Czy wiesz, że ostropest plamisty to jedno z ziół, które jest wykorzystywane w medycynie naturalnej od setek lat? Jego niezwykłe właściwości były znane naszym odległym przodkom, a wywary, oleje oraz suplementy diety wytwarzane z ostropestu służą nam do dziś. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na bezpieczną, ziołową kurację i sprawdź, jak wiele cennych składników znajdziesz w ostropeście.
Ciepłolubna roślina, która skrywa w sobie bogactwo składników odżywczych
Ostropest plamisty to zioło z rodziny astrowatych, które rośnie w rejonach Morza Śródziemnego, w Indiach, Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich. Można go rozpoznać po charakterystycznych, strzępiastych kwiatach w intensywnym odcieniu fioletu. Szczególnie cenne są owoce ostropestu, stanowiące bogate źródło substancji czynnych. Ta roślina znajduje szerokie zastosowanie w suplementacji ze względu na swoje wszechstronne właściwości. Wiele wskazuje na to, że ostropest może wykazywać działanie oczyszczające. W jego owocach znajdują się na przykład flawonoidy, fitosterole, witamina C, garbniki oraz składniki bioaktywne.
Wielokierunkowe działanie ostropestu plamistego
Przyjmowanie suplementów diety z ostropestem plamistym może złagodzić nieprzyjemne objawy ze strony kluczowych narządów i układów. To zioło wykazuje wszechstronne działanie. Zdaniem naukowców, warto sięgać po nie na przykład wtedy, gdy zmagamy się z zaburzeniami pracy:
- wątroby,
- trzustki,
- układu pokarmowego.
Sylimaryna zawarta w ostropeście może przyczyniać się do odtruwania organizmu, chronić oraz regenerować komórki trzustki i wątroby, a także stymulować wydzielanie insuliny, która jest niezbędna do regulowania poziomu cukru we krwi. Ostropest plamisty może wpływać na lepsze metabolizowanie tłuszczów z pożywienia i okazuje się istotnym wsparciem dla osób zmagających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub z nadmierną tkanką tłuszczową.
Jak stosować suplementy z ostropestem? Wybierz ulubioną metodę!
Forma przyjmowania ostropestu plamistego nie ma większego znaczenia – ważne, by wybierać produkty zawierająca zbilansowaną porcję substancji aktywnych. Niektórzy preferują kurację w postaci naparów, jednak ziołowa herbata ma specyficzny, gorzkawy smak, który wielu osobom nie przypadnie do gustu. Miłośnicy gotowania zaopatrują się w olej z ostropestu – taki tłuszcz można dodawać na przykład do sałatek, ale nie nadaje się on do smażenia. Najwygodniejszą formą przyjmowania tego ziela są tabletki lub kapsułki np. https://mybionic.pl/skoczylas-glutation-nac-ostropest-60-kapsulek.
Czy przyjmowanie ostropestu plamistego jest bezpieczne?
Kuracja ziołowa z wykorzystaniem ostropestu z reguły nie powoduje żadnych skutków ubocznych, niemniej jednak tej rośliny nie powinny przyjmować dzieci przed 12. rokiem życia, alergicy, kobiety w ciąży i panie karmiące piersią. Działania niepożądane wynikające z suplementacji ostropestu to najczęściej łagodne dolegliwości żołądkowe, ból głowy albo świąd skóry. Osoby przyjmujące ostropest zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta nie powinny doświadczać skutków ubocznych, dlatego takie suplementy uznaje się za bezpieczne dla zdrowia.