Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na półmetku kadencji - rozmowa z prezydent Grażyną Dziedzic

 • Dodano: 2012-12-22 00:00, aktualizacja: 2016-08-25 14:28

O miejskich inwestycjach, drogach, Aquadromie,słuchaniu mieszkańców - o tym wszystkim rozmawiam na półmetku kadencji z prezydent miasta Grażyną Dziedzic

Dwa lata kadencji to dobry czas, by wykonać pewne podsumowania.  

To był trudny okres. Pierwszy rok był wręcz dramatyczny. Brakowało nam pieniędzy na wszystko, w tym  na wynagrodzenia dla pracowników. Musiałam walczyć o to, by w mieście nie pojawił się komisarz.  
 
 
Udało nam się sprzedać PEC. Pomimo deklaracji z kampanii wyborczej, że nie sprzedam tej spółki, musiałam tak postąpić. I choć jestem za tę decyzję krytykowana, uważam, że była ona słuszna. 
Dziś już nikt nie pamięta, że nasze problemy finansowe wzięły się stąd, że poprzednia ekipa dwa razy wystawiała PEC  na sprzedaż. Jak wiadomo nie udało się tego zrobić, ale pieniądze jakie  miasto miało otrzymać z tytułu sprzedaży  zostały wprowadzone do budżetu i co gorsza wydane. Powstała w ten sposób olbrzymia dziura budżetowa, którą w pierwszych miesiącach musiałam łatać.  
 
Sprzedaż PEC-u miała dwa pozytywne skutki: po pierwsze środki ze sprzedaży zapewniły miastu płynność finansową, po drugie zyskaliśmy nowego właściciela, którego stać na modernizację sieci ciepłowniczej w mieście.  Potwierdzają to konkretne liczby – w 2009 roku miasto zainwestowało w remont sieci 1,5 mln zł, w 2010 nic. Tymczasem nowy właściciel PEC-u tylko w tym roku  zainwestował już 16 mln. 
 

Taka wiadomość na pewno ucieszy mieszkańców.
Oczywiście, szczególnie mieszkańców dzielnic północnych, ponieważ tam infrastruktura jest bardzo zniszczona. A ja cieszę się, że nowy właściciel ma dobry plan inwestycyjny, że wywiązuje się ze swoich deklaracji.
 
 
Czego jeszcze udało się dokonać? 
Jestem dumna  z tego, że w ciągu pół roku udało nam się usamodzielnić wszystkie placówki oświatowe w mieście. Fakt ten jest nawet obiektem zazdrości prezydentów miast sąsiednich. Korzyści z tego są duże – dyrektor i nauczyciele czują się odpowiedzialni za swój budżet. Sami decydują o swoich wydatkach i już  widzimy tego pozytywne skutki. Wielu z nich dokładnie obejrzy złotówkę zanim ją wyda.
 
 
Sukcesem jest również utworzenie nowego kierunku kształcenia – zawodowej szkoły górniczej oraz przygotowanie nowych kierunków w szkołach ponadgimnazjalnych, które będą udostępnione dla uczniów od września 2013 roku. 

 
Udana rekrutacja do szkoły górniczej pozwala sądzić, że takie klasy są potrzebne. 
Oczywiście, dodatkowo należy zwrócić uwagę na inne gałęzie przemysłu w naszym mieście, nie tylko górnictwo. Im również brakuje kadr.
 
 
Wszystkie te działania wpisują się w rolę, jaką powinno pełnić miasto? 
Tak - dbałość o mieszkania ( komunalne, socjalne), oświatę, opiekę społeczną, kulturę oraz sport. To są podstawowe nasze zadania. Musimy także wspierać przedsiębiorców, by mogli w mieście normalnie funkcjonować oraz by chcieli tutaj jeszcze więcej inwestować. Dlatego też podjęliśmy decyzje, że w przyszłym roku podatki od nieruchomości nie wzrosną. Mamy sygnały, że to powinno pomóc wielu firmom przetrwać kryzys.
 
Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji do nowej strategii rozwoju miasta, opartej na studium uwarunkowań oraz nowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obecna strategia obowiązuje do 2015 roku. Szkoda, że jej założenia nie były realizowane. 
 
