badanie można zakupić online, odbiór wyników również możliwy jest przez internet.
Należy pamiętać, że wyniki lipidogramu należy w każdym przypadku konsultować z lekarzem.