Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miliony na rudzkie zabytki

 • Dodano: 2018-03-09 06:45, aktualizacja: 2018-03-09 07:14

Ruda Śląska otrzyma z unijnej kasy kolejne pieniądze! Tym razem będzie to 12 mln zł. Środki przeznaczone zostaną na remont zabytkowego dworca w Chebziu, budynku Muzeum Miejskiego w Rudzie oraz domku na zabytkowym osiedlu robotniczym „Ficinus” w Wirku.

Decyzję o wsparciu podjął Zarząd Województwa Śląskiego. Ogółem wybrał on do dofinansowania 38 projektów, z czego aż 3 to przedsięwzięcia rudzkie.

Kilka lat przygotowywaliśmy finanse miasta do tego, by móc skutecznie sięgać po fundusze unijne, bo nie wystarczy jedynie złożyć wniosek o dotację, ale dla każdej inwestycji trzeba jeszcze zabezpieczyć tzw. wkład własny – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Nie było łatwo, bo żeby to zrobić, musieliśmy najpierw naprawić finanse miasta, które zastaliśmy w fatalnym stanie. Dziś zbieramy owoce tej ciężkiej pracy zespołowej i przodujemy w rankingach ogólnopolskich pod względem skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych - dodaje. – Z perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020 łącznie udało się nam już pozyskać dofinansowanie na realizację 52 projektów na łączną kwotę 353 mln zł – zaznacza Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Najwyżej ocenionym rudzkim projektem była modernizacja i renowacja zabytkowego budynku na kolonii robotniczej „Ficinus”. Rudzki samorząd planuje w nim uruchomić filię biblioteki miejskiej oraz punkt informacji turystycznej. Dzięki temu kolonia spełniać będzie wszystkie wymagania stawiane obiektom na Szlaku Zabytków Techniki. Miejski budynek ma numer 24. Wymaga on gruntownej renowacji. Prace budowlane polegać będą na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Na parterze powstanie sala animacyjna z punktem informacji turystycznej, a na piętrze zaplanowano urządzenie stałej ekspozycji muzealnej – mieszkania robotniczego kolonii Ficinus. Zaplanowano również budowę budynku w drugiej linii zabudowy z przeznaczeniem na bibliotekę.

Obiekt zostanie poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. Odtworzona zostanie m.in. charakterystyczna okładzina z piaskowca – wyjaśnia Marta Lip – Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej.

Łączny koszt renowacji obliczono na ponad 2 mln 800 tys. zł, z czego prawie 1,5 mln zł. będzie pochodzić z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Niezwłocznie przystąpimy do zorganizowania przetargu na wykonanie robót budowlanych. Czas, który chcielibyśmy dać wykonawcy na realizację inwestycji to 12 miesięcy od daty przekazania placu budowy – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Największą kwotę dofinansowania spośród miejskich inwestycji otrzymał projekt Stacja Biblioteka. W budynku zabytkowego dworca w dzielnicy Chebzie nowe lokum znajdzie główna siedziba miejskiej biblioteki wraz z wypożyczalnią i czytelnią. Powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. Zachowana zostanie też główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. Na realizację tej inwestycji miasto przeznaczy ponad 8 mln zł, z czego 6,5 mln pochodzić będzie z dotacji unijnej, a ponad 760 tys. zł ze środków budżetu państwa .

Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i – o czym jestem przekonana - wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja dworca polega przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W głównej hali budynku powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.

Wykonano już prawie w całości wszystkie konieczne roboty rozbiórkowe w zakresie ścian, stropów, jak i posadzek w głównej hali dworca. Wykonano większość ścian działowych oraz naprawiono konstrukcję zdegradowanych ścian i elementów konstrukcyjnych stropodachów. Przygotowane zostały również elementy posadowienia konstrukcji antresoli w nawach bocznych – wylicza naczelnik Wydziału Inwestycji Piotr Janik. – Po przerwie zimowej ruszyły roboty zewnętrzne, polegające na wykonaniu przyłączy, drenażu opaskowego oraz czyszczeniu elewacji – dodaje.

Termin zakończenia prac budowlanych przewidziany jest na listopad br. Później nastąpi wyposażanie obiektu i przeprowadzka biblioteki do nowej siedziby.

Kolejny obiekt, który znalazł się na liście dofinansowanych inwestycji, to Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Modernizację i renowację zabytkowego budynku Muzeum oszacowano na ponad 4 mln 800 tys. zł. Prawie 4 mln pokryje unijne dofinansowanie. Po remoncie placówka będzie miała do dyspozycji ok. 1430 m2, z czego ok. 900 m2 przestrzeni wystawienniczej.