Nowy dokument ma dotyczyć okresu do 2025 roku. Zależy nam na szybkim przygotowaniu tej strategii, ponieważ wkrótce pojawią się nowe programy unijne. Dzięki znacznemu już oddłużeniu miasta będziemy mogli składać wnioski na dofinansowanie nowych projektów i inwestycji w mieście.  Teraz nie mogliśmy tego zrobić z dwóch powodów. Po pierwsze większość środków unijnych została już rozdzielona, a po drugie brakowało nam pieniędzy na tzw. wkład własny. To z tego powodu przykładam tak dużą wagę do spłaty zadłużenia miasta.

 
Ale ważne jest nastawienie na problemy mieszkańców? 
Oczywiście, bo przecież mieszkańcy są najważniejsi. Staramy się, by miasto rozwijało się równomiernie – W Rudzie Śląskiej powstaje wiele parkingów, nowych wyremontowanych dróg oraz chodników. Budowane są boiska przyszkolne oraz place zabaw. Budynki placówek oświatowych zostały poddane termomodernizacji, co przełoży się na konkretne oszczędności w budżecie miasta. Mieszkańców nie interesują szklane domy, ale ich najbliższe otoczenie. Staramy się, by ono było przyjemne i by każdemu mieszkało się w Rudzie Śląskiej dobrze. 
 
Moim marzeniem jest, by powstały w Rudzie Śląskiej trasy rowerowe po terenach zielonych i o to aplikujemy do Unii Europejskiej. Byłoby korzystnie połączyć w ten sposób Godulę z Halembą. 

   
Halemba, czyli Aquadrom. Jego otwarcie to sukces czy konieczność kontynuowania polityki poprzedniej ekipy? 
Byłam przeciwna tej  inwestycji, która jest  ogromnym obciążeniem i jednocześnie zagrożeniem dla budżetu miasta. Jak Państwo wiecie ten obiekt w całości został wybudowany z kredytów. Do roku 2035 będziemy musieli spłacać tę inwestycję i musimy liczyć się z tym, że miasto z pewnością w dużej mierze będzie musiało przeznaczać na to środki. Nie mogliśmy już zatrzymać tego projektu. Kiedy obejmowałam urząd prezydenta miasta  zastałam "dziurę w ziemi”, która pochłonęła już ponad 20 milionów złotych. Gdybyśmy  wówczas wycofali się z budowy Aquadromu,  to  dodatkowo musielibyśmy wypłacić  odszkodowania wykonawcom robót w wysokości  około 50 mln złotych. 
Na szczęście wybudowany  obiekt jest piękny i widowiskowy. Mam nadzieję, że będzie na siebie zarabiać. 

 
Z pewnością jedną z ważniejszych spraw jest trasa NS? Wiele naszych użytkowników pyta kiedy zostanie otwarta? 
Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Wiadukt został już odebrany, problem pojawił się przy dodatkowych elementach na drodze, gdzie projektanci oraz Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego mieli rozbieżne zdanie. Konieczne było przygotowanie nowej dokumentacji, którą już wykonaliśmy i przekazaliśmy nadzorowi budowlanemu. Czekamy teraz na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Kiedy ona zapadnie? Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć.
 
 
A jak wyglądają prace nad uzyskaniem dofinansowania na budowę drugiego etapu budowy? 
Ruda Śląska ma bardzo dobre położenie w aglomeracji i drogi są niezbędne, by miasto się rozwijało. Jak Państwo wiecie Urząd Marszałkowski początkowo odrzucił nasz wniosek twierdząc, że trasa N-S ma charakter lokalny. Po naszym odwołaniu wniosek w sprawie kontynuacji budowy trasy N-S został umieszczony na liście rezerwowej.  Jesteśmy na 6 pozycji. Istnieją więc duże szanse, że jednak dostaniemy to dofinansowanie. Dla porównania, kiedy Ruda Śląska występowała  o dofinansowanie na budowę rynku byliśmy na 10 pozycji listy rezerwowej.
Warto przy okazji podkreślić, że trasa N-S ma służyć nie tylko mieszkańcom Rudy Śląskiej. Bardzo zainteresowany jej przedłużeniem w kierunku północnym jest prezydent Bytomia Damian Bartyla. Już prowadzimy w tym zakresie  wstępne rozmowy.

