Wiadomości z Rudy Śląskiej

Metropolia wykona badania parkingowe, które obejmą osiem miast, w tym Rudę Śląską

  • Dodano: 2023-07-24 12:15

Metropolia ogłosiła przetarg na badania parkingowe, które obejmą osiem miast, w tym Rudę Śląską. Przygotowaniem do badań, jak również opracowaniem wyników i rekomendacji dla samorządów zajmuje się  Zespół ds. Spójnej Polityki Parkingowej.

W stronę spójnej polityki parkingowej

W 2018 roku prawie 45 proc. procent podróży na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostało wykonanych samochodem. Parkowanie w zwartych centrach miast jest dużym problemem, a dostępność miejsc parkingowych staje się jednym z głównych wyzwań codziennego przemieszczania się. GZM pracuje nad alternatywami w postaci kolei metropolitalnej wraz z siecią węzłów przesiadkowych. Jednocześnie powołano Metropolitalny Zespół ds. Spójnej Polityki Parkingowej. Jego zadaniem jest wypracowanie odpowiednich rekomendacji dotyczących polityki parkingowej tak, aby uporządkować parkowanie w centrach. Wcześniej jednak problem zostanie dogłębnie zbadany. Członkami zespołu są przedstawiciele samorządów z Chorzowa, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Katowic, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów oraz Zabrza. Są to miasta z największym nasyceniem usług, co potwierdziły analizy przeprowadzone podczas prac nad planem mobilności. W kontekście polityki parkingowej ma to duże znaczenie, ponieważ funkcje usługowe stanowią w miastach jeden z najczęstszych celów krótkich podróży samochodem.

– Polityka parkingowa okazała się podczas prac na Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jednym z jej istotniejszych instrumentów – mówi Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM. – Chodzi nie tylko o brak jednolitego systemu zarządzania, ograniczoną liczbę miejsc parkingowych w miastach, ale też brak danych liczbowych na temat funkcjonowania miejsc postojowych w ich centrach. GZM w porozumieniu z gminami postanowiła więc zająć się koordynacją tego tematu, rozpoczynając od przeprowadzenia badań – dodaje Kwitek.

Badania obejmą 275 kilometrów dróg

Badania obejmą 275 kilometrów dróg w ośmiu miastach: Chorzowie, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Zabrzu. Podobne badania zostały wykonane w poprzednich latach w Tychach i Katowicach. Zbadane zostanie wypełnienie miejsc parkingowych – za górną granicę uznane będzie 85 proc. zajętości miejsc w określonym fragmencie miasta, tak, aby zawsze znalazło się miejsce dla potrzebujących kierowców, a także rotacja – czyli liczba aut parkujących na jednym miejscu w ciągu doby. Analizowany będzie również czas parkowania, czyli to, jak długo i w jakim czasie samochody pozostają zaparkowane na konkretnych obszarach w miastach.

– Rozbudowana sieć drogowa zachęca do używania samochodu, a zwarte centra miast nie są w stanie pomieścić ich wszystkich – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM – Dlatego trzeba zapewnić odpowiednie priorytety: zaoferować alternatywę dla parkujących przez 8 godzin i tym samym zapewnić dostępność miejsc dla parkujących krócej. Dzięki badaniom sprawdzimy, w których miejscach występuje problem i gdzie należy podjąć odpowiednie działania.

Badania mają zostać przeprowadzone za pomocą samochodu z kamerami skanującymi przestrzeń miejską oraz systemem rozpoznawania obrazów. Wszystkie wskaźniki zostaną obliczone automatycznie.

Badania obejmą także obszar Rudy Śląskiej

Obszar do badań został wyznaczony przez członków Metropolitalnego Zespołu ds. Spójnej Polityki Parkingowej w oparciu o doświadczenia zarządów dróg, istniejące strefy płatnego parkowania, a przede wszystkim o główne cele podróży, takie jak sklepy, urzędy, szkoły czy szpitale. 

W Rudzie Śląskiej badania obejmą dzielnicę Nowy Bytom. Zbadane zostanie wypełnienie miejsc parkingowych, analizowana będzie liczba aut parkujących na jednym miejscu w ciągu doby oraz  czas parkowania.   

- Badaniom inżynierskim towarzyszyć będą  wywiady z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, klientami sklepów i lokali usługowych. Wyniki i wnioski z przeprowadzonego badania, a także rekomendacje Zespołu  będziemy mogli wykorzystać do uporządkowania parkowania w Nowym Bytomiu - napisał prezydent Michał Pierończyk

Oprócz badań inżynierskich planowane są badania społeczne. Wykorzystane zostaną do tego geoankiety czy bezpośrednie wywiady z mieszkańcami miast oraz przedsiębiorcami, klientami sklepów i lokali usługowych. Niektóre z tych badań zostaną powtórzone po wprowadzeniu ewentualnych regulacji, żeby sprawdzić, czy poprawiła się dostępność miejsc parkingowych.

Komentarze (10)    dodaj »

  • Pini

    Wydawanie kasy na badania parkingowe są zbędne. Konieczne jest budowanie parkingowow wielopoziomowych w centrach miasta albo parkingow przed centrami P+R/ dojeżdżasz do parkingowe a do centrum jedziesz albo komunikacja publiczna albo rowerem albo z buta/ takie teraz czasy. Jest to model funkcjonujący na Zachodzie.

  • Kpina + ironia / szydera

    I pewnie zaraz się dowiemy, że Marek jest eko-sreko i wszędzie jeździ rowerem :-) lub też może samochód Marka jest OK, ale sąsiedzi powinni swoje wozy sprzedać...

  • Marek

    W miastach jest już za dużo samochodów i to sprawia, że życie w mieście jest coraz bardziej uprzykrzające. Zabierają nam coraz więcej zieleni, aby stawiać kolejne betony. To zabija życie i dobrostan. Nie tędy droga.

  • Rudy

    Na pierwszym miejscu Urzad Miasta niech się poszuka albo wybuduje swój parking bo jak urzeduja to tylko oni zajmują parkingi a petenci nie mają miejsca albo płacą mandaty.

  • Mieszkaniec

    A ile to będzie kosztowało?Mieszkańcy płaca podatki w mieście, ale jak widać wpływy z podatków są wypłacane na premie dla naczelników wydziałów i prezydentów miasta A parkingów brak

  • Luck

    Co wy chcecie badać . Proszę podjęchać na ul Wolnośc w rejonie nr 20 . 23. Miało być tak pięknię. Gdzie te nowe parkingi przy głównej ulicy . Jeszcze parkingi uszczuplono . Cała kasa poszła na parkingi w rej Rudy Południowej . PAN radny tam mieszka

  • Marek

    Człowieku, serio pragniesz kolejnych parkingów pod twoimi oknami?????

  • Kpina + ironia / szydera

    Długo jeszcze żaden zbiorkom nie będzie mógł konkurować z własnym bolidem, no chyba, że po badaniach i analizach tak obrzydzicie życie kierowcom w postaci różnego rodzaju opłat, danin i podatków, stref "0" i innych bzdur, że nawet najbardziej śmierdzący, spóźniony i z wyłączoną klimą w upalne dni, autobus/pociąg/tramwaj będzie się wydawał przedsionkiem transportowego raju :-)

  • n4u

    Innymi słowy chcą strefy płatnego parkowania wprowadzić i pitem chwalić się że poprawiło dostępność ...

  • zajadliwy knur

    Badania pokażą, że urzędnicy mogą i wręcz muszą parkować po 8h na parkingach mieszkańców, reszta zaś powinna pozbyć się samochodów i jeździć komunikacją miejską.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również