Przebudowa budynku stworzy nowe rozwiązania przestrzenne, które znacznie uatrakcyjnią placówkę i nadadzą jej wyższą rangę – zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Efektem przebudowy placówki będzie nowa przestrzeń, na której powstanie wystawa stała „Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło zostanie przeznaczone na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

W Muzeum Miejskim trwają już roboty, na które przetarg ogłoszony został jeszcze w zeszłym roku. Są one związane są z adaptacją pomieszczeń po byłym komisariacie na potrzeby placówki oraz z wykonaniem dodatkowej klatki schodowej i windy dla niepełnosprawnych – mówi Piotr Janik.

O dofinansowanie ubiegało się 67 projektów z całego województwa. Wszystkie dotyczyły obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki lub wpisanych do rejestru Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Łączna kwota, o jaką wnioskowali projektodawcy, niemal dwukrotnie przewyższyła alokację przeznaczoną na konkurs – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

To już druga duża dotacja, którą Rudzie Śląskiej przyznano w tym roku. W styczniu zapadła decyzja, że miasto otrzyma 17 mln zł dofinansowania do rekultywacji terenu po byłej koksowni Orzegów. Będzie ono pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatni wtorek /6 marca br./ podpisana została umowa w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w 2017 r. Ruda Śląska znalazła się na drugim miejscu w kraju w rankingu pozyskiwania środków unijnych wśród miast na prawach powiatu, który opracowywany jest przez dziennik „Rzeczpospolita”. Jest to najbardziej prestiżowa klasyfikacja tego typu w Polsce. W ostatniej edycji tego zestawienia miasto awansowało o 15 pozycji, a w ciągu dwóch lat aż o 46 miejsc.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • frog

  najwiekszy zabytek w miescie to tory tramwajowe wzdluz Karola Goduli codziennie mozna je zwiedzac rownie zabytkowym tramwajem.

 • Wyborca2018

  Proponuję by ci co popierają PiS nie korzystali z obiektów wyremontowanych za pieniądze UE! Ogólnie powinni wszystko co ma wkład UE omijać! Okazałoby się, że nie mogli by jeździć tramwajem, autobusem. Ogólnie poruszanie drogami było by dla nich problematyczne! Nie powinni też spożywać większości potraw, bo albo pochodzą one ze zbiorów na które daje kasę UE, albo zostały przetworzone przez sprzęt kupiony z środków finansowych UE!

 • już niewierny

  Tak, tak, drogi takie w mieście, że zęby o kierownice wybić można. No, ale na biedne kościółki z podatków nas wszystkich najlepiej się rozdaje, aby tylko zapunktować.

 • ewald

  jakoś cicho o zabytkach kościelnych chociaż na nie poszło najwięcej kasiory. ale przecież ludzie muszą mieć się gdzie modlić o mieszkania.

 • Basia

  Super, a czy w tych milionach znajdą się grosze ja utrzymanie obiektu? Przejście na dworcowe perony przez mrozy pokrywała gruba warstwa lodu, ślisko jak diabli, nikt z tym nic nie zrobił. A teraz? A teraz wody po kolanach, przejść się nie da!!

 • maly

  Czym więcej inwestycji tym więcej płaczków wiecznie narzekających .Zawsze im coś nie pasuje .Z tym się chyba wam źle żyje .co?

 • ratatuj

  Czym więcej inwestycji tym większe koszty utrzymania!!! Płakała w tym temacie Skarbnik Miasta przy okazji uchwały o wysokości podatków!!!

 • ciekawy,o,

  Najpierw potrzeba jest ratowac szpital,wszystko wnim się rozlatuje na czele zpersonelem,ktury się wynosi wswiat,jako turystykaszlaki techniki,mytoznomy od dawna,piersze zdrowie i czyste powietrze,wto inestowac.

 • Wyborca2018

  Fakt w szpitalu jest tragedia!!! Źle jest zarządzany!!! Czas na zmiany póki można z tego wyjść!!!

 • wyborca

  podaj twoje dane ! poprzemy cię w wyborze na nowego zarządcę szpitala , widać masz wiedzę !

 • fik

  Rudzkie muzeum już ma wysoką rangę. Fajne poczucie humoru ma naczelnik :) Byłem, widziałem i nie wrócę. Ale za prawie 5 mln kto wie, kto wie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.