RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lista najbardziej zadłużonych miast w 2021 roku. Jak w zestawieniu wypadła Ruda Śląska?

 • Dodano: 2022-07-22 09:45

Wyniki sprawozdania Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych nie są optymistyczne dla miast na prawach powiatu w województwie śląskim. Zadłużenie miast rośnie w ekspresowym tempie. Spośród 19 miast na prawach powiatu w województwie śląskim tylko dwa nie przekraczają 1000 złotych długu na mieszkańca! Na którym miejscu w zestawieniu znalazła się Ruda Śląska?

Zadłużenie miast na prawach powiatu

Opublikowane niedawno przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych „Sprawozdanie z działalność RIO i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2021 roku” przynosi mocno niepokojące wnioski w kwestii stanu finansów samorządów lokalnych. Jak co roku poznaliśmy ranking najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu w Polsce.

W skali kraju najbardziej obciążone długiem publicznym okazały się trzy miasta:

 • Świnoujście (6935 złotych na mieszkańca),
 • Szczecin (6356 zł/os.)
 • i Wałbrzych (6243 zł/os.).

Druzgocące dla wielu jednostek samorządu terytorialnego sprawozdanie oceniające wykonanie budżetu przez władze samorządów dotyczy również 19 miast na prawach powiatu w województwie śląskim. Niestety, Krajowa Rada RIO ma dobrych wiadomości dla mieszkańców regionu - dług przeliczany na jednego mieszkańca miasta na prawach powiatu lub powiatu wzrósł w 2021 roku w połowie badanych miast. Chlubne wyjątki to Żory, Częstochowa, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Ruda Śląska, Jaworzno, Tychy i Jastrzębie-Zdrój.

Zabrze najbardziej zadłużonym śląskim miastem

Pierwsze miejsce w województwie śląskim na liście miast obciążonych największym długiem per capita zajęło Zabrze z długiem w wysokości aż 4301 złotych na mieszkańca. To o 13 złotych więcej niż w ubiegłorocznym zestawieniu. Na drugim miejscu niechlubnego podium znalazły się Żory, jednak w tym przypadku mieszkańcy mogą mieć powody do dużego zadowolenia – miasto, które w ubiegłym roku było rekordowo zadłużone per capita (5456 zł/os) obniżyło poziom zadłużenia do 3565 złotych. Częstochowa, znajdująca się na trzecim miejscu najbardziej zadłużonych miast w województwie delikatnie obniżyła kwotę długu na mieszkańca z 2833 złotych/os. w 2020 roku do 2826 zł.

- Kwota długu per capita powiatów grodzkich wyniosła w 2021 roku średnio 3 676 zł, natomiast wartość środkowa osiągnęła poziom 2 797 zł, co oznacza, że taki lub większy dług posiadała połowa jst tego rodzaju (w 2020 roku wartość mediany to 2 687 zł). Najwyższy wzrost zadłużenia odnotowały miasta: Świnoujście – o 1 263 zł, Kraków – o 913 zł i Opole – o 896 zł, a największe redukcje kwoty długu przypadające na jednego mieszkańca wystąpiły w miastach: Żory (o 1 891 zł), Krosno (o 422 zł) i Sopot (o 356 zł) – czytamy w sprawozdaniu KR RIO.

Z drugiej strony trzy miasta mogą poszczycić się naprawdę niskim poziomem zadłużenia na mieszkańca, z czego w przypadku dwóch nie przekracza on tysiąca złotych. Mowa o Jastrzębiu-Zdroju, które jest najmniej zadłużonym miastem w regionie z obciążeniem per capita 206 złotych, a także o Tychach, w których dług na mieszkańca wyniósł 931 złotych w 2021 roku. Tysiąc nieznacznie przekroczył Sosnowiec z długiem na poziomie 1054 złote na osobę.

Stolica województwa – Katowice – posiada dług na poziomie 2756 zł na mieszkańca, czyli o 117 złotych więcej niż w 2020 roku.

Jak w zestawieniu wypadła Ruda Śląska?

Ruda Śląska znalazła się w gronie kilku śląskich miast, w których dług przeliczany na jednego mieszkańca miasta na prawach powiatu lub powiatu nie wzrósł, lecz zmalał. Ruda Śląska  delikatnie obniżyła kwotę długu na mieszkańca z 1805 złotych/os. w 2020 roku do 1790 zł. Dodatkowo uzyskało dochód ogółem na poziomie 7197 złotych na osobę, z czego ponad 40 procent to wpływy z podatków i opłat, w tym PIT i CIT. Miasto wydało przy tym 6886 złotych/os., z czego tylko niecałe 7 procent sfinansowało inwestycje.

Lista najbardziej zadłużonych miast województwa śląskiego w 2021 roku - sprawozdanie KR RIO

Lista najbardziej zadłużonych miast w 2021 roku. Jak w zestawieniu wypadła Ruda Śląska?

Autor: redakcja
Źródło: Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj »

 • kurde bele

  tam kaj reskjyrujom gorole żyje sie na pomp!!!

 • ZEFEL

  RUDA ŚLĄSKA ZADŁUŻONA NA PONAD 240 MLN ZŁ,,

 • Wjk

  Wszyscy tylko o górników się martwią którym kasy ciągle mało. Co zrobią kandydaci z innymi grupami co ciężko pracują płacą podatki. Mam gdzieś takich kandydatów najlepiej pieniędzy zasypać tylko górników. To towarzystwo awanturników którzy dla kasy zrobią wszystko

 • Górnik

  Trzeba było mieć tyle odwagi by zostać górnikiem albo tyle inteligencji by zostać uczonym. A nie miękką pipą czekającą by ktoś za niego zrobił porządek w życiu!

 • Mieszkaniec

  A co z Piekarami Śląskimi tam dopiero robią przekręty. Drogi niby łatają a dziury są nadal. Włodarze do wymiany.

 • asd

  "Niestety, Krajowa Rada RIO ma dobrych wiadomości" - polska język, trudna język.

 • JoAchim

  Liczby zadłużenia w miastach są różne, ale jedno co je łączy to, to, że w każdym z nich rządzi PO albo tak jak u nas niby niezależni ale związani z PO a wiadomo gdzie PO tam podwyżki opłat nieudolność, bieda i zadłużenie. Ciekawe kto chciał się pochwalić tym że RŚ jest w środku tabeli ? Mejer ? skądinąd on jest właśnie z PO oczywiście będzie zaprzeczał.

 • Pati

  Gdybyś się chociaż trochę interesował to, że miasta gdzie rządzi PO nie otrzymuje takiego samego finansowania jak tam gdzie rządzi PiS. Ludzie bądźcie chociaż trochę bardziej świadomi tego co się dzieje.

 • vice

  Dług Polski Ci oczywiście nieprzeszkadza, przypominam, że obecnie nie PO jest przy władzy

 • Marylka

  Ma pani lub pań rację że nie rządzi PO ale każde miasto ma swojego Prezydenta i jest odpowiedzialny za swoje Miasto i nie koniecznie jest z Pisu,nie można za wszystko obwiniać rząd...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.