Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mikroprzedsiębiorcy będą składać JPK_VAT

  • Dodano: 2017-10-31 10:00

Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).

Dotyczyć to będzie ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa chce polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych. - tłumaczy Karina Bibrzycka, Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej

KAS zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz.

Chcemy, by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku - zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Dzięki temu przedsiębiorcy przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne - mówi Karina Bibrzycka.

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się krok po kroku jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.

Przyjdź na spotkanie dla mikroprzedsiębiorców!

W ramach kampanii informacyjnej dotyczącej JPK_VAT nawiązano współpracę z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców by przy ich udziale dotrzeć do mikroprzedsiębiorców i przekazać im informacje o nowym obowiązku od 1 stycznia 2018 r. W związku z powyższym w dniu 30 października 2017 r. w naszym urzędzie skarbowym odbyło się spotkanie z profesjonalistami podatkowymi i finansowymi, a w dniach 7, 14, 21 i 28 listopada 2017 r. odbędzie się  spotkanie z mikroprzedsiębiorcami w ramach akcji "Wtorki z JPK" - sala nr 218 (budynek B, II piętro). Zapraszamy!

Na kanale YouTube udostępniono filmiki instruktażowe dla podatników, o tym jak przygotować plik JPK-VAT za pomocą programu Excel. Filmy dostępne są pod adresami:

  • https://www.youtube.com/watch?v=sztL40Rw7e4
  • https://www.youtube.com/watch?v=Ug1e1L4CqNM&t=86s

Czym jest JPK_VAT

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

JPK_VAT to nic innego, tylko dokładne dane, odzwierciedlające ewidencję zakupu i sprzedaży, którą do tej pory podatnicy mają prowadzić w formie papierowej bądź elektronicznej, aby złożyć prawidłową deklarację VAT. To przełożenie ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób.


Więcej informacji:

www.jpk.mf.gov.pl oraz Krajowa Informacja Skarbowa 801 055 055, 22 330 03 30.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.