 
Kiedy zostaną podjęte prace przy budowie rond turbinowych? 
Niestety dla wielu firm z branży budowlanej był to trudny rok. Firma, która wykonywała prace budowalne była dobrą i znaną na rynku. Swoje prace wykonywała  sumiennie, nie sygnalizowała nam wcześniej problemów. Prawdopodobnie spotkało ją to, co wiele firm na rynku budowlanym. Niestety  z powodu upadłości tegoż wykonawcy konieczne jest rozpisanie nowego przetargu. Mam nadzieję, że rondo turbinowe zostanie wykonane do końca maja 2013 r. 

 
Niedosyt zawsze jest. Czego zrealizować się nie udało? 
Mieliśmy plany połączenia dwóch szkół. Chcieliśmy zaoszczędzić środki, by wzmocnić ofertę edukacyjną naszych szkół. Niestety nie znaleźliśmy dla tych planów zrozumienia. Szkoda, ponieważ uczniów w naszych szkołach będzie ubywać, a wraz z nimi będzie ubywać pieniędzy z budżetu państwa, co oznacza dla nas jeszcze większe wydatki.
 
Ale najbardziej żałuję tego, że nie udało się nam zbudować ponadpartyjnej koalicji. Niestety dla wielu osób w tym mieście interes partyjny jest ważniejszy od interesu miasta i jego mieszkańców.  Wiem, że to mocne słowa, ale zbyt często ostatnio słyszę od radnych, że nie będą za czymś głosować, bo obowiązuje ich dyscyplina partyjna.
 
 
Jakiś czas temu rozmawiałyśmy również o planach powstania CIS-u na Orzegowie? 
Rewitalizacja Orzegowa jest bliska mojego sercu. Program zakłada myślenie zarówno o obiektach, jak i mieszkańcach. Mamy projekt CIS-u, w chwili obecnej powstał Program Aktywności Lokalnej, przy współpracy z księdzem Ryszardem Nowakiem. W tej dzielnicy mieszkają osoby, które chcą dla niej coś zrobić, w tym tkwi również jej wyjątkowość. W Orzegowie działa dzielnica środowiskowa i biblioteka. Celem jest również odnowienie sportowego obiektu jakim jest Burloch. Chcemy, by Orzegów  tętnił życiem. 

 
Kontakt z mieszkańcami jest częsty. Spotkania są regularne. Jakie korzyści one przynoszą?
Myślę, że ludzie przekonują się do mojej osoby, gdy mnie poznają. Mam dobry kontakt z ludźmi, lubię z nimi  rozmawiać. Przecież to mieszkańcy  mnie zatrudnili, więc moim obowiązkiem jest się z nimi spotykać i rozmawiać. Zwłaszcza, że podczas tych spotkań dowiaduję się, co ludzi boli. Zwykle jestem  proszona o remonty ulic, dróg i chodników, czy też budowę parkingów. Dla ludzi ważne jest to w jakim otoczeniu mieszkają. Tymczasem moi opozycjoniści uważają, że te sprawy nie są najważniejsze, że takie działania nie przyciągną do Rudy Śląskiej inwestorów. Ja mam w tej sprawie odmienne zdanie. Żaden inwestor nie przyjedzie do miasta, w którym ludzie są niezadowoleni z życia, w którym nie ma dobrej przestrzeni.
 
 
Na spotkaniach z mieszkańcami od razu odbywa się weryfikacja pewnych obietnic. 
To prawda. Ale przecież o to właśnie chodzi.  Czasami zdarza się nam o jakieś sprawie  zapomnieć, a czasami nie możemy czegoż zrobić, bo ktoś się nie zgadza. Tak było  w przypadku budowy jednej z dróg.  Mieliśmy przygotowaną  dokumentację i zarezerwowane pieniądze, nie uzyskaliśmy jednak zgody od jednego z mieszkańców. W związku z tym droga nie powstała. 
 
 
Ostatnio razem z moją zastępczynią zjechałyśmy 1030 metrów pod ziemię. Żartowałam potem, że  cel wycieczki był taki, by spotkać w wyrobiskach kopalni Skarbka, by mógł nam przeznaczyć na inwestycje w przyszłym roku 200 milionów złotych. Niestety  nie udało się.  Zamierzam  teraz zjechać do kopalni "Śląsk” - może tam się uda.  Praca górnika to na pewno bardzo ciężka praca – panuje hałas, jest brudno, ciemno, czasami mokro. Mi najbardziej przeszkadzały znacznie różnice temperatur.
 
