Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mandat za wjazd samochodem do lasu. Ile?

 • Dodano: 2021-07-05 08:00, aktualizacja: 2021-07-05 09:51

Do lasu można wybrać się na spacer czy rowerową przejażdżkę – nie można wjechać do niego samochodem.

Auta, motocykle i inne silnikowce mogą poruszać się po drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych przecinających tereny leśne. Leśne dukty zastrzeżone są tylko dla użytkowników ekologicznych, a wyjątkiem pojazdy straży leśnych, pracowników lasów i osób z zezwoleniami administratora.

Ruch pojazdów w lesie

Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Zgodnie z nim, poruszanie się pojazdem silnikowym dopuszczalne jest tylko drogami publicznymi. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany czy znaki zakazujące poruszania się, gdyż zakaz wynika wprost z zapisów ustawy. Na drogę leśną wjechać możemy tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami, dopuszczającymi ruch (np. odległość dojazdu do ośrodka wypoczynkowego).

Do Policji wpływają zawiadomienia wraz ze zdjęciami dokumentującymi kierowców, którzy łamią te oczywiste zasady. Zawiadamiający to zazwyczaj osoby troszczące się o dobrostan mieszkańców lasów oraz ekologię. Do zatrzymania wszystkich pojazdów silnikowych i karania mandatami, oprócz Policji, upoważnieni są strażnicy leśni. W przypadku wykrycia złamania prawa można ukarać kierowcę mandatem w wysokości nawet 500 zł. Podpowiadamy: informujmy naszych znajomych, członków rodziny i wymagajmy, szczególnie od użytkowników motocykli krosowych czy quadów, aby nie rozjeżdżali lasów - nie tylko dlatego, że jest to nielegalne, ale też dlatego, że jest to nieetyczne.

Komentarze (10)    dodaj »

 • boluś

  Wyciąć las ! Nasadzić blaszoków ! Niy bydzie problymy ! Niy bydzie mandatów! I kożdy Se wjedzie! Sie dzieje na Rudzie!

 • ...

  Stos

 • Dżesika

  A leśne ssaki?

 • Wyborca

  Do lasu w Kochłowicach od strony ul. Gościnnej na czarny staw wjeżdżają samochody zwłaszcza wędkarze wieczorami zwłaszcza w piątek i sobotę ostatnio wieczorem stało 6 samochodów mimo zakazu wjazdu . Tam jest ścieżka rowerowa od ul . Gościnnej do ul. Piłsudskiego .

 • Mimoza

  Kapuś

 • zenek

  może ktoś kto nie przestrzega prawa (jakie by ono nie było) przejedzie cię na zielonym świetle

 • metropolis

  Co z tego, że apelujecie skoro nie przynosi to żadnego skutku. Niestety ani policja ani tym bardziej straż leśna nie są zainteresowane tematem. Chodzę do lasu w weekendy i prawie zawsze spotykam albo jakiś quad albo motocykl. W lesie za cmentarzem mają nawet linkami oznaczoną trasę. I co? I nic. Jak człowiek zwróci uwagę to od razu epitety i agresja.

 • Jorg

  Co znaczy w lesie za cmentarzem? W której dzielnicy

 • metropolis

  Halemba, za cmentarzem komunalnym.

 • wili

  No no wiadomo to jest licho dzielnica

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również