Wiadomości z Rudy Śląskiej

Młodzież pielęgnuje śląską kulturę w konkursie "Ślonzoki niy gyńsi" w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2023-04-19 10:45

Już po raz 18. w Szkole Podstawowej nr 22 im. Jana Stefana Dworaka w Rudzie Śląskiej odbył się Konkurs Śląskiej Godki "Ślonzoki niy gyńsi".  W ten sposób młodzi ludzie udowodnili, że śląska tradycja, zwyczaje i wartości, a przede wszystkim śląska mowa są ciągle żywe. 

Konkurs Śląskiej Godki "Ślonzoki niy gyńsi"

Każdego roku dzieci, które biorą udział w konkursie, prezentują dowolne teksty - mogą to być własne, autorskie prace lub przygotowane z nauczycielami czy rodziną. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać teksty znanych i lubianych na Górnym Śląsku autorów. Warto dodać, że głównym celem imprezy jest przede wszystkim promowanie gwary śląskiej wśród młodzieży oraz przypomnienie uczniom tradycji i obyczajów, które charakterystyczne są dla Górnego Śląska i jego mieszkańców.

- Oj działo się dzisiaj w naszej szkole! XVIII edycja konkursu godki "Ślonzoki niy gynsi", której gościem specjalnym był znany pisarz z Tychów, autor serii książek "Cukierku, ty łobuzie", pan Waldemar Cichoń, pełniący podwójną rolę: autora spotykającego się ze swoimi wiernymi, młodymi czytelnikami oraz członka jury. Obok pana Cichonia zaszczycili nas swoją obecnością tak zacni goście jak: pani Urszula Koszutska - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa  Śląskiego, z-ca Naczelnika Wydziału Oświaty pani Ewa Fonfara, poetka, pani Dorota Książek, pan Bronisław Wątroba, aktorzy teatru Naumiony z Ornontowic, pan Lucjan Noras i pani Karolina Sosna - czytamy na stronie SP nr 22.

Uczestnicy tegorocznego konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom, przez co jury miało ogromny problem z wyborem zwycięzców. Ostatecznie 

 • Grand Prix zdobył Wojciech Miliczek - SP 25, 
 • I miejsce - Tomasz Finkbeiner - MSP nr 2 w Piekarach Śląskich, 
 • II miejsce - Zespół z SP 22 w Rudzie Śląskiej - Julia Ciesielska, Antonina Reda, Michał Lulek, Piotr Zasada, 
 • III miejsce - Alicja Kresowska - SP 8. 

Wyróżnienia otrzymali:

 • Piotr Cmok - Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Gliwic,
 • Karolina Konieczny - SP 22 w Rudzie Śląskiej,
 • Patrycja Trubic - SP 22 w Rudzie Śląskiej,
 • Kajetan Kurek - SP 17 w Rudzie Śląskiej.

Nagrody ufundowane przez Urszulę Koszutską - wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa  Śląskiego otrzymali: Jessica Kędzierska - z SP 24 w Rudzie Śląskiej i Filip Gacka z SP 20 w Rudzie Śląskiej.

- Wszyscy uczestnicy otrzymali w podarunku książki z autografem naszego gościa specjalnego, pana Waldemara Cichonia. Przed rozpoczęciem konkursu, pan Bronisław Wątroba, w imieniu Związku Górnośląskiego wręczył panu Waldemarowi i pani Janininie Bienek odznaczenia "Pszociel ślonski godki" - czytamy na stronie SP nr 22.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Srywok

  Brawo Organizatory!!!Jak nojgibci obowiązkowo wprowadzić ślonsko godka,nauka o regionie i historia regionu do szkoły!!!

 • Achim

  Wstyd uczyc dzieci godania po slasku !!! Ludzie, zyjemy i mieszkamy w Polsce. Pozniej dziecko pojdzie na studia, zalatwic sprawe w urzedzie czy pojedzie na wakacje i z tym jego slaskim akcentem i godaniem ludzie beda patrzec jak na kosmite

 • Ślonzok

  Achim i Ślązak dwóch anty. Zaklinanie rzeczywistości nie pomaga! Proponuję wrócić do korzeni, czyli za Brynica i cieszyć się życiem w najbardziej na południe wysuniętej dzielnicy Warszawy!

 • Onik

  Achim coś czuja że na Ciebie coroz częściej tak ludzie właśnie patrzą (kosmita)

 • Edzia

  Przepraszam że nie w temacie... mam pytanie kto odpowiada za stan terenu po wizycie cyrku w nowym bytomiu ten teren wygląda teraz jak poligon wojskowy....czy właściciel cyrku nie powinien doprowadzić tego miejsca do poprzedniego wyglądu?

 • Adolf

  Prosze zlozyc zawiadomienie do prokuratury

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również