 
A ma Pani plan na co te pieniądze mogłyby zostać zagospodarowane? 
Oczywiście. Na pewno przeznaczyłabym je na budowę trasy N-S – mogłabym zrealizować drugi etap oraz zacząć budowę odcinka w stronę Bytomia. Prostym sposobem na zwiększenie ilości mieszkań komunalnych w mieście byłoby wykupienie ich od prywatnych deweloperów. 

 
Miasto w okresie przedświątecznym jest przyozdobione. Czy, zgodnie z zapowiedziami, miasto w okresie letnim, również wypięknieje? 
Ozdób mamy tyle, na ile było nas stać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze  więcej. Chciałabym również, by właściciele firm, sklepów zadbali o swoje witryny, by one również były przystrojone świątecznie. 
Ukwiecone miasto symbolizuje radość i na pewno w tę stronę pójdziemy. Może uda się zrobić jakąś wystawę kwiatów, może jakiś klomb. 
 
W mieście odbywa się coraz więcej imprez, spotkań o charakterze kulturalnym. Ostatnia, bardzo ciekawa inicjatywa – Festiwal Filmów Górniczych, która odbyła się dzięki objęciu patronatem oraz dofinansowaniu prezes Kompanii Węglowej pani Joanny Strzelec – Łobodzińskiej. Chciałabym, by ten festiwal z czasem stał się wizytówką Rudy Śląskiej.  
 
 
I jeszcze kilka pytań od użytkowników
Kiedy zostanie rozbudowany cmentarz na Bykowinie? 
W budżecie miasta na 2013 roku ujęte jest zadanie wykonania dokumentacji technicznej. Wiem, że mieszkańcom na tym zależy i będziemy działać w tym zakresie.  
 
 
Klub Pogoń walczy o awans do drugiej ligi. Jak miasto zamierza wspierać rudzki sport?
Ważne, by każdy klub, który jest wizytówką miasta oprócz wsparcia z magistratu miał także sponsorów prywatnych. Na jednym z poświątecznych spotkań będę namawiać przedsiębiorców, by w ten sposób wspierali nasze drużyny. Od kilku miesięcy intensywnie pracujemy nad "Strategią dla sportu” w Rudzie Śląskiej. Przygotowujemy się również do budowy nowej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Hallera, z nastawieniem na lekkoatletykę i  na zapasy. 
 
 
Użytkownik zwrócił uwagę na kursowanie autobusów KZK GOP na terenie miasta, gdzie autobusy z dzielnicy Ruda 1 jadą "jeden za drugim". 
My możemy zwrócić się z prośbą do KZK GOP, by dostosować rozkład jazdy do potrzeb mieszkańców. KZK GOP bada napełnienie autobusów, więc raczej taka sytuacja się nie zdarza. Prosiłabym o informację o jaką linię chodzi, wówczas będziemy mogli interweniować. 
 
 
Poruszona została kwestia remontu torowiska na Chebziu. 
Nie mam na to niestety żadnego wpływu. Na to zadanie potrzebne są ogromne środki. Spółka Tramwaje Śląskie ma swój plan inwestycyjny, ale my nie znajdujemy się w czołówce tej listy. Mamy na terenie Rudy Śląskiej niewielką ilość linii tramwajowych, w porównaniu do innych miast, np. do Bytomia.
 
 
Czy miasto zamierza podjąć działania w kierunku przywrócenia choć jednej linii kolejowej przebiegającej przez stacje Ruda Kochłowice, Wirek, Bielszowice?
Nie mamy takiej możliwości. 
 
 
Dlaczego kompostownia ma być położona tak blisko osiedli. Ta inwestycja powinna być zlokalizowana z dala od osiedli. 
Bardzo dziękuję za to pytanie. Prywatna firma złożyła do Urzędu Miasta wniosek formalny o wykonanie kompostowni. Prawo jest tak skonstruowane, że czy chcemy tę inwestycję w tym miejscu, czy też nie chcemy jej, to musimy ją uruchomić, ale to nie oznacza, że kompostownia w tym miejscu powstanie. Wiele razy  podkreślałam, że mieszkańcy są dla mnie ważni. Nie ulega wątpliwości, ze potrzebujemy w Rudzie Śląskiej kompostowni, ale nie musimy jej budować w tym miejscu. 

 
Czego chciałaby Pani życzyć mieszkańcom? 
Wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej życzę  zdrowia, jak najwięcej radosnych i słonecznych dni oraz  wszelkiej pomyślności. Oby wszystkim rudzianom w Nowym Roku się darzyło. Żebyśmy wszyscy kończyli go w lepszych nastrojach niż obecny 2012 r.
 
 
 
Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • Angela

  Ruda się zmienia i to bardzo szybko, odkąd mieszkam w jednym z sąsiednich miast do Rudy zaglądam sporadycznie, ale widzę jak piękniej, z perspektywy byłego mieszkańca zauważalne jest to najbardziej. Cieszą się, że Ruda decuduje sie na ostrą walkę z zanieczyszczeniami - walczy tym samym ze stereotypem, brudnego miasta, bo taki niestety ma. Kompostowania to właśnie jeden ze sposobów na oczyszczenie miasta, zwłaszcza jeśli ma to być jedna z najnowocześniejszych takich inwestycji w Polsce. Taki sposób recyklingu to też realne oszczędności dla mieszkańców. Sama wiem, że eko sposoby na walkę ze śmieciami są opłacalne, odkąd w mnie w domu segreguje się śmieci, to za wywóz tych nieposegregowanych płacę mniej - mniej ich produkuję, mam mniejszy kosz i płacę mniej. Bądźmy nowoczesnymi ludźmi - będżmy eko.

 • beksa_lala

  niestety nie mogę się zgodzić z tym, że Ruda decyduje się na walkę ze stereotypem brudnego miasta, bo moim zdaniem wręcz przeciwnie, dowodem na to są wszelkie działania Pani Łukaszczyk sprzeciwiające się powstaniu kompostowni, argumentowane niestety takimi rzeczami na które niewiele osób ma wpływ, lokalizacja kompostowni przeszkadza mieszkańcom pobliskiego osiedla ze względu na panujący już w tech chwili odór, ale nie są w stanie przyjąć do wiadomości, ze wybudowanie kompostowni może ten stan zmienić, takimi działaniami to miasto niestety nie zyskuje sobie zwolenników, a firma Toensmeier na pewno już żałuje, że tam właśnie zainwestowała i postawiła polską centralę swojej firmy, dając ludziom pracę i możliwość godnego życia, ciekawe co będzie mówić Pani Radna i Pani Prezydent, gdy firma postanowi wycofać się całkiem z tego miasta...bardzo interesujące co wówczas powiedzą ponad 200 bezrobotnym???

 • Diego Alwarez

  siniora Angela niech pani sobie tą kompostownię wybuduje pod swoim domem będzie jeszcze nowocześniej i won od naszych domostw z tym smrodem, który już nam funduje PUK. I niech pani raczej sporadycznie odwiedza Rude będzie dla pani wygodniej a dla nas ulga od takich przemądrzałków.

 • Izabela

  Szkoda tylko, że Pani Prezydent nie zaproponowała, gdzie w takim razie mogłaby powstać owa niezbędna kompostownia. Nie rozumiem tłumaczenia, że opinie mieszkańców są istotne. Skoro kompostownia i tak ma gdzieś powstać, to zawsze znajdą się ludzie, którym nie będzie odpowiadać lokalizacja! Totalny bezsens. Kompostownia miała powstać pod ziemią, w specjalnej, hermetycznie zamkniętej hali, owa "prywatna firma", która złożyła taki projekt, to przedsiębiorstwo międzynarodowe działające w oparciu o najwyższe światowe technologie, wszędzie są z ich usług zadowoleni, a tylko u nas zawsze pojawiają się jakieś problemy :-/

 • z smrodlawej dzielnicy

  czuć te światowe technologie od dłuższego czasu. NIE MÓW GŁUPSTW BO ROZŚMIESZASZ LUDZI.

  • z smrodlawej dzielnicy
   2013-01-09 22:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Zuzia

  Nie słychać mnie i nie widać bo studiuję w Krakowie. Zawsze kiedy odwiedzam Rudę widzę jak moje miasto pięknieje pod rządami mądrej i fantastycznej kobiety Pani Prezydent Dziedzic.

 • NOWY ROCK

  No ucz się, ucz, Zuzka, bo jak wrócisz dostaniesz korytko w MOPSIE tylko się pośpiesz bo jak zlikwidują Mopsik to możesz zostać na zasiłku. Chociaż szczerze mówiąc, PUP też jest pod znakiem zapytania.

 • antykorytus na wszystkich

  Zuzia, zapomniałaś się podpisać ZUZIA Z OBECNIE DOBRZE OPŁACANEJ POSADKI. Jest o co walczyć i dobrze wchodzić wiesz gdzie, już cię prawie nie słychać i nie widać.O jednych śpiewasz lecz swojego refrenu nie słyszysz. Wstyd tak się jawnie podlizywać.

  • antykorytus na wszystkich
   2012-12-31 18:57
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Zuzia

  Spokojnego Nowego Roku ! Tylko spokoju Pani życzę bo wiem że z resztą Pani sobie poradzi. Spokoju życzę też nam mieszkańcom. Bez głupich pomysłów tych którzy stracili ciepłe suto opłacane posadki.

 • sylwia

  Zmieniasz ogrzewanie na ekologiczne? Weź dotację! Dodano 9 godz. temu Źródło: UM BytomZmieniasz ogrzewanie na ekologiczne? Weź dotację!WSZYSTKIE OŚCIENNE MIASTA WYPŁACAJĄ DOTACJE ZA EKOLOGICZNE OGRZEWANIE TYLKO NIE RUDA ŚLĄSKA ! Pytam się dlaczego ? ??????????

 • waple

  Droga Moniko:Nie wiesz sama co piszesz, sądzisz wszystkich w/g swojej miary.My się bacznie przyglądamy co się w mieście dzieje a co ważniejsze jeszcze to widzimy i staramy się przeciwstawić nieporządanym zjawiskom.Piszesz,że oceniamy powierzchownie, nie.Są spotkania przed wyborami, niewygodne pytania i ocenianie przez środki masowego przekazu.To przy ostatnich wyborach tylko daliśmy się omamić.Tyle obiecanek przedwyborczych a jeszcze więcej przed referendumokazało się pustosłowiem i nie będę ostrym bo to święta, ale mijaniem się z prawdą.Ina tym zakończę tylko powiedz jeszcze czy ktoś otrzymał nawet upomnienie za rzekome długi w poprzedniej kadencji? Widocznie te pieniądze zostały zainwestowane a pewne w większości są z powrotem u nas.Np. za rynek.I nikogo tu nie mam zamiaru wybielać.Jestem bezpartyjny i staram się być obiektywnym.Pozdrawiam.

 • monika

  Mieszkańcy powinni bardziej się zainteresować sprawami miasta, bo każdy patrzy tylko na dobrych mówców, nazwisko i piękne plakaty podczas kampanii wyborczej. Później dopiero okazuje się, że wszystko to lanie wody i puste słowa. Mieliśmy 2 kadencje takich rządów, wyniosłe przemowy, nieustanne przechwalanki, a za kurtyną kolesiostwo i zadłużanie miasta. Pani Prezydent proszę tak dalej trzymać!

 • Anka

  Pracujesz w UM ,ze tak SŁODZISZ ?Bo czytać tego się nie da ..

 • rs

  też około dwóch miesięcy temu napisałem e-maila do pani prezydent z zapytaniem odnośnie mieszkania i też zero odpowiedzi, tak jak napisał Rudzianin, ma nas głęboko w d.. upie.

 • Genia

  składasz wniosek i czekasz .........czasem 10 lat

 • TU_........

  Chopie przyndz sie po Rudzie to mjyszkan jest pełno ino D..a rusz.

 • ADK

  Wesołych Świąt a po Świętach dla Miasta mego zarządcy dobrego . . .

 • Rodzic

  Boisko dla GWIAZDY !!!

 • bigiel

  na początku padają takie słowa "Pierwszy rok był wręcz dramatyczny" ........ czy chodzi o śmierć pani Lucyny M. ???

 • waple

  Przed świętami nie wypada używać mocnych słow skuli powagi chwili.Ale nowe kierunki,górnicze?Największa gmina górnicza w Europie a szkoła górnicza przy ul. Kłodnickiej?jedna z najnowszych szkół w mieście gnije, po jej likwidacji.Dajmy sobie spokój.Znowu pali się pod stópkami i deklaracja ustępstw, współpracy, tylko kto w to jeszcze wierzy? Bo ja już nie!Pozdrawiam